Masážna pištoľ ako náhrada za profesionálneho maséra?

Či už ste unavení z vášho posledného workoutu, alebo stuhnutí z celodenného sedenia v práci, masáž je spoľahlivým spôsobom úľavy. Ak sú však pravidelné masáže v masážnom salóne príliš nákladné, alebo potrebujete instantne odstrániť tenziu medzi dvomi pracovnými schôdzkami, masážne pištole, tiež známe ako perkusné masážne prístroje, perkusná terapia alebo vibračná terapia, ponúkajú mnohé z benefitov klasickej masáže. A to bez nákladov, alebo problémov s návštevou masážneho terapeuta. Majú tvar trochu ako pištoľ, s pulzujúcou špičkou, ktorá sa opakovane „púšťa“ do vašich svalov a prináša vytúženú úľavu.

 

Masážna pištoľ uzrela svetlo sveta po nehode, ktorú utrpel chiropraktik Jason Wersland na motorke a bola vlastne „základným kameňom“ jeho neskôr založenej spoločnosti Theragun, ktorá svoj prvý model pre masový trh predstavila v roku 2016. Na trh čoskoro vstúpili aj konkurenti, keďže sa k týmto zariadeniam začala hlásiť široká škála ľudí od profesionálnych športovcov, cez celebrity, až po príležitostných bežcov. Stali sa akýmsi DIY terapeutom.

Čo je to masážna pištoľ?

V súčasnosti je dostupných množstvo ručných masážnych prístrojov. Typické vibračné masážne prístroje zvyčajne nie sú dostatočne výkonné na hĺbkovú masáž. Masážne pištole majú výkonnejšie motory a zasahujú hlbšie do svalového tkaniva, čo môže zmierniť bolesť, uvoľniť napätie a dokonca zlepšiť rozsah pohybu. Sú to prenosné ručné zariadenia, ktoré vyzerajú ako elektrická vŕtačka a v niektorých prípadoch tak aj znejú. Sú takmer vždy bezdrôtové – väčšina z nich používa nabíjateľnú batériu – a dodávajú sa s vymeniteľnými nástavcami.

 

Keď pištoľ umiestnite na svaly a zapnete, nástavce vibrujú alebo „perkusujú“ pri vysokej frekvencii a nízkej amplitúde pohybu, čo podporuje zotavenie z tréningu a zároveň znižuje bolestivosť. Vibrácie zvyšujú prietok krvi do bolestivej oblasti, čo pomáha vyplaviť metabolity, ako je kyselina mliečna a vápnik, ktoré spôsobujú svalové kontrakcie a bolesť po cvičení. Čiže perkusná masáž môže pomôcť uboleným svalom rýchlejšie sa zotaviť. Masážne pištole, ak sa používajú správne, sú bezpečné a účinné pri poskytovaní rýchlej úľavy tým oblastiam tela, kde ľudia často pociťujú napätie (krk, ramená a kríže).

Masážna pištoľ vs. masér

Masáž, liečba, pri ktorej sú vaše svaly miesené a manipulované inou osobou a vibračná terapia, ktorá zahŕňa umiestnenie vibračného zariadenia na určité časti vášho tela... Dajú sa tieto dva spôsoby terapie porovnať?

 

Masáž môže znížiť napätie vo svaloch, ovplyvniť flexibilitu, znížiť stuhnutosť svalov, zvýšiť prietok krvi a znížiť bolesť svalov. A existujú dôkazy, že vibračná terapia môže mať rovnaký účinok ako masážna terapia, pokiaľ ide o obmedzenie oneskoreného nástupu bolesti svalov (stuhnutosť a bolesť, ktorú pociťujete deň alebo dva po náročnom tréningu).

výhody masážnej pištole

Zdroj: Aleksandr Grechanyuk/shutterstock.com

Ako používať masážnu pištoľ?

Masážnu pištoľ môžete použiť vždy, keď chcete uvoľniť svalové napätie, ale najčastejšie sa používa pred a po tréningu. Pri zahrievaní môže použitie masážnej pištole znížiť bolestivosť, alebo stuhnutosť z tréningu z predchádzajúceho dňa alebo dní a aktivovať svaly pred cvičením.

 

Aby ste pištoľ využili efektívne, nájdite na svojom tele miesto, ktoré je napäté a začnite pohybom pištole po celom svale. Pridajte tlak podľa tolerancie, ale nie príliš agresívne. (Na zvýšenie tlaku je k dispozícii zvyčajne tlačidlo.) Zostaňte na jednom mieste do 15 sekúnd, alebo prechádzajte po oblasti dve minúty. Niektoré pištole majú dokonca monitor pripojený k aplikácii, ktorá vás naviguje, ako tvrdo a ako dlho máte postupovať.

 

Držte sa ďalej od kostnatých oblastí. Ak ste zranení, pred použitím masážnej pištole sa poraďte s fyzioterapeutom. Vyhýbajte sa akejkoľvek oblasti akútnej bolesti alebo zranenia, pretože môžete problém zhoršiť. Ak vás po použití masážnej pištole bolí viac, tlačili ste príliš tvrdo, alebo príliš dlho. Pamätajte, že cieľom je relaxovať a cítiť sa lepšie, nie trpieť.Počúvajte svoje telo a okamžite zastavte, ak pocítite akúkoľvek bolesť. Nadmerná stimulácia svalu môže spôsobiť poškodenie, modriny a v závažných prípadoch rabdomyolýzu (akútny rozpad svalového tkaniva).

 

Niektoré zdravotné stavy môžu tiež spôsobiť, že používanie masážnych pištolí v určitých oblastiach nie je bezpečné. Napríklad ľudia s nízkou hustotou kostí by mali postupovať opatrne. Je dôležité vyhnúť sa používaniu masážnej pištole v blízkosti chirurgických rán, v oblastiach s hlbokou žilovou trombózou (často indikovanou opuchom, bolesťou a teplom), alebo v blízkosti kardiostimulátora alebo akéhokoľvek iného typu implantovaného hardvéru. Tehotné ženy by sa tiež mali vyhýbať používaniu masážnych pištolí. A nikdy by sa nemali používať na liečbu syndrómu karpálneho tunela, stresových zlomenín, alebo akútnych zápalov. Tiež, ak viete, že sa vám ľahko tvoria modriny, uistite sa, že rýchlosť a nadstavec sú vhodné pre vašu toleranciu.

 

Perkusná terapia je jednou z najlepších metód na regeneráciu svalov. Pre žiadané výsledky však je potrebné používať pištoľ správne. Je tiež rozumné poradiť sa s odborníkom, ak máte pochybnosti o svojej vlastnej schopnosti používať tieto zariadenia.

ako používať masážnu pištoľ

Zdroj: LTim/shutterstock.com

Kľúčové vlastnosti masážnej pištole

Masážne pištole sa pohybujú v cene od necelých 100 až do niekoľkých stoviek eur. Modely vyššej kategórie s možnosťou prispôsobenia zvyčajne stoja viac. A hoci lacnejšie, alebo menej známe značky vám pravdepodobne neublížia, nemusia sa vyrovnať intenzite iných modelov.

 

Tu je niekoľko kľúčových funkcií, ktoré odborníci odporúčajú hľadať pri nákupe masážnej pištole:

  • nastavenie rýchlosti - nie všetky svalové skupiny vydržia rovnaký tlak. To je jeden z dôvodov, prečo je dôležitou funkciou nastaviteľný výkon. Môžete napríklad chcieť použiť nižšie nastavenie na citlivejších miestach, ako je lýtko a vyšší tlak na veľké svaly, ako je hamstring.

  • ergonómia - hľadajte pištoľ, ktorá vám ľahko umožní dosiahnuť oblasti, ktoré chcete masírovať. Aby ste pištoľ skutočne radi používali, odporúčame vybrať sa do kamenného obchodu, kde ho môžete podržať v rukách.

  • amplitúda - zvážte hĺbku alebo „amplitúdu“ masážneho prístroja. Lacnejšia pištoľ, ktorý si môžete kúpiť v supermarkete, sa môže ponoriť do 1/60 hĺbky špičkovej masážnej pištole.

  • jednoduché použitie - zatiaľ čo niektorí spotrebitelia sú priťahovaní perkusnými pištoľami s rôznymi extra vlastnosťami, ako sú napríklad honosné obrazovky a sprievodné aplikácie, dôležité je vybrať si model, ktorému rozumiete. Ak ho nebudete vedieť jednoducho ovládať, odradí vás to od používania.

  • prispôsobiteľnosť - výber masážnej pištole s viacerými odnímateľnými hlavicami je ďalším spôsobom, ako zabezpečiť všestrannosť. Napríklad „guľový“ nástavec môže dobre fungovať pre ohniskový spúšťací bod, ako je napríklad trapézový sval (oblasť ramien). Vidlicový nástavec je lepší pre svalovú oblasť, ako sú lýtka alebo hamstringy. Zaoblené hlavy niekedy prichádzajú v rôznych veľkostiach - gluteálne svaly by mohli fungovať lepšie so strednou alebo väčšou možnosťou. Mäkšie hlavy sú vhodné pre citlivé oblasti.

  • prenosnosť - masážne pištole môžu mať hmotnosť od niečo cez kilogram až po niekoľko kilogramov. Ak plánujete aj cestovať s masážnou pištoľou, voľte ľahšiu variantu.

cena masážnej pištole

Zdroj: Aleksandr Grechanyuk/shutterstock.com

Prečo si kúpiť masážnu pištoľ?

Okrem zdravotných výhod terapie masážnou pištoľou existujú aj praktické dôvody, prečo by ste mohli chcieť vlastniť jedno z týchto zariadení.

  • Jednou z najväčších výhod masážnych pištolí je to, že môžete vykonávať terapiu hlbokých tkanív sami na sebe. Masáž od profesionála samozrejme odporúčame, ale niekedy jednoducho nemáte čas navštíviť maséra alebo chiropraktika, ale potrebujete okamžitú úľavu. Niekedy môže byť odchod z domu na masáž problém, najmä keď sa vám nechce alebo ste jednoducho unavení. V tom prípade je vašim priateľom individualizovaná terapia. Aby ste dosiahli efektívne hojenie svalov a úľavu od bolesti môžete kombinovať pasívne a aktívne metódy regenerácie (aktívna regenerácia spočíva práve v tom, že sa masírujete). Stačí zapnúť masážnu pištoľ a začať pracovať na svaloch.

  • Pri masírovaní seba samého získate priamu spätnú väzbu. Pri samomasáži spoznáte svoje telo. Toto sa dôrazne odporúča, ak je vašim cieľom žiť zdravo.

  • Masážnu pištoľ môžete použiť pre celú svoju rodinu alebo blízkych. Opäť to len zdôrazňuje, aká lacná môže byť masážna pištoľ. Ak je pre vás návšteva kúpeľov, alebo masážneho salóna drahá, vziať tam celú rodinu je ešte drahšie.

Všetci sme v strese z každodenných aktivít. A nesprávne spracovanie stresu časom môže poškodiť aj zdravie. Masážna pištoľ môže byť „trikom“ na jeho úspešné zvládnutie v čo najkratšom čase a tým najpohodlnejším spôsobom.

 

Zdroje informácií: https://health.clevelandclinic.org/should-you-reach-for-a-handheld-massager/https://massagegunadvice.com/massage-gun-benefits/

 

1 komentár
Ema Novotná

Ema Novotná

30.05.2022 16:36

Akože môže to byť dobré na také občasné domáce masírovanie, ale určie nie ako plnohodnotná náhrada za maséra. Ja tak chodím pravidelne na masáže a nikdy by som to nevimenila za nejaky prístroj :) ale hovorím, na pbčasné doma asi môže byť, ale isto nie náhrada

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE