Ako využiť jablčný ocot? Tu sú TOP triky pre zdravie, krásu i domácnosť!

Ako využiť jablčný ocot

Jablčný ocot je často dávaný do súvislosti najmä s chudnutím. Má totižto priaznivý vplyv na trávenie a metabolizmus, rovnako podporuje spaľovanie a odbúravanie tukov. Dokonca môže pomôcť tlmiť nadmernú chuť do jedla. Pri vnútornom užívaní môže tiež pomôcť očistiť telo a odstrániť rôzne tráviace ťažkosti. Vedeli ste však o tom, že je i množstvo ďalších spôsobov, ako ho využiť? 

A teraz nehovoríme len o podpore zdravia. Rovnako nájde uplatnenie pri starostlivosť o zovňajšok aj domácnosť. Ktoré problémy a ako pomôže ľahko vyriešiť? Aké sú rôznorodé možnosti využitia jablčného octu? Ktoré vlastnosti jablčného octu ho predurčujú na použitie pre krásu aj v domácnosti?

Zdravotné benefity a účinky jablčného octu:

  • zlepšuje trávenie a podporuje produkciu žalúdočných štiav,
  • pomáha pri detoxikácii organizmu,
  • podporuje chudnutie a znižuje chuť do jedla,
  • stabilizuje hladinu cukru v krvi,
  • znižuje krvný tlak,
  • zlepšuje pH rovnováhu pokožky a zmierňuje akné,
  • pomáha zmierňovať lupiny a zlepšuje zdravie vlasovej pokožky,
  • zmierňuje bolesti v krku pri kloktaní,
  • neutralizuje pachy a osviežuje dych.

TOP spôsoby pre použitie jablčného octu:

1. Jablčný ocot stimuluje trávenie

Dobrý jablkový ocot môže pomôcť zlepšiť trávenie tým, že stimuluje produkciu žalúdočných štiav a enzýmov. Pridanie jednej lyžice jablčného octu do pohára vody a vypitie pred jedlom môže znížiť nadúvanie a plynatosť. Tento jednoduchý rituál môže prispieť k lepšiemu tráviacemu komfortu a celkovému pocitu pohody.

2. Bolesť v hrdle – pomôžu antibakteriálne vlastnosti octu

Bolesť v hrdle už potrápila nejedného z nás. Možno by ste to ani neboli povedali, no pomôcť s týmto zdravotným problémom vám môže práve jablčný ocot. Upokojuje boľavé hrdlo. Má skvelé antibakteriálne vlastnosti. Do pohára s teplou vodou pridajte asi tri lyžice octu a roztok použite na pravidelné kloktanie niekoľkokrát za deň. Okrem toho je takáto domáca ústna voda i skvelým pomocníkom v boji proti nepríjemnému zápachu z úst, ktorého pôvodcom sú často práve baktérie. 

Odporúčame: 5 dôvodov, prečo používať avokádový olej: Čo urobí pre vaše zdravie a krásu?

štípanec od hmyzu
Shutterstock®

3. Uštipnutá alebo spálená pokožka

Po jablčnom octe môžete siahnuť pri rôznych štípancoch od hmyzu. Naneste primerané množstvo octu na vatový tampón a priložte na dané miesto. Zmiernite tak nepríjemné svrbenie a pálenie. Okrem toho je vhodné jablčným octom ošetriť aj slnkom spálenú pokožku. Látku či handričku namočte do mierne zriedeného jablčného octu a aplikujte na postihnutú oblasť vo forme obkladov. Pripraviť si prípadne môžete chladivý kúpeľ, do ktoré pridáte aj jablčný ocot.

4. Nedokonalosti pleti - jablční ocot podporí zdravie pokožky

Jablčný ocot môžete na pokožku použiť aj v prípade, že vás trápia rôzne nedokonalosti pleti. Môžete si z neho totiž pripraviť skvelé domáce pleťové tonikum, ktoré perfekte očistí pleť. Zmiešajte jeden diel jablčného octu s dvomi až tromi dielmi vody. Na pleť ho aplikujte pomocou vatových tampónov. Tento trik je vhodné vyskúšať napríklad pri pretrvávajúcom akné a stále sa objavujúcich zapálených vyrážkach aj pri problémoch s veľmi mastnou pleťou a zanesenými pórmi.

Odporúčame: 5 receptov na zdravé nátierky: Sú skvelé na raňajky aj olovrant!

mastné vlasy
Shutterstock®

5. Kozmetické využitie na mastné vlasy alebo lupiny

Po jablčnom octe môžete siahnuť nielen pri starostlivosti o pokožku, ale aj vlasy. Prečo používať jablčný ocot na vlasy? Pomôže vám, ak vás trápia rýchlo sa mastiace vlasy. Vodou zriedený jablčný ocot stačí použiť na opláchnutie vlasov po ich bežnom umytí. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom ešte opláchnite vlažnou vodou. Navyše tak docielite i to, že vaše vlasy budú aj oveľa lesklejšie a na pohľad zdravšie. Jablčný ocot tiež pomáha vyrovnávať pH pokožky hlavy, bojuje proti lupinám a podporuje rast vlasov.

6. Prírodný prostriedok proti pachom v domácnosti

Aké je ďalšie využitie jablčného octu? Jablčný ocot nájde uplatnenie aj pri starostlivosti o domácnosť. Napríklad je skvelým pohlcovačom rozličných pachov, pred ktorými sa v domácnosti niekedy neubránime. Pri zápachu z chladničky zmiešajte jablčný ocot a vodu v pomere 1:1 a roztokom ju poriadne vyumývajte. Roztok tiež môžete preliať do nádobky s rozprašovačom a v prípade potreby použiť ako osviežovač vzduchu. Rýchlo pohltí nežiaduce pachy. Skvelo zatočí aj so smradom od cigariet.

7. Močenie zvierat v byte

Ak máte doma šteniatko, prípadne aj väčšieho psa či mačku, ktorí stále nevedia, kde by mali vykonávať potrebu, môže opäť pomôcť jablčný ocot. Ak zvieratko stále ciká na nejakom svojom obľúbenom mieste v byte či dome, neváhajte a toto miesto poradne vyumývajte jablčným octom. Malo by ho to odpudiť.

Odporúčame: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

močenie psov v byte
Shutterstock®

8. Odstránenie škvŕn na oblečení

Jablčný ocot je účinný prírodný prostriedok na odstraňovanie škvŕn a zápachu z oblečenia. Pridanie jednej šálky jablčného octu do práčky počas prania pomáha neutralizovať nepríjemné pachy a rozjasniť farby. Jeho kyslá povaha tiež pomáha uvoľniť a odstrániť odolné škvrny z tkanín. Tento jednoduchý trik je šetrný k životnému prostrediu a môže nahradiť komerčné čistiace prostriedky.

9. Otravné mušky

Nakoniec vás jablčný ocot zbaví nielen mláčok od domáceho miláčika, ale aj otravných vínnych mušiek. Na miesto s ich zvyčajným výskytom umiestnite menší zaváraninový pohár či misku s jablčným octom. Pridajte tiež pár kvapiek tekutého mydla alebo prostriedku na riad. Je to skvelá pasca na mušky, ktoré nás v najmä v kuchyni v letnom období neustále otravujú.

Konzumácia jablčného octu – na čo si dať pozor, keď chcete piť jablčný ocot?

Konzumácia jablčného octu má svoje výhody, ale je dôležité dávať pozor na niektoré aspekty, aby ste predišli nepriaznivým účinkom:

  • Riedenie: Vždy rieďte jablčný ocot vodou, pretože koncentrovaný ocot môže poškodiť zubnú sklovinu a dráždiť hrdlo.
  • Dávkovanie: Neprekračujte odporúčané množstvo jablčného octu  , obvykle 1-2 polievkové lyžice denne, aby ste predišli možným nežiaducim účinkom na tráviaci trakt.
  • Na lačný žalúdok: Konzumácia na prázdny žalúdok môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti; radšej ho pite pred jedlom alebo po jedle.
  • Konzultácia s lekárom: Ak máte zdravotné problémy, ako je diabetes, žalúdočné vredy alebo problémy s obličkami, konzultujte jeho používanie s lekárom.
  • Interakcie s liekmi: Jablčný ocot môže interagovať s niektorými liekmi, napríklad s diuretikami a liekmi na cukrovku, preto je dôležité sa poradiť s lekárom.

Článok aktualizovaný 3.8.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE