Ako ušetriť na vitamínoch a ako si ich vybrať správne?

Všetci lekári a odborníci na zdravú stravu vám povedia, že vitamíny sú pre náš organizmus potrebné ako soľ. Či už ide o zdravie alebo krásu, vitamíny dokážu zlepšiť stav pokožky i vlasov, zlepšiť imunitný systém a celkovo podporiť chod celého metabolizmu človeka. Dokonca sú nápomocné aj pri svalovej horúčke, pri nádche alebo chrípke a spolu s minerálmi či inými stopovými prvkami sú nenahraditeľné v ľudskom organizme. Na druhej strane však treba mať na pamäti, že všetkého veľa škodí. Platí to aj v prípade vitamínov, ktoré sú síce určené na podporu zdravia a krásy človeka, ale pri ich nadmernom užívaní môžu byť skôr na škodu než úžitok.

Užívate ich pravidelne, no aj vám už určite neraz prebehlo hlavou, či ich skutočne potrebujete. Či má užívanie vitamínových doplnkov priaznivý vplyv na organizmus alebo len podporuje váš dobrý pocit, že ste pre seba niečo spravili. Čo na to odborníci?

Odporúčame: Aké sú časté prejavy hypertyreózy? Pri týchto signáloch spozornite!

na čo sú dobré vitamínové doplnky

Zdroj: Shutterstock®

Je potrebné užívať vitamínové doplnky?

Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná. Áno, náš organizmus potrebuje vitamíny pre správne fungovanie, ale odborníci sa zhodujú v tom, že vitamínové doplnky nie sú pre nás potrebné v prípade, že prijímame dostatok vitamínov zo stravy. Na druhej strane však dodávajú, že je nereálne, aby sme si doplnili odporúčanú dennú dávku vitamínov prostredníctvom stravy.

Ak by ste nechceli užívať vitamínové doplnky, tak denne by ste si mali dopriať 5 porcií ovocia a zeleniny, 2 porcie nízkotučných jedál a niekoľkokrát týždenne by ste mali skonzumovať chudé mäso, zabúdať by ste nemali ani na celozrnné výrobky, ktoré vám doplnia vlákninu a ryby. Už len tých 5 porcií ovocia a zeleniny denne je nereálnych. Mnohí z nás z odporúčanej dennej dávky príjmu nanajvýš len 1/3 z toho, čo by mali.

Najlepšie je počúvať svoj organizmus a dopriať mu to, čo si žiada. Ak máte pocit, že potrebuje doplniť vitamíny, tak pokojne po výživových doplnkoch siahnite. Majte však na pamäti, že vitamínové doplnky nie sú liekmi. Ich úlohou je zabezpečiť organizmu dostatok vitamínov, minerálov a omega mastných kyselín. Tiež platí, že by ste nikdy nemali presiahnuť odporúčané dávkovanie v nádeji, že vám vitamínové doplnky skôr „zaberú“!

najlepšie vitamínové doplnky

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vybrať vitamíny?

Keď nie je váš jedálniček bohatý na vitamíny ani minerály, tak v tom prípade sa obráťte na vitamínové doplnky, ktoré vám ich doplnia. No skôr, než si kúpite tie najlepšie vitamíny, tak sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom o vhodnosti ich používania, poprípade ich možnosti kombinovania s inými liekmi či vitamínovými doplnkami. Vyberajte starostlivo a hlavne podľa ich pôsobenia. Nedajte sa zlákať ich cenou. Najlepšie je siahnuť po vitamínoch od overených výrobcov. Sledujte ich zloženie a kontrolujte obsah účinných látok, ktorý je uvedený na obale vitamínového doplnku.

  • Vitamíny rozpustné vo vode – ide predovšetkým o vitamíny skupiny B a vitamín C. Sú to vitamíny, ktoré si organizmus neukladá, ale pri nadmernom príjme ich vylúči močom.
  • Vitamíny rozpustné v tukoch – ide o vitamíny, ktorých vstrebávanie je podmienené dostatočným príjmom tukov zo stravy. Pri nich platí, že v určitých prípadoch si ich môže telo ukladať.

Vitamínové doplnky si môžete vyberať podľa rôznych kategórii. V prvom rade si vyberajte podľa toho, aké účinné látky obsahujú. Siahnuť môžete po čistom vitamíne C, vitamíne D, vitamíne E,... Skvelou voľbou sú aj multivitamínové doplnky, vďaka ktorým svojmu organizmu doplníte hneď viacero dôležitých vitamínov. V druhom rade môžete vybrať podľa ich konzistencie. Najčastejšie môžete natrafiť na vitamínové doplnky vo forme tabletiek, no k dispozícií sú aj vitamíny vo forme prášku alebo šumivých tabliet rozpustných vo vode. Pre deti sú tiež skvelou voľbou vitamíny na cmúľanie alebo vo forme gumených cukríkov.

ako užívať vitamínové doplnky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ušetriť pri kúpe vitamínov?

Pokiaľ sa jedna o akékoľvek lieky, tak je najlepšie kupovať ich v kamenných lekárňach a podobne to platí aj v prípade vitamínových doplnkov. No buďme úprimní, v dnešnej dobe nakupovania online cez internet môžeme natrafiť na lacnejšie voľnopredajné lieky, vďaka čomu môžeme ušetriť desiatky eur. Vitamíny a výživové doplnky nie sú regulované, preto si pri mnohých ceny určuje samotná lekáreň. Nebudeme si klamať, v kamenných lekárňach sú vitamíny predávané s peknou maržou. Pri nákupe online môžete využiť rôzne kupóny a zľavy a vďaka tomu môžete znížiť svoje výdavky. Dávajte si však pozor, z akej stránky objednávate.

Vitamínové doplnky nakupujte len na overených stránkach. Dajte prednosť online lekárňam, ktoré sú registrované a sú legálne. Tieto lekárne spoznáte vďaka špeciálnemu logu, ktoré je znakom legálnych online lekárni. Ide o zelené logo s bielym krížom a vlajkou krajiny, v ktorej je stránka registrovaná. Online lekárne si tiež môžete overiť prostredníctvom stránky sukl.sk, čo je Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Nenechajte sa teda odradiť od online nakupovania. Porovnávajte ceny na viacerých stránkach a uprednostníte tú, ktorá je dôveryhodná a ponúka vitamíny za najnižšie ceny. Nekupujte však mačku vo vreci, ale overené vitamínové doplnky od známych výrobcov.

Odporúčame: Prečo si doma pestovať pažítku? Zistite, ako na to a aké sú jej účinky!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE