Aké sú časté príčiny bolesti hlavy? Môže to byť vážne?!

Bolesť hlavy radíme medzi najčastejšie zdravotné problémy, s ktorými denne bojuje obrovské množstvo ľudí. Čo je však príčinou tohto stavu? To, žiaľ, nie je možné tak ľahko a presne určiť. Poznáme totiž rôzne typy bolestí, pričom sa za nimi môžu skrývať najrozličnejšie príčiny. Bolesť hlavy v prvom rade nemusí predstavovať nič vážne. Existuje totiž celý rad vonkajších rizikových faktorov, ktoré môžu byť spúšťačom tohto zdravotného problému. Spomenúť môžeme napríklad nedostatok spánku aj užívanie niektorých liekov. Niekedy sa však za spomínanými ťažkosťami môže ukrývať niečo vážnejšie. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy a kedy treba rozhodne spozornieť.

Primárna vs. sekundárna bolesť hlavy

V úvode sa môžeme pozrieť na to, aké typy bolestí hlavy vlastne poznáme. Vo všeobecnosti rozoznávame primárnu a sekundárnu bolesť hlavy. Pod primárny typ spadá bolesť, ktorá nemusí mať zjavnú príčinu a vyskytuje sa samostatne. Často má záchvatový a chronický charakter. S týmto typom bolesti sa ľudia stretávajú veľmi často. Nejde o vážny, ale skôr nepríjemný zdravotný problém. Radíme sem najmä tenznú bolesť, čo je tupá bolesť, ktorú jedinec cíti po celej hlave. Môže sa však sústrediť napríklad len v čelovej oblasti či na vrchu hlavy. Môže poukazovať na stres alebo iné psychické faktory.

Okrem toho sem radíme aj migrénu, pri ktorej osoby zvyčajne trápi zhoršujúca sa ostrá a pulzujúca bolesť. Spomenúť môžeme aj takzvaný Hortonov syndróm, ktorý je charakteristický bolesťou na spánkoch a v okolí očí v kombinácii s horúčkou aj pocitmi na zvracanie. Často sa vyskytuje v noci. Čo sa týka sekundárneho typu bolesti hlavy, tak platí, že v prípade tohto zdravotného problému je spravidla známa nejaká vonkajšia príčina. Druhotná bolesť môže byť vyvolaná úrazom hlavy alebo sa za ňou môže skrývať nejaké iné ochorenie. Môže sa objaviť pri problémoch s krčnou chrbticou či zubami, pri chrípke i zápale dutín. 

Bude vás zaujímať: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

bolesť hlavy

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť hlavy nemusí naznačovať nič vážne

Bolesti hlavy predstavujú tak častý a bežný zdravotný problém, že sa nad ich podstatou a príčinami často ani nezamýšľame. V prípade potreby tento problém rýchlo vyrieši tabletka proti bolesti, ktorá je pravdepodobne povinnou súčasťou každej domácej lekárničky. Niektoré rizikové faktory či spúšťače bežnej bolesti je možné ovplyvniť, iné zase nie. Nepríjemná a otravná bolesť hlavy sa neraz dostaví napríklad po prebdenej noci. Nielen nedostatok spánku a nadmerná únava môžu viesť k bolesti hlavy, ale aj nadbytok spánku. Okrem toho môžu bolesti hlavy súvisieť napríklad i so zmenami počasia, prežívaním stresu i nadmerným príjmom kofeínu či alkoholu.

Výskyt bolestí hlavy môže byť celkovo prepojený so životným štýlom jedinca. Prepracovanosť, nedostatok voľného času, dlhé vysedávanie za počítačom či pozeranie sa do mobilu a dokonca aj spôsob stravovania – to všetko môže byť z času na čas spúšťačom spomínaného zdravotného problému. K výskytu bolesti hlavy výrazne prispieva napríklad nedostatočný pitný režim či vynechávanie jedál počas dňa. Niektorým môže nepríjemnú bolesť hlavy spustiť i veľmi výrazná a prenikavá vôňa či užívané lieky. 

čo spôsobuje bolesť hlavy

Zdroj: Shutterstock®

Kedy treba spozornieť?

V niektorých prípadoch sa za bolesťou hlavy môže skrývať i vážnejšia príčina. Tu už hovoríme najmä o sekundárnom type bolesti hlavy, pri ktorom má bolesť jasnú príčinu. Tento zdravotný problém sa môže vyskytnúť napríklad v dôsledku hormonálnych zmien v organizme. U žien môže bolesť hlavy sprevádzať ovuláciu i menštruáciu. Príčinou môže byť i nízka hladina cukru v krvi. Niekedy sú príčiny skutočne vážne. Môže ísť o poruchy činnosti mozgových ciev, poruchu niektorých mozgových nervov, trombózu mozgových žíl, rôzne neuroinfekcie i nádor na mozgu. Bolesť hlavy sa môže dostaviť pri otrave, glaukóme, čiže zelenom zákale, zápale dýchacích ciest či vysokom krvnom tlaku.

Často sprevádza aj spánkové apnoe či problémy s chrbticou. Dôležité je si pritom uvedomiť, že nájsť podstatu opakovaných bolestí hlavy, ktoré sú vyvolané nejakým iným zdravotným problémom, dokáže iba lekár. V prípade neutíchajúcich a veľmi silných bolestí hlavy s ním neváhajte svoj zdravotný stav prediskutovať. Návšteva lekára je vhodná i v prípade, keď vás bolesti hlavy takmer nikdy netrápili, no intenzívne sa začali objavovať až po 40. roku života. Taktiež je to vhodné vtedy, ak je bolesť hlavy sprevádzaná ďalšími ťažkosťami, a to bolesťou chrbtice či krku, zvracaním, horúčkami, precitlivenosťou na svetlo, poruchami vedomia, zmenou správania či spomalením myslenia. Opakujúce sa silné bolesti hlavy by o to viac nemali byť ignorované u detí. 

Odporúčame: Prečo skúsiť naparovanie pleti? Výhody hovoria samy za seba!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE