Bolesť hrdla sa často zhoršuje pri prehĺtaní, a rovnako tak aj škriabanie či jeho podráždenie. Najčastejšou príčinou bolesti hrdla je vírusová infekcia, ako je prechladnutie alebo chrípka. Pri bolesti hrdla, ktorá je spôsobená vírusom platí, že sa zaobíde bez nejakej dôkladnejšej liečby, nakoľko sama odznie.
Streptokoková infekcia, menej bežný typ bolesti hrdla spôsobený baktériami, si vyžaduje liečbu antibiotikami, aby sa predišlo ďalším komplikáciám. Iné, menej časté, príčiny bolesti hrdla môžu vyžadovať komplexnejšiu liečbu.
Každopádne, ani v jednom prípade to nie je nič príjemné. My vám dnes prezradíme, ako s touto bolesťou účinne „zatočiť" a rovnako aj to, ako sa pred ňou chrániť.
Bolesť hrdla
Príznaky bolesti hrdla sa môžu líšiť v závislosti od príčiny.
Príznaky a symptómy môžu zahŕňať:
- bolesť alebo pocit škriabania v krku,
- bolesť, ktorá sa zhoršuje pri prehĺtaní alebo rozprávaní,
- ťažkosti s prehĺtaním,
- boľavé, opuchnuté uzliny na krku alebo v okolí čeľusti,
- opuchnuté, červené mandle,
- biele škvrny alebo hnis na mandliach,
- zachrípnutý alebo tlmený hlas.
Infekcie spôsobujúce bolesť hrdla môžu mať za následok ďalšie príznaky a symptómy, ako je:
- horúčka,
- kašeľ,
- výtok z nosa,
- kýchanie,
- bolesti tela,
- bolesť hlavy,
- nevoľnosť alebo vracanie.
Odporúčame: Ako chrániť pokožku pred nízkymi teplotami?
Zdroj: Depositphotos
Neprestávajúca bolesť hrdla
Pokiaľ vás alebo vaše dieťa trápi neprestávajúca bolesť hrdla, návštevu u lekára neodkladajte a nepodceňujte. Rovnako ani tieto symptómy:
- ťažké dýchanie,
- ťažkosti s prehĺtaním,
- nezvyčajné slintanie, ktoré môže naznačovať neschopnosť prehĺtať.
V prípade dospelých pacientov navštívte svojho lekára, ak máte takúto bolesť hrdla:
- bolesť hrdla, ktorá je veľmi silná a intenzívna,
- bolesť hrdla, ktorá trvá dlhšie ako týždeň,
- ťažkosti s prehĺtaním,
- ťažké dýchanie,
- ťažkosti pri otváraní úst,
- bolesť kĺbov,
- bolesť ucha,
- vyrážky,
- horúčka vyššia ako 38,5 stupňov,
- krv vo vašich slinách alebo hlienoch,
- často sa opakujúce bolesti hrdla,
- hrča na krku,
- chrapot trvajúci viac ako dva týždne,
- opuch na krku alebo tvári.
Príčiny bolesti hrdla
Vírusy, ktoré spôsobujú nádchu a chrípku, spôsobujú aj väčšinu bolestí hrdla. Menej často bakteriálne infekcie spôsobujú bolesť v krku.
Bolesť hrdla pri vírusových infekciách
Vírusové ochorenia, ktoré spôsobujú bolesť hrdla, zahŕňajú:
- bežné prechladnutie,
- chrípku,
- osýpky,
- kiahne,
- Covid-19.
Bolesť hrdla pri bakteriálnych infekciách
Mnoho bakteriálnych infekcií môže spôsobiť bolesť hrdla. Najbežnejší je Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A), ktorý spôsobuje streptokok v krku.
Ďalšie príčiny bolesti v krku
- Alergie – napríklad alergia na srsť domácich zvierat, plesne, prach a peľ môže spôsobiť bolesť hrdla. Problém môže komplikovať postnazálne kvapkanie, ktoré môže podráždiť a zapáliť hrdlo.
- Suchosť – suchý vnútorný vzduch môže spôsobiť, že vaše hrdlo bude drsné a vysušené.
- Dýchanie ústami – často kvôli chronickému upchatému nosu – môže tiež spôsobiť suchosť a bolesť hrdla.
- Dráždivé látky – znečistenie vonkajšieho ovzdušia a vnútorné znečistenie, ako je tabakový dym alebo chemikálie, môže spôsobiť chronickú bolesť hrdla. Žuvanie tabaku, pitie alkoholu a jedenie korenistých jedál môže tiež dráždiť vaše hrdlo.
- Svalové napätie – kričaním, hlasným rozprávaním alebo dlhým rozprávaním bez odpočinku môžete napínať svaly v krku.
- Gastroezofageálna refluxná choroba – je porucha tráviaceho systému, pri ktorej sa žalúdočné kyseliny vracajú späť do pažeráka. Ďalšie znaky alebo príznaky môžu zahŕňať pálenie záhy, chrapot či pocit hrče v hrdle.
- HIV infekcia – bolesť hrdla a iné príznaky podobné chrípke sa niekedy objavia skoro po tom, čo je niekto infikovaný vírusom HIV. Tiež niekto, kto je HIV pozitívny, môže mať chronickú alebo opakujúcu sa bolesť hrdla v dôsledku plesňovej infekcie alebo v dôsledku vírusovej infekcie nazývanej cytomegalovírus (CMV), ktorá môže byť vážna u ľudí s oslabeným imunitným systémom.
- Nádory – rakovinové nádory hrdla, jazyka alebo hrtanu môžu spôsobiť bolesť hrdla.
Ďalšie príznaky alebo symptómy môžu zahŕňať chrapot, ťažkosti s prehĺtaním, hlučné dýchanie, hrčku na krku a krv v slinách alebo hlienoch. Zriedkavo môže infikovaná oblasť tkaniva (absces) v hrdle alebo opuch malého chrupavkového „viečka“, ktoré pokrýva priedušnicu (epiglotitída), spôsobiť bolesť hrdla. Obidve môžu zablokovať dýchacie cesty a vytvoriť tak závažný zdravotný problém.
Neprehliadnite: Čo je helikobakter pylori? Upozorní naň zlé trávenie aj zápcha!
Zdroj: Depositphotos
Bolesť hrdla - rizikové faktory
Hoci sa každý z nás môže stretnúť s bolesťou hrdla, niektoré faktory spôsobujú, že ste na ňu náchylnejší. Medzi rizikové faktory patrí:
- Vek – u detí a dospievajúcich sa s najväčšou pravdepodobnosťou skôr či neskôr objaví bolesť hrdla. Deti vo veku od 3 do 15 rokov majú tiež väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať streptokoka – najbežnejšiu bakteriálnu infekciu spojenú s bolesťou hrdla.
- Fajčenie – fajčenie a pasívne fajčenie môže dráždiť hrdlo. Taktiež sa tak zvyšuje aj riziko rakoviny úst, hrdla a hrtanu.
- Alergie – sezónne alergie alebo pretrvávajúce alergické reakcie na prach, plesne alebo srsť domácich zvierat zvyšujú pravdepodobnosť vzniku bolesti v krku.
- Chronické alebo časté infekcie dutín.
- Oslabená imunita – vo všeobecnosti ste náchylnejší na infekcie, ak je vaša imunita oslabená alebo nízka. Medzi bežné príčiny zníženej imunity patrí HIV, cukrovka, liečba steroidmi alebo chemoterapeutickými liekmi, stres, únava a zlá strava.
Prevencia proti bolesti hrdla
Najlepším spôsobom, ako predchádzať bolestiam hrdla, je vyhnúť sa choroboplodným zárodkom, ktoré ich spôsobujú a dodržiavať správnu a dôslednú hygienu.
- Dôkladne a často si umývajte ruky aspoň 20 sekúnd, najmä po použití toalety, pred jedlom a po jedle a po kýchnutí alebo kašľaní.
- Nedotýkajte sa očí, nosa alebo úst.
- Vyhnite sa zdieľaniu jedla, pohárov alebo príborov.
- Kašlite alebo kýchajte do vreckovky, zahoďte ju a potom si umyte ruky.
- Keď je to potrebné, kýchnite si do lakťa.
- Používajte dezinfekčné prostriedky na ruky na báze alkoholu ako alternatívu k umývaniu rúk, keď nie je k dispozícii mydlo a voda.
- Pravidelne čistite a dezinfikujte telefóny, kľučky, vypínače svetiel, diaľkové ovládače a počítačové klávesnice.
- Vyhnite sa úzkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí alebo majú nejaké príznaky.
Liečba bolesti hrdla
Bolesť hrdla spôsobená vírusovou infekciou zvyčajne trvá päť až sedem dní a zvyčajne nevyžaduje lekárske ošetrenie. Antibiotiká nepomáhajú pri liečbe vírusovej infekcie. Na zmiernenie bolesti a horúčky mnohí najčastejšie siahajú po voľnopredajných liekoch od bolesti.
Nikdy nedávajte aspirín deťom ani tínedžerom, pretože sa spája s Reyovým syndrómom – zriedkavým, ale potenciálne život ohrozujúcim stavom, ktorý spôsobuje opuchy pečene a mozgu.
Ak je bolesť hrdla spôsobená bakteriálnou infekciou, váš lekár alebo pediater vám pravdepodobne predpíše antibiotiká. Je dôležité užívať celý cyklus antibiotík, ako je predpísané, aj keď príznaky vymiznú. Ak neužívate všetky lieky podľa pokynov, môže to viesť k zhoršeniu alebo rozšíreniu infekcie do iných častí tela.
Nedokončenie celej kúry a nedoužívanie antibiotík určených na liečbu streptokokov môže u dieťaťa zvýšiť riziko reumatickej horúčky alebo závažného zápalu obličiek.
Ak je bolesť hrdla príznakom iného stavu ako vírusová alebo bakteriálna infekcia, pravdepodobne sa zváži iná liečba v závislosti od diagnózy.
Odporúčame aj: Lieky na vysoký tlak – ako pomáhajú pri hypertenzii? Je možné vysoký tlak liečiť bez nich?