Váš menštruačný cyklus môže povedať veľa o vašom zdraví. Správne pochopte, ako sledovať svoj menštruačný cyklus a čo robiť v prípade, ak máte pravidelné meškanie menštruácie. Viete, kedy začala vaša posledná menštruácia alebo ako dlho trvala? Ak nie, možno je čas tomu začať venovať pozornosť.
Sledovanie menštruačných cyklov vám môže pomôcť pochopiť, čo je pre vás typické. Môžete tiež zaznamenať svoju ovuláciu a nájsť dôležité zmeny - napríklad vynechanie menštruácie alebo menštruačné krvácanie, ktoré nie je typické. Zatiaľ čo nepravidelnosti vo vašej menštruácii zvyčajne nie sú vážne, niekedy sú spôsobené inými zdravotnými problémami.
Menštruácia a menštruačný cyklus - čo je normálne a čo nie?
Normálny menštruačný cyklus je mesačná séria zmien, ktorými telo prechádza, aby sa pripravilo na tehotenstvo. Každý mesiac jeden z vaječníkov uvoľní vajíčko. Toto sa nazýva ovulácia. Hormonálne zmeny v tomto čase pripravujú maternicu na tehotenstvo.
Ak uvoľnené vajíčko nie je oplodnené počas ovulácie, výstelka maternice sa prelieva cez vagínu. Toto je menštruačné obdobie.
Riziko však môžu priniesť aj tieto zmeny:
- vplyv stresu na menštruačný cyklus - stres a meškanie menštruácie,
- fyziologické meškanie,
- nepravidelný menštruácia po štyridsiatke,
- poruchy menštruačného cyklu,
- vynechanie menštruácie v menopauze,
- stres a menštruácia,
- hormonálna nerovnováha,
- gynekologické ochorenia a menštruácia,
- veľká strata krvi,
- psychické ochorenia a menštruácia,
- endokrinné abnormality - endokrinologické ochorenia a menštruácia,
- bolestivá menštruácia,
- meškajúca menštruácia a výtok,
- meškajúca menštruácia a bolesti,
- obezita a meškanie menštruácie,
- meškajúca menštruácia a antikoncepcia - meškanie menštruácie pri antikoncepcii a podobne.
Normálna menštruácia - aký je pravidelný cyklus?
Menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa jednej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej. Cyklus nie je pre každého rovnaký. Menštruačné krvácanie sa môže vyskytnúť každých 21 až 35 dní a môže trvať 2 až 7 dní. Prvých pár rokov po začiatku menštruácie sú bežné dlhé cykly.
- Menštruačné cykly sa však s pribúdajúcim vekom skracujú a stávajú sa pravidelnejšími.
- Váš menštruačný cyklus môže byť pravidelný – približne rovnako dlhý každý mesiac – alebo trochu nepravidelný.
- Vaša menštruácia môže byť slabá alebo silná, bolestivá alebo bezbolestná, dlhá alebo krátka a stále môže byť považovaná za typickú.
Niektoré druhy antikoncepcie, ako sú antikoncepčné pilulky s predĺženým cyklom a vnútromaternicové telieska, zmenia menštruačný cyklus. Porozprávajte sa so svojím lekárom, čo môžete očakávať. Keď sa priblížite k času, kedy skončia vaše menštruačné cykly, nazývanému menopauza, váš cyklus môže byť opäť nepravidelný.
Riziko rakoviny maternice sa však s vekom zvyšuje. Porozprávajte sa so svojím lekárom o akomkoľvek nepravidelnom krvácaní okolo menopauzy.
Dĺžka menštruačného cyklu
Ak chcete zistiť, čo je pre vás typické, začnite si zaznamenávať svoj menštruačný cyklus do kalendára. Začnite sledovaním dátumu začiatku každý mesiac niekoľko mesiacov po sebe, aby ste zistili pravidelnosť menštruácie. Ak sa bojíte o menštruáciu, sledujte každý mesiac aj nasledovné:
- Dátum ukončenia - ako dlho zvyčajne trvá vaša menštruácia? Je to dlhšie alebo kratšie ako zvyčajne?
- Intenzita krvácania - zdá sa vám ľahší alebo ťažší ako zvyčajne? Ako často si potrebujete meniť tampón alebo vložku? Mali ste nejaké krvné zrazeniny?
- Zmeny krvácania - krvácate medzi menštruáciami?
- Bolesť - popíšte akúkoľvek bolesť, ktorú máte s menštruáciou. Cítite bolesť horšie ako zvyčajne? Nie je nezvyčajné mať počas menštruácie nejaké kŕče alebo bolesti.
- Iné zmeny - všimli ste si nejaké zmeny vo vašej nálade alebo správaní? Stalo sa niečo nové v čase, keď ste zaznamenali zmeny v menštruácii?
Neprehliadnite: Ktoré vitamíny sú základom pre správne fungovanie tela?
Zdroj: Depositphotos
Oneskorená menštruácia a nepravidelná menštruácia - aké sú dôvody oneskorenej menštruácie?
Poruchy menštruačného cyklu môžu mať mnoho rôznych príčin, vrátane:
- Tehotenstvo alebo dojčenie - vynechanie menštruácie môže byť skorým príznakom tehotenstva. Dojčenie zvyčajne oneskoruje návrat menštruácie po tehotenstve.
- Poruchy príjmu potravy, extrémne chudnutie alebo príliš veľa cvičenia - poruchy príjmu potravy - ako je anorexia nervosa (mentálna anorexia) - extrémna strata hmotnosti a vyššia fyzická aktivita môžu prerušiť menštruáciu.
- Syndróm polycystických vaječníkov - ľudia s touto bežnou poruchou môžu mať nepravidelnú menštruáciu. Môžu mať tiež zväčšené vaječníky, ktoré obsahujú malé zbierky tekutiny - nazývané folikuly - umiestnené v každom vaječníku. Tieto folikuly možno vidieť počas ultrazvukového vyšetrenia.
- Predčasné zlyhanie vaječníkov - predčasné zlyhanie vaječníkov sa týka straty typickej funkcie vaječníkov pred dosiahnutím veku 40 rokov. Ľudia, ktorí majú tento stav, známy aj ako primárna ovariálna nedostatočnosť, môžu mať nepravidelnú alebo príležitostnú menštruáciu po celé roky.
- Zápalové ochorenie panvy - táto infekcia reprodukčných orgánov môže spôsobiť nepravidelné menštruačné krvácanie.
- Myómy maternice - maternicové myómy sú výrastky v maternici, ktoré nie sú rakovinou. Môžu spôsobiť silné a predĺžené menštruačné obdobia.
Vynechanie menštruácie či časté meškanie - prečo je to tak?
Pamätajte, že sledovanie menštruácie vám môže pomôcť zistiť, čo je pre vás typické a čo nie. Ak máte otázky alebo obavy týkajúce sa menštruačného cyklu, porozprávajte sa so svojím lekárom.
Okrem toho sa porozprávajte so svojím lekárom aj v prípade, ak:
- Vaša menštruácia sa náhle zastaví na viac ako 90 dní - a nie ste tehotná.
- Vaša menštruácia sa stáva nepravidelnou po tom, čo bola pravidelná.
- Krvácate viac ako sedem dní.
- Krvácate silnejšie ako zvyčajne alebo presakujete cez viac ako jednu vložku alebo tampón každú hodinu alebo dve.
- Medzi vašimi menštruáciami je menej ako 21 dní alebo viac ako 35 dní.
- Medzi menštruáciami krvácate.
- Počas menštruácie sa u vás objaví silná bolesť.
- Po použití tampónov zrazu dostanete horúčku a je vám zle.
Odporúčame aj: Toto nejedzte a nepite po 20-tej hodine, ak sa chcete dobre vyspať!
Zdroj: Depositphotos
Príčiny meškania a vynechania menštruácie - ako si môžem pomôcť?
Niekedy môžu antikoncepčné tabletky pomôcť urobiť nepravidelný menštruačný cyklus pravidelnejším. Antikoncepčné prostriedky, ktoré obsahujú progestín, môžu znížiť krvácanie počas menštruácie a zmierniť kŕče. Pomôcť môže aj liečba akýchkoľvek problémov, ktoré môžu spôsobiť tieto nezrovnalosti, ako je napríklad porucha príjmu potravy. Niektorým menštruačným nepravidelnostiam sa však nedá zabrániť.
Vyvolanie oneskorenej menštruácie
Zatiaľ čo neexistuje žiadna zaručená metóda na vyvolanie menštruácie, hormonálna antikoncepcia je najspoľahlivejší spôsob, ako cyklus manipulovať. Pomôcť môžu aj niektoré prírodné prostriedky a zmeny životného štýlu, ako napríklad:
- Hormonálna antikoncepcia
- Vitamín C
- Papája a ananás - a ich konzumácia
- Zvládanie stresu
- Mať sex a orgazmus
- Cvičenie
Existujú prírodné a alternatívne možnosti, ako je vitamín C, niektoré bylinky a ovocie a sex. Zvládanie stresu a pravidelné mierne cvičenie vám môže pomôcť regulovať menštruáciu. Ak ste tehotná alebo si myslíte, že by ste mohli byť tehotná, vyhnite sa týmto technikám, pretože by mohli spôsobiť potrat.
Tip pre vás: Znaky popôrodnej depresie: Čo by ste mali vedieť?
Zdroj: Depositphotos
Meškajúca menštruácia a bolesti
Medzi bežné príčiny bolestivej alebo nepravidelnej menštruácie patria:
- Významné zmeny životného štýlu, ako je extrémna strata hmotnosti, prírastok hmotnosti, cvičenie alebo stres.
- Lieky vrátane antikoncepcie, steroidov a liekov na riedenie krvi (antikoagulačné lieky).
Je normálne, že máte nejaké odchýlky v dĺžke a priebehu menštruácie, najmä keď začínate puberty alebo sa blížite k menopauze. A mierna bolesť a kŕče, hoci sú nepríjemné, zvyčajne nie sú dôvodom na obavy. Niekedy sú však nepravidelné alebo bolestivé menštruácie príznakmi základného ochorenia, ako sú fibroidy, endometrióza alebo syndróm polycystických vaječníkov. Môžu tiež ovplyvniť kvalitu vášho života a vašu schopnosť otehotnieť.
Podpora zdravého menštruačného cyklu
Zdravá strava, vyhýbanie sa soli pri varení a jedle, zníženie príjmu kofeínu, obnovenie spánkového cyklu, pravidelné každodenné cvičenie a zníženie stresu môže pomôcť zlepšiť kvalitu vášho života a výrazne znížiť závažnosť symptómov PMS vrátane zníženia náladovosti a bolestivých menštruácií.