Sila liečivých rastlín bola využívaná od pradávna a liečivé účinky rastlín poznali už naši predkovia. Rastlinami ľudia liečili všetko, a to od nespavosti, odrenín, tráviacej disfunkcie až po prechladnutie či rakovinu.
Pamätám si, ako som si veľakrát rozbila koleno a moja babička mi naň hneď priložila skorocel. Cestou z poľa natrhala do zástery čerstvej žihľavy a pod kopcom materinu dúšku. Na povale zase v kytičkách sušila bylinky na čaj a na tácke oddychovali prerezané šípky. V komore sa vo veľkých sklenených pohároch lúhovali rastliny v alkohole. Na poháre babička poctivo lepila menovky s názvami: na kurie oko, na bradavice, na kríže, boľavý lakeť. Naši starí rodičia si vedeli pomôcť sami a na každú chorobu alebo bolesť mali pomoc z prírody.
Aj my si niektoré bylinky môžeme vypestovať v našej záhrade alebo sa vybrať na lúku a natrhať si ich. Výborné bylinkové čaje, prírodné dochucovadlá do polievok, jednoduché masti či tinktúry – príroda nám ponúka rôzne alternatívy a naša bylinková záhrada nám môže poslúžiť aj ako lekárnička prvej pomoci. Ktoré rastliny by v nej nemali chýbať?
Odporúčame: Vypestujte si brokolicové klíčky! Prečo sú lepšie ako samotná brokolica a ako ich pripraviť?
Alchemilka obyčajná
Názov liečivej rastliny alchemilka pochádza od slova alchýmia. Kedysi sa totiž verilo, že alchemilka má až zázračné účinky a alchymisti sa snažili vyrobiť zlato z obyčajných kovov za použitia vody zachytenej v lístkoch rastliny. Táto rastlina prezývaná aj ženská bylinka však lieči aj mužov. Nenáročnú alchemilku si dokážeme vypestovať aj na záhrade či dokonca balkóne alebo zakúpiť v lekárňach.
Alchemilka účinky
Liečivá rastlina alchemilka vyniká vysokým obsahom látok prospešných pre náš organizmus, ako flavonoidy, kyselina salicylová, tanín, fytohormóny, minerálne látky, vitamín C, triesloviny, esenciálne oleje, horčiny a fytosteroly.
Alchemilka pomáha pri tráviacich, gynekologických a menštruačných ťažkostiach, kardiovaskulárnych, bakteriálnych a vírusových ochoreniach. Podporuje metabolizmus a tým prispieva k strate váhy, správnu funkciu svalstva, pôsobí protizápalovo a antimykoticky, je výborná na rany, afty a krvácajúce ďasná.
Nechtík lekársky
Táto krehká rastlina s výrazne oranžovými a žltými kvetmi skrášli nielen našu záhradu, ale pomôže aj pri rôznych ťažkostiach. Nechtík je veľmi účinný pri kožných chorobách a zápaloch. Pomáha liečiť kašeľ, astmu, prečisťuje krv a napomáha i pri liečení gynekologických ochorení. Okrem iného je obrovským zdrojom vitamínu C, obsahuje horčík, živice, flavonoidy, saponíny. Nechtík sa vo veľkom využíva aj v kozmetickom priemysle.
Rebríček obyčajný
Repík lekársky - pestovanie a užívanie
Medzi známe liečivé byliny patrí aj repík. Táto rastlinka s pútavými žltými kvetmi patrí medzi najznámejšie liečivé bylinky. Vďaka svojim schopnostiam by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Trápi vás bolesť žalúdka alebo hnačka? Máte problémy s krvou alebo vás bolí hrdlo? Neváhajte a zasaďte si túto zázračnú rastlinu vo vašej záhrade. Okrem iného je repík výborný na rany a popáleniny, uvoľňuje stres a napätie, podporuje imunitu, lieči bolesť hrdla, odstraňuje kašeľ, bojuje proti vráskam a voľným radikálom, napomáha k udržaniu zdravých vlasov a nechtov.
Nedávne štúdie dokázali, že repík so svojimi vysokými antioxidačnými a protizápalovými účinkami by v budúcnosti mohol zohrávať dôležitú úlohu v boji proti rakovine. Antioxidanty bojujú a odstraňujú voľné radikály, ktoré sú výsledkom bunkového dýchania, ktoré môže spôsobiť množstvo ochorení, a to vrátane rakoviny.
Pozri aj: Ako sa zbaviť bolesti hlavy len za 15 sekúnd! Táto zázračná technika vám pomôže
Srdcovník obyčajný
Ako prezrádza názov, rastlina má priaznivé účinky na srdce a kardiovaskulárny systém. Táto rodená Ruska má však výrazné vplyvy aj na ženskú a mužskú pohlavnú sústavu. Zmierňuje menštruačné bolesti, má pozitívny účinok na kontrakcie maternice, používa sa pri liečení neplodnosti mužov, podporuje činnosť prostaty, udržuje správne fungovanie močových ciest. Dokonca tiež podporuje prirodzený rast pŕs vplyvom na hormonálny systém. Zo srdcovníka si môžete pripraviť čaj, odvar alebo tinktúru. Všetko však s mierou.
Žihľava
Au! Ešte teraz si cítim tie veľké červené fľaky, ktoré sa mi vyhodili na nohách a rukách, keď som sa pri skrývačke rozhodla skryť pod veľkým dubom v žihľave. Pamätám si tiež, ako ju starí rodičia pridávali do potravy pre domáce zvieratá.
Pre niekoho táto rastlina predstavuje len nepotrebnú burinu. Avšak svojimi účinkami sa zaraďuje medzi liečivé rastliny. Používajú ju napríklad tí, ktorí si chcú prečistiť krv alebo detoxikovať organizmus. Žihľava, alebo aj pŕhľava, sa využíva proti reumatickým bolestiam, znižuje hladinu cukru v krvi, pôsobí protirakovinovo, pomáha pri kašli, používa sa na podporu rastu vlasov a proti ich vypadávaniu. Žihľava sa môže konzumovať po príprave na pare, v polievkach alebo so zemiakmi.
Harmaček (Rumanček kamilkový)
Nezameniteľné biele kvety tejto rastliny sa využívajú vo forme čaju, kúpeľa alebo oleja. Harmanček má silné protizápalové, protikŕčové, antialergické, antistresové, upokojujúce, dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Bráni tvoreniu jaziev, znižuje cholesterol, urýchľuje hojenie, znižuje horúčku. Jeho sedatívne a svalovo-relaxačné účinky vám uvoľnia organizmus, upokoja myseľ a pomôžu rýchlejšie zaspať. Pozor, aby ste to neprehnali a nezaspali ráno do práce. Harmanček zbavuje lupín, chráni vlasy pred UV žiarením a upokojuje vlasovú pokožku.
Bazalka
Túto nenápadnú bylinku mnohí z nás využívame v kuchyni na dochutenie jedál. Vedeli ste však aj o jej zázračných účinkoch? Svojimi zložkami je vhodná na liečenie artritídy, zápalových ochorení čriev, zmenšuje opuchy, spomaľuje starnutie, dokáže zbaviť telo škodlivín a voľných radikálov v pečeni, mozgu i na srdci.
Bazalka je bohatá na minerály, vitamíny A, C, K, horčík, železo, draslík, vápnik, esenciálne oleje. Je silným antioxidantom, zmierňuje bolesti hlavy, pôsobí proti stresu, odbúrava tukové bunky, zlepšuje metabolizmus.
Neprehliadni: Hľadáte osvedčený liek na akné? Skúste tajnú zbraň dermatológov!
Echinacea
Medzi bylinky v lekárničke zaraďte aj echinaceu. Táto neprehliadnuteľná rastlina ozdobí našu záhradu a dokonca i zatieni ostaté kvety za každého počasia. Echinacea je známa svojimi liečivými účinkami, ktoré dokážu posilniť imunitu. Používa sa pri bolestiach hlavy a prechladnutí. Už Indiáni žuvali jej korene pri bolestiach v krku a zuboch. Je nápomocná i pri kožných chorobách. Najčastejšie sa pije vo forme čaju alebo si z jej koreňa môžete pripraviť domácu tinktúru.
Šalvia lekárska
Vaša domáca bylinková lekárnička by mala obsahovať aj šalviu. Táto zázračná bylina obsahuje množstvo účinných látok, ako napríklad vlákninu, bielkoviny, draslík, vápnik, vitamíny A, B, C, E, látku fytoestrogén, ktorá pozitívne vplýva na ženský organizmus. Pomáha pri upravení ženského cyklu a ťažkostiach spojených s prechodom. Pri vnútornom používaní rebríčka je nutné dodržiavať správne dávkovanie. Pre tehotné a dojčiace ženy nie je vhodný.
Zaujme Ťa: Prečo mať doma manganistan draselný? Tu je 9 tipov na jeho použitie!
Pestrec mariánsky, bodliak
Mnohí z nás ho pestujú v záhradách ako okrasnú rastlinu. Neskôr, keď stonky odstrihnú, vysušené ich pridávajú do vázy k ostatným kvetom. Pre iných je to len obyčajná pichľavá burina.
Bodliak vás však prekvapí. Táto rastlina má liečivé účinky pri ochoreniach pečene. Takisto je statočným bojovníkom proti otrave, následkom žltačky a chemoterapie, obezite. Okrem iného bojuje proti infekčnej mononukleóze, pomáha pri nízkom tlaku, chráni žily a cievy, napravuje sliznicu maternice, zlepšuje trávenie. Máte aj vy takýto bodliak v záhrade?
Rozmarín lekársky
Táto voňavá drevitá bylina sa často používa v aromaterapii na zvýšenie koncentrácie, pamäte a takisto na zmiernenie stresu. Okrem toho, že rozmarín tiež používame v kuchyni, môže byť pre naše zdravie prospešný v mnohých oblastiach.
Táto bylinka zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, podporuje cirkuláciu krvi a funkciu srdca, zmierňuje nadúvanie, upokojuje nervový systém. Svojím vysokým obsahom účinných látok chráni mozgové bunky a znižuje riziko ochorení, ako je demencia či Alzheimerova choroba.
Medzi ďalšie liečivé byliny, ktoré by nemali vo vašej záhrade chýbať, patrí: voňavá levanduľa, upokojujúca aloe vera, ľubovník, mäta, fenikel, koriander, rastlinné antibiotikum kapucínka, medovka lekárska, majoránka, tymián.
Imunitný systém, prevencia chrípky, bolesti rôznych druhov - na všetky neduhy existujú bylinky, ktoré predstavujú pomoc a prinášajú upokojujúce účinky. Použitie liečivých rastlín v podobe masti, ako odvary, liečivé čaje, obklady či bylinné tinktúry určite stoja za vyskúšanie.
Aktualizované na 18. 01. 2024