Ako funguje diéta dlhého dychu? Je možné schudnúť dýchaním?

Lekári presadzujú názor, že pri chudnutí by sme sa mali zamerať hlavne na úpravu jedálnička v podobe pestrej, vyváženej a zdravej stravy, ku ktorej by sa mal pridať dostatok pohybovej aktivity. Cieľom pri úspešnom a zdravom zhadzovaní kíl je najmä dosiahnuť rozumnou cestou kalorický deficit (príjem kalórií je menší ako výdaj).

Avšak, kto aspoň raz riešil zhadzovanie prebytočných kíl, dozaista minimálne jedenkrát podľahol nejakej trendy či aktuálne populárnej diéte. Mnohé diéty lákajú rýchlym úbytkom váhy v krátkom čase, a tak sa niet čomu čudovať, že ich ľudia stále skúšajú. Na najrôznorodejšie diéty nedajú dopustiť ani celebrity. 

A keď vďaka nejakej diéte schudla obľúbená herečka, prečo nie ja, no nie? Na mnohé diéty by sme sa však mali pozerať ako na hazard so zdravím. Iracionálne stravovanie totiž môže viesť k podvýžive a nedostatku dôležitých látok, ako aj jojo efektu a vo vážnych prípadoch k závažnejším zdravotným problémom.

No potom tu máme takzvanú diétu dlhého dychu, ktorá nevyžaduje akékoľvek obmedzovanie v stravovaní. Čo je long breath diet? Ako funguje chudnutie dýchaním?

Poznáte diétu dlhého dychu?

Diéta dlhého dychu, z anglického long breath diet, je špeciálna metóda, ktorá sľubuje zhodiť prebytočné kilá, na čo sa využívajú rôzne dýchacie techniky. Jej autorom je japonský herec Miki Ryosuke, podľa slov ktorého tento netradičný spôsob chudnutia objavil a vymyslel v podstate náhodne.

Počas používania určitých dýchacích techník, ktorými sa snažil zmierňovať bolesti chrbta, totižto zhodil za necelé dva mesiace okolo 13 kilogramov a z pása mu ubudlo cez 12 cm. Takzvaná long breath diet teda predstavuje metódu chudnutia založenú na konkrétnom spôsobe dýchania v kombinácii so sťahovaním určitých svalových partií. 

Odporúčame: Trojdňová vojenská diéta sľubuje rýchly úbytok váhy. Ako je to s ňou v skutočnosti?

Ako na chudnutie pomocou dlhého dychu?

Pravidlá a princípy diéty dlhého dychu sú v podstate veľmi jednoduché. Tento spôsob chudnutia nevyžaduje zmeny v jedálničku. Celá metóda je založená len na dvoch technikách dýchania v kombinácii so zaťahovaním svalov.

Diéta sľubuje úbytok váhy pri aplikovaní dýchacích techník aspoň 2 až 5 minút denne. Pre tieto dychové cvičenia je pritom typický krátky nádych a oproti tomu pomerne dlhý výdych. A ako na to?

  • 1. cvik: Rovno sa postavíme (potrebný je vzpriamený postoj), ľavú nohu položíme pred pravú, pričom väčšinu váhy máme na zadnej nohe. Poriadne zatneme a spevníme zadok. Začneme tak, že zdvíhame ruky nad hlavu a pritom sa počas 3 sekúnd nadychujeme nosom. Následne počas 7 sekúnd vydychujeme ústami. Poriadne vytlačíme všetok vzduch, pričom zapojíme brušné svaly.
  • 2. cvik: Stojíme vzpriamene. Jednu ruku si položíme na brucho, druhú na kríže. Opäť poriadne zatneme sedacie svaly. Nadýchneme sa nosom na tri sekundy, pričom stiahneme brucho. Následne poriadne vydýchneme ústami počas 7 sekúnd. 

Cviky sa v rámci jedného cvičenia počas dňa odporúča opakovať 6-krát. Precvičiť si dve techniky dýchania podľa diéty dlhého dychu môžete i pomocou videa vyššie, v ktorom vám cviky názorne ukáže priamo autor netradičnej long breath diet.

Odporúčame: Celulitída na zadku a stehnách: Vzhľad pokožky zlepšia správne cviky!

chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Je diéta dlhého dychu účinná?

Táto japonská diéta využívajúca zdravé dýchanie nosom vyzerá ako pomerne nenáročný spôsob zhadzovania kilogramov, no otázkou zostáva, či je vôbec účinná. Samozrejme, mnoho fanúšikov a zástancov tejto techniky chudnutia by povedalo, že áno. Tieto jednoduché cvičenia, kombinujúce hlboké dýchanie a zatínanie svalov, napomáhajú zapájať do pohybu najmä stred tela, respektíve svaly jadra.

K strate kilogramov má podľa tejto diéty prispieť zvýšená hladina kyslíka v krvi, a teda poriadne okysličenie tela. Vďaka tomu sa má zrýchliť metabolizmus, zlepšiť sila svalov aj spaľovanie energie a bojovať proti uloženému tuku. Odborníci či tréneri sú však k tejto metóde skôr skeptickí.

Nepodceňujú význam a prínos správneho a hlbokého dýchania a dôkladného okysličenia buniek, tkanív a celého tela, no zároveň podľa nich platí, že samotné hlboké dýchanie pomôže oproti cvičeniu a športovaniu spáliť len zanedbateľné percento tuku.

Nášmu telu tak dychové cvičenia rozhodne nijako neuškodia, no nemožno od nich očakávať zázraky. To by sme však nemali asi od žiadnej diéty, no nie?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE