5 dôvodov, prečo jesť čučoriedky: Patria medzi najzdravšie druhy ovocia?

prečo jesť čučoriedky

Sú malé, guľaté, fialové, chutné a skutočne veľmi zdravé. Reč je o čučoriedkach, ktorých sezóna je v plnom prúde. Nachádzajú sa aj vo vašom jedálničku, alebo si naopak ani nepamätáte, kedy naposledy ste si na nich pochutnávali? Nech už je to akokoľvek, stále platí, že čučoriedky patria medzi najzdravšie druhy ovocia a dopriať si ich za hrsť znamená urobiť niečo pre svoje zdravie. Sú nielen plné cenných látok, ale pozitívne vplývajú napríklad na naše srdce, mozog či pokožku. V článku sme si pre vás pripravili zopár dobrých dôvodov na to, prečo jesť čučoriedky čo najčastejšie.

Čučoriedky sú malé fialové alebo modré bobule rastúce na nízkych kríkoch v lesoch a na lúkach. Sú plné vitamínov a antioxidantov a majú mnoho zdravotných výhod. Čučoriedky majú osviežujúcu a sladkú chuť a sú vynikajúce pridaním do rôznych pokrmov a nápojov, ako sú muffiny, smoothie alebo granola. Môžu byť konzumované surové alebo varené do kompótov, džemov alebo omáčok. 

Okrem toho sú čučoriedky bohatým zdrojom vlákniny, ktorá pomáha udržiavať zdravú tráviacu sústavu, a tiež obsahujú vitamíny A, C a K, ktoré podporujú imunitný systém a zdravie kostí.

Aké benefity má toto bobuľové ovocie?

Sú malé, guľaté, fialové, chutné a skutočne veľmi zdravé. Reč je o čučoriedkach, ktorých sezóna je v plnom prúde. Nachádzajú sa aj vo vašom jedálničku, alebo si naopak ani nepamätáte, kedy naposledy ste si na nich pochutnávali? Nech už je to akokoľvek, stále platí, že čučoriedky patria medzi najzdravšie druhy ovocia a dopriať si ich za hrsť znamená urobiť niečo pre svoje zdravie. Sú nielen plné cenných látok, ale pozitívne vplývajú napríklad na naše srdce, mozog či pokožku. V článku sme si pre vás pripravili zopár dobrých dôvodov na to, prečo jesť čučoriedky čo najčastejšie.

1. Čučoriedky a ich benefity - sú plné antioxidantov!

Čučoriedky sú skutočne pokladom, ktorý nám príroda ponúka. Sú veľmi bohaté na antioxidanty, ktoré bunky tela napomáhajú chrániť pred škodlivým pôsobením voľných radikálov. Tieto nestabilné molekuly pritom môžu prispievať k rýchlejšiemu starnutiu tela a rovnako i vplývať na rozvoj mnohých ochorení, a to i rakoviny. Práve malé fialové bobule patria medzi druhy ovocia s najvyššou antioxidačnou kapacitou. Čučoriedky sú bohaté najmä na pigmenty zvané antokyány, ktoré patria medzi flavonoidy. Tie sú charakteristické silnými antioxidačnými vlastnosťami.

Čučoriedky, tie malé modré bobule plné chuti, sú nielen chutnou pochúťkou, ale aj skutočným pokladom z hľadiska zdravia. Tieto bobule sú plné antioxidantov, ktoré majú pozitívny vplyv na náš organizmus.

Antioxidanty sú látky, ktoré chránia naše bunky pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobovať poškodenie buniek a prispievať k rôznym ochoreniam, vrátane rakoviny. Čučoriedky sú bohaté na flavonoidy, hlavne na antokyány, ktoré patria medzi najúčinnejšie antioxidanty.

  • Okrem toho, čučoriedky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitý pre zdravú imunitu, vitamínu K, ktorý podporuje zdravie kostí, a vlákniny, ktorá môže pomôcť udržať tráviaci systém zdravý.
  • Konzumácia čučoriedok môže mať množstvo ďalších benefitov vrátane podpory zdravej kože, zlepšenia zraku a zdravého srdca. 
  • Okrem toho, čučoriedky sa tiež považujú za superfood pre mozog, pretože obsahujú látky, ktoré môžu zlepšiť kognitívne funkcie a podporiť zdravie mozgu.

Preto nezabudnite zaradiť čučoriedky do svojej stravy a vychutnajte si nielen ich výnimočnú chuť, ale aj ich mnohé prospešné účinky pre zdravie.

Bude vás zaujímať: Skorocelová tinktúra a jej účinky: Ako si ju vyrobiť doma?

imunita Shutterstock®

2. Ako čučoriedky posilňujú imunitný systém?

Čučoriedky ďalej predstavujú výraznú podporu imunitného systému človeka. Obsahujú totiž slušnú dávku dôležitého vitamínu C a tak napomáhajú telu lepšie sa chrániť pred infekciami. Okrem toho sú však i zdrojom ďalších telu prospešných látok. Do tela dopravia viaceré z vitamínov skupiny B a rovnako betakarotén, ktorý vie telo využiť na tvorbu vitamínu A. Čučoriedky sú i zdrojom vápnika, horčíka, fosforu alebo mangánu.

  • Čučoriedky sú bohaté na antioxidanty, vitamíny A, C a E a minerály ako zinok a železo, ktoré prispievajú k posilneniu imunitného systému. 
  • Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom v tele a chránia bunky pred poškodením. 
  • Vitamíny a minerály pomáhajú zvýšiť produkciu bielej krvičky, ktoré sú súčasťou imunitného systému a pomáhajú bojovať proti infekciám a chorobám. 
  • Čučoriedky tiež obsahujú flavonoidy, ktoré majú protizápalové vlastnosti a môžu pomôcť pri boji proti infekciám.

Celkovo pravidelná konzumácia čučoriedok môže posilniť imunitný systém a zlepšiť celkové zdravie organizmu.

3. Čučoriedkami proti zápalom, navyše tlmia bolesť!

Malé chutné bobule fialovej farby majú i protizápalové vlastnosti. Osožné môžu byť pri liečbe zápalov močových ciest či mechúra. Napomáhajú totiž brzdiť šírenie bakteriálnej nákazy. Taktiež môžu byť nápomocné pri liečbe zápalových ochorení tráviaceho traktu a rovnako zlepšujú stav pokožky pri kožných ochoreniach. Okrem toho sú dobrým pomocníkom pri eliminovaní bolesti. Čučoriedky môžu pomôcť zmierniť napríklad nepríjemné menštruačné bolesti, takže sa ich počas silnej menštruácie rozhodne oplatí konzumovať.

Čučoriedky sú skvelou prírodnou liečbou proti zápalom, vďaka svojmu obsahu antioxidantov a vitamínov. Okrem toho, čučoriedky majú aj analgetické vlastnosti, ktoré tlmia bolesť. Ich konzumácia môže pomôcť pri zmiernení bolesti hlavy, svalových bolestí alebo bolesti spôsobenej zápalom. Preto je dobré zaradiť čučoriedky do svojho jedálnička a využívať ich protizápalové a analgetické účinky pre zlepšenie zdravia a celkovej pohody.

stres Shutterstock®

4. Toto sezónne ovocie pomáha lepšie zvládať stres

Na čučoriedkach sa rozhodne oplatí pochutnávať aj v stresovom období. Pôsobia upokojujúco na nervový systém a posilňujú pamäťové schopnosti. Toto ovocie navyše napomáha chrániť náš mozog, a to najmä pred nebezpečných oxidačným stresom, ktorý môže výrazne urýchliť proces jeho starnutia. Za oxidačný stres v tele môže práve prevaha spomínaných škodlivých voľných radikálov. Čučoriedky tak blahodarne vplývajú na funkciu mozgu a nervového systému a môžu prispievať k zníženiu rizika ochorení, akými sú demencia či Alzheimerova choroba.

Čučoriedky sú bohaté na antioxidanty a vitamín C, ktoré pomáhajú bojovať proti účinkom stresu vo vašom tele. Konzumácia čučoriedok tiež zvyšuje produkciu serotonínu, hormónu šťastia, ktorý môže pomôcť zmierniť úzkosť a stres. Navyše, čučoriedky obsahujú aj zlúčeniny nazývané flavonoidy, ktoré majú protizápalové účinky a môžu pomôcť udržiavať váš nervový systém zdravým a odolnejším voči stresu. Takže pravidelná konzumácia čučoriedok môže významne prispieť k lepšiemu zvládaniu stresu v každodennom živote.

5. Prečisťujú celé telo

Čučoriedky majú nakoniec i detoxikačné účinky. Telo napomáhajú zbavovať nadmerných tekutín a nežiaducich škodlivín. Prečisťujú krv a napomáhajú zlepšiť krvný obeh. Výrazne podporujú funkciu lymfatického systému. Taktiež prečisťujú tráviaci trakt a vďaka nemalému obsahu vlákniny vplývajú aj na správnu funkciu čriev. Čučoriedky však podporujú i dobrý stav ciev a navyše pomáhajú udržiavať krvný tlak v norme, čím chránia telo pred rozvojom nebezpečných kardiovaskulárnych ochorení.

Čučoriedky sú bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré majú detoxikačný účinok na organizmus. Tieto malé bobule pomáhajú zbaviť sa škodlivých látok a toxínov, ktoré sa hromadia v tele. Okrem toho podporujú trávenie a čistenie čriev, čím zlepšujú celkovú funkciu tráviaceho systému. Konzumácia čučoriedok tiež pomáha znižovať zápal v tele a posilňuje imunitný systém. Vďaka svojim vlastnostiam môžu čučoriedky prispieť k celkovému zdraviu a očiste tela.

Odporúčame: Dôvody, prečo je plač dôležitý pre zdravie: Tie vás rozhodne dostanú!

 

Aktualizované na 22.06.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE