Toto sú najlepšie domáce masky na mastnú pleť. Ktorú z nich vyskúšaš?

domáce masky na mastnú pleť

Domáce pleťové masky predstavujú skvelý spôsob, ako dopriať svojej pokožke dôležitú starostlivosť, a to bez potreby siahnuť si hlboko do peňaženky. Na ich prípravu sú totižto často potrebné len ingrediencie, ktoré nájdete i doma v špajze či chladničke. 

Masky pripravené v pohodlí domova sú pritom často veľmi účinné a dokážu priam zázraky. Ich plusom je, že v nich nie je žiadna chémia a do poslednej ingrediencie poznáte ich zloženie. Dnes sa v článku zameriame najmä na domáce masky, ktoré sú skvelé na ošetrenie mastnej pleti. 

Ženy s týmto typom pleti majú neraz problém nielen s nadmernou tvorbou mazu, ale aj vyrážkami či rozšírenými pórmi. Ako vyrobiť pleťovú masku pre mastný typ pleti? Z akých surovín sa dá vyrobiť účinná domáca pleťová maska? Ako často používať pleťové masky? Zistite viac v článku!

Pozri aj: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

jablkovo-škoricová maska na pleť Shutterstock®

TOP prírodné masky pre mastnú pleť z domácich surovín: 

1. Škoricovo-jablková maska

Kombináciu jablka a škorice milujú mnohí z nás. A verte, že ju bude zbožňovať i vaša pleť. Jablko je nabité mnohými minerálmi i vitamínmi a škorica má antibakteriálne účinky. Okrem týchto dvoch prísad budete na prípravu domácej masky potrebovať aj biely jogurt a trochu medu. 

Očistené jablko buď nadrobno nastrúhajte, alebo rovno rozmixujte v kuchynskom robote. Pridajte pol lyžičky mletej škorice a polievkovú lyžicu medu aj bieleho jogurtu. Všetko dôkladne zmiešajte a naneste na pleť.

Masku nechajte pôsobiť asi 20 minút a nakoniec ju opláchnite vlažnou vodou. Jablkovo-škoricová maska pôsobí antisepticky. Pleť účinne prečistí a pomôže stiahnuť póry. Táto maska je skvelá i na mastnú pleť so sklonom k tvorbe akné.

Odporúčame: Neznášaš laktózu? Tak potom neprehliadni recept na maslo ghee!

maska z bielkov a citrónu Shutterstock®

2. Jednoduchá pleťová maska z citrónu a vajíčka

Ďalšou skvelou dvojicou, ktorá si vie hravo poradiť s mastnou a problematickou pleťou je vajíčko s citrónom. Práve citrón napomáha odmasťovať, čistiť aj sťahovať póry. Treba s ním však narábať opatrne. Menšie množstvo zriedenej citrónovej šťavy môže osviežiť mastnú pleť, no tej citlivej môže skôr uškodiť. 

Vaječný bielok zase skvelo vypína pokožku a bojuje proti čiernym bodkám či dokonca vráskam. Ako sa pripravuje bielkovo-citrónová maska? Bielok z jedného vajíčka v miske vymiešajte vidličkou. Do vzniknutej hmoty pridajte zopár kvapiek čerstvej citrónovej šťavy a výborná domáca maska na mastnú pleť je na svete. 

Naneste ju na pokožku tváre aj krku a hlavne v oblasti T zóny ju môžete pokojne naniesť v hrubšej vrstve. Pôsobiť ju nechajte aspoň 15 minút. Keď zaschne a začne sťahovať pokožku, zmyte ju vlažnou vodou.  

Pozri aj: Zdravé cviklové recepty: Zaraď červený poklad do svojho jedálnička

paradajková maska na mastnú pleť Shutterstock®

3. Paradajková maska

Na prípravu skvelej masky na mastnú pleť môžete využiť aj paradajky, a to pokojne aj tie mäkšie. Prečo je maska na tvár z paradajok skvelou voľbou? Paradajky sú zdrojom cenných antioxidantov či vitamínu C aj E. Šťava z paradajky efektívne sťahuje póry a môže byť nápomocná pri nadmernej tvorbe mazu. Chutné rajčiny sa dajú použiť hneď dvojakým spôsobom. 

Môžete z nich vytlačiť len šťavu a tú aplikovať na pleť vatovým tampónom podobne ako pleťovú vodu. Tvár nakoniec opláchnite. Paradajky však môžete tiež ošúpať a dôkladne rozpučiť na jednotnú hmotu. 

Takto pripravenú masku aplikujte na pleť, nechajte pôsobiť asi 20 minút, zmyte vlažnou vodou a na pokožku naneste vhodný krém. 

4. Maska na tvár s uhorkou a mätou

  • 1/2 uhorky

  • niekoľko lístkov mäty

Postup: Rozmixujte uhorku s lístkami mäty do hladkej konzistencie. Naneste na tvár, nechajte pôsobiť 15-20 minút a opláchnite studenou vodou. Zabezpečená je vďaka tejto maske aj hydratácia pleti, ktorú potrebuje aj mastná pleť. 

5. Kurkumová maska

  • 1 čajová lyžička kurkumového prášku

  • 2 polievkové lyžice gréckeho jogurtu (alebo bieleho jogurtu)

  • 1 čajová lyžička medu

Postup: Pripravíme si prísady masky. Zmiešajte kurkumový prášok s jogurtom a medom, aby ste vytvorili hladkú pastu. Naneste na čistú tvár, nechajte pôsobiť 10-15 minút a potom opláchnite vlažnou vodou. Kurkuma môže dočasne zafarbiť pokožku, preto je dobré masku dôkladne zmyť a použiť jemný čistiaci prostriedok na tvár, ak je to potrebné.

TIP – ako často používať pleťovú masku z domácich surovín? Takéto pleťové masky je najlepšie dopriať si pravidelne, pokojne 1 až 2 razy týždenne.  

Článok aktualizovaný 28.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE