Bielkoviny (alebo proteíny) sú pre zdravie ľudského organizmu nevyhnutné. Sú jedným zo základných stavebných pilierov orgánov a svalov, no majú aj ďalšie dôležité funkcie, napríklad pôsobia aj na imunitu. Často sa však o nich tradujú rôzne nepravdy. My sme pre vás nazbierali najväčšie mýty o bielkovinách, ktoré kolujú internetom.
Aké mýty sa týkajú kvality bielkovín? Stačia telu rastlinné bielkoviny alebo sú potrebné aj živočíšne zdroje bielkovín? Znamená viac prijatých bielkovín väčší rast svalov? Viac v článku!
Aká je úloha bielkovín v ľudskom tele?
Bielkoviny hrajú kľúčovú úlohu v ľudskom tele, pretože sú základným stavebným materiálom pre bunky, tkanivá a orgány. Ich úlohy sú rôznorodé a nevyhnutné pre zdravé fungovanie organizmu. Hlavné úlohy bielkovín v ľudskom tele zahŕňajú:
- Stavebný materiál: Bielkoviny sú základné stavebné bloky pre bunky, svaly, kosti, pokožku a vlasy. Tvorba a obnova tkanív závisí práve od dostatočného príjmu bielkovín.
- Enzýmy: Mnohé bielkoviny pôsobia ako enzýmy, ktoré katalyzujú chemické reakcie v tele. Sú nevyhnutné pre trávenie, syntézu DNA a ďalšie biologické procesy.
- Hormóny: Bielkoviny sú základom pre mnohé hormóny, ako napríklad inzulín, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi, alebo adrenalín, ktorý pomáha telu reagovať na stresové situácie.
- Transport látok: Niektoré bielkoviny slúžia ako transportné molekuly, ktoré prenášajú látky, napríklad kyslík (hemoglobín) alebo tuky (lipoproteíny), cez krvný obeh do rôznych častí tela.
- Imunitná ochrana: Imunitný systém sa spolieha na bielkoviny, ako sú protilátky, ktoré chránia telo pred infekciami a cudzími látkami.
- Energetický zdroj: V prípade nedostatku sacharidov a tukov môžu byť bielkoviny využité ako zdroj energie, hoci to nie je ich primárna funkcia.
- Udržanie rovnováhy tekutín a pH: Bielkoviny pomáhajú udržiavať osmotickú rovnováhu medzi vnútorným a vonkajším prostredím buniek, čím prispievajú k rovnováhe tekutín a acidobázickej rovnováhe v tele.
Najväčšie mýty vo výžive týkajúce sa bielkovín:
Mýtus 1: Muži potrebujú viac bielkovín
V skutočnosti pohlavie nie je jediným ukazovateľom, podľa ktorého by sa dalo množstvo potrebných proteínov vypočítať. Toto množstvo sa počíta na základe pohlavia, váhy, veku, ale aj množstva aktivity, ktorú denne vykonávate. Preto je spravidla pravda, že muži potrebujú bielkovín viac, no nie je to vyslovene na základe pohlavia. Vo všeobecnosti potrebuje priemerný muž 56 gramov proteínov denne, priemerná žena asi 46 gramov. Proteíny by mali tvoriť 10 až 35 % denného príjmu kalórií. Kto však potrebuje viac bielkovín, to sú športovci, ktorým pomáhajú pri regenerácii namáhaných svalov.
Inšpiruj sa: Depresia po dovolenke? Takto jej dáš zbohom raz-dva
Shutterstock®Mýtus 2: Zdroj bielkovín nie je dôležitý
Je! Najlepším zdrojom bielkovín je mäso (najmä červené) a živočíšne produkty, ako napríklad vajcia či mlieko, ale aj strukoviny. Ak však bielkoviny dopĺňate prostredníctvom mäsa, mali by ste dať pozor na porciu a na to, aké mäso jete. Vždy by malo byť čo najchudšie, aby ste si neprivodili vďaka cholesterolu aj nebezpečné srdcové ochorenie. Vo všeobecnosti by ste mali zjesť týždenne len pol kila mäsa, ostatné proteíny by mali prísť zo strukovín či iných rastlinných zdrojov.
Mýtus 3: Rastlinné bielkoviny – ich biologická hodnota je nízka
Mýtus, že rastlinné bielkoviny majú nízku biologickú hodnotu, pramení z toho, že niektoré rastlinné zdroje neobsahujú všetky esenciálne aminokyseliny v takom pomere ako živočíšne bielkoviny. Biologická hodnota bielkovín vyjadruje, do akej miery telo dokáže využiť tieto bielkoviny na rast a obnovu tkanív. Napriek tomu, že jednotlivé rastlinné zdroje môžu byť neúplné, kombináciou rôznych potravín, ako sú strukoviny, obilniny, orechy a semená, je možné vytvoriť kompletný profil aminokyselín.
To znamená, že aj pri čisto rastlinnej strave dokáže telo efektívne využiť tieto bielkoviny. Výskumy ukazujú, že dobre vyvážená rastlinná strava poskytuje všetky potrebné aminokyseliny a je schopná zabezpečiť dostatočnú biologickú hodnotu pre normálne fungovanie organizmu.
Mýtus 4: Z bielkovín sa nepriberá
Všetkého veľa škodí, a to aj proteínov. Keby ste ich prijímali nadmerne veľa, podobne ako tukov či cukrov, priberiete. A nielen to. Priveľa proteínov môže znamenať aj diabetes či srdcové choroby. Preto by mala byť vaša strava dokonale vyvážená. Čo je však faktom, je to, že z proteínov sa cítime dlhšie sýti a telo spáli pri trávení bielkovín viac kalórií ako pri trávení cukrov.
Zaujme ťa: Tradičný hluchavkový čaj: To je liek nielen na menštruačné ťažkosti!
Shutterstock®Mýtus 5: Proteínové prášky a proteínové tyčinky stačia
Niektorí ľudia, najmä športovci, žijú v mylnej predstave, že proteínové prášky a iné doplnky môžu nahradiť bielkoviny pochádzajúce zo stravy. Proteínové prípravky sú veľmi výhodné, ľahko vstrebateľné a ide dobrý zdroj bielkovín, o tom niet pochýb. Mali by však byť len súčasťou jedálnička, ktorý musí obsahovať aj bielkoviny živočíšneho či rastlinného pôvodu.
Mýtus 6: Viac bielkovín, viac svalov a väčší rast svalov
Ak zjete veľa bielkovín, no necvičíte, svaly vám to neprinesie. Preto viac bielkovín neznamená vždy aj viac svalov. Áno, vďaka proteínu dochádza ku vzniku a regenerácii svalovej hmoty, no len v prípade, že sa k tomu pripojí pohyb. Ľudia, čo necvičia a nehýbu sa, preto nepotrebujú toľko bielkovín ako športovci.
Odporúčame: Bolesť ucha – čo všetko sa za ňou môže ukrývať?
Mýtus 7: Starší ľudia nepotrebujú toľko bielkovín
Mnohí ľudia sa domnievajú, že s pribúdajúcim vekom potreba bielkovín klesá, pretože starší ľudia už nepotrebujú budovať svaly. Opak je však pravdou – s pribúdajúcim vekom telo začína prirodzene strácať svalovú hmotu, čo môže viesť k slabosti, úbytku pohyblivosti a zvýšenému riziku pádu. Bielkoviny sú pre starších ľudí kľúčové, pretože pomáhajú udržiavať svalovú hmotu a celkovú kondíciu. Starší ľudia by mali dbať na dostatočný a kvalitný príjem bielkovín, aby podporili zdravie svalov a kostí.
Mýtus 8: Bielkovinami sa nedá „predávkovať“
Často sa predpokladá, že čím viac bielkovín človek zje, tým lepšie. Pravdou však je, že príliš veľký príjem bielkovín môže spôsobiť záťaž pre obličky, najmä ak sa skombinuje s nízkym príjmom vlákniny a vysokým príjmom nasýtených tukov. Nadmerný príjem bielkovín môže navyše viesť k problémom s trávením, dehydratácii a v niektorých prípadoch dokonca k zvýšenému riziku vzniku obličkových kameňov. Preto je dôležité dbať na vyvážený príjem bielkovín v rámci pestrej stravy a nekonzumovať ich v nadmernom množstve.
Aktualizovaný článok: 06.11.2024