Šťava z týchto bobúľ zlepší trávenie aj imunitu. Poznáte tieto plody?!

zemolez kamčatský

V modernej dobe, keď sa stále viac ľudí obracia k prírodným zdrojom zdravia a krásy, je objavenie nových superpotravín ako zemolez kamčatský doslova požehnaním. Táto nenápadná rastlina so sladko-kyslými bobuľami má potenciál stať sa neoddeliteľnou súčasťou vašej každodennej starostlivosti o zdravie a vzhľad. Ale čo presne robí zemolez takým výnimočným? 

Prečo jeho šťava získava na popularite medzi odborníkmi na výživu a prírodnú medicínu? Poďme sa na túto tému pozrieť podrobnejšie a objavme, ako môže táto rastlina pozitívne ovplyvniť nielen váš zovňajšok, ale aj celkové zdravie.

Odporúčame: Mávaš problémy so sústredením? Tak toto musíš vyskúšať!

Zemolez kamčatský, známy aj pod latinským názvom Lonicera caerulea var. kamtschatica, pochádza z chladných oblastí Kamčatky a Sibíri, kde sa po stáročia využíval ako zdroj potravy a liečivých látok. Tento ker, ktorý dorastá do výšky približne dvoch metrov, kvitne už na jar a jeho bobule dozrievajú začiatkom leta. Práve tieto drobné, tmavomodré plody ukrývajú skutočný poklad živín. Obsahujú bohaté množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálov, vďaka ktorým sú považované za jednu z najzdravších potravín na svete.

Zemolez ako zdroj mladosti a vitality

Hlavnou silou zemolezu je jeho schopnosť bojovať proti oxidačnému stresu, ktorý je jednou z hlavných príčin starnutia buniek. Oxidačný stres spôsobujú voľné radikály, čo sú nestabilné molekuly, ktoré poškodzujú bunkové štruktúry a urýchľujú proces starnutia. Bobule zemolezu obsahujú mimoriadne vysoké množstvo antokyánov, polyfenolov a flavonoidov – látok, ktoré chránia bunky pred týmto poškodením. Pravidelná konzumácia šťavy z týchto bobúľ môže prispieť k regenerácii pokožky, zlepšeniu jej elasticity a zníženiu výskytu vrások.

Okrem toho je zemolez bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý stimuluje produkciu kolagénu. Kolagén je proteín, ktorý dodáva pokožke pevnosť a pružnosť. Ako starneme, jeho prirodzená tvorba v tele klesá, čo vedie k ochabovaniu pokožky a vzniku vrások. Šťava zo zemolezu môže tento proces spomaliť, pretože dodáva telu potrebné živiny na podporu tvorby kolagénu. Výsledkom je mladistvejší vzhľad pokožky, ktorá je hladšia, pevnejšia a žiarivejšia.

Odporúčame: DIY vianočné dekorácie: Ozdobte svoj domov originálne a ekologicky

detoxikácia organizmu
freepik.com

Prečo je šťava zo zemolezu taká prospešná?

Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu má šťava zo zemolezu široké spektrum pozitívnych účinkov na zdravie a krásu. Okrem už spomínanej podpory mladistvej pokožky má aj ďalšie výhody:

  • Zlepšenie krvného obehu a zdravia srdca: Pravidelná konzumácia zemolezu môže prispieť k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu elasticity ciev. Antioxidanty v bobuliach znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu, čím chránia srdce pred ochoreniami.
  • Posilnenie imunity: Vysoký obsah vitamínu C a ďalších látok pomáha telu bojovať proti vírusom a baktériám. Šťava zo zemolezu je ideálnym nápojom na prevenciu prechladnutia a chrípky.
  • Podpora trávenia: Bobule obsahujú vlákninu, ktorá reguluje črevnú činnosť a podporuje zdravú črevnú mikroflóru. Pravidelná konzumácia zemolezu môže zmierniť problémy so zápchou a podporiť zdravé trávenie.
  • Detoxikácia organizmu: Šťava zo zemolezu pomáha odstraňovať toxíny z tela, čím odľahčuje pečeň a obličky. Tento proces je dôležitý nielen pre vnútorné zdravie, ale aj pre jasný a zdravý vzhľad pokožky.

Ako zaradiť zemolez do jedálnička?

Jednou z najlepších foriem, ako využiť zemolez, je jeho čerstvá šťava. Je jednoduchá na prípravu a zachováva všetky dôležité živiny. Stačí, ak čerstvé bobule dôkladne umyjete, rozmixujete a precedíte cez jemné sitko. Pre lepšiu chuť môžete pridať trochu medu alebo citrónovej šťavy. Tento osviežujúci nápoj je nielen chutný, ale aj mimoriadne výživný.

Okrem šťavy môžete bobule zemolezu využiť na prípravu smoothie, džemov, sirupov či dokonca dezertov. Ich jemná sladko-kyslá chuť sa skvele hodí do rôznych pokrmov. Mrazené bobule môžu byť ideálnou ingredienciou do zimných čajov alebo koláčov, vďaka čomu si ich blahodarné účinky môžete užívať počas celého roka.

Pestovanie zemolezu: Krása a úžitok vo vašej záhrade

Ak chcete mať tento zázračný ker vždy poruke, môžete si ho vypestovať vo vlastnej záhrade. Zemolez kamčatský je nenáročný na pestovanie a dokáže prežiť aj v drsnejších klimatických podmienkach. Uprednostňuje slnečné stanovisko, no znesie aj polotieň. Pôda by mala byť dobre priepustná a mierne kyslá. Raz za sezónu ho môžete prihnojiť prírodným hnojivom, aby vám priniesol bohatú úrodu.

Keďže zemolez kvitne veľmi skoro, môže slúžiť aj ako okrasná rastlina. Jeho kvety lákajú opeľovače, čo je výhodou pre ostatné rastliny vo vašej záhrade.

Odporúčame: Mikroplasty v potravinách – ktoré ich obsahujú najviac a aké riziká predstavujú pre zdravie?

Zemolez kamčatský je jedinečnou rastlinou, ktorá ponúka viac, než by ste na prvý pohľad čakali. Jeho šťava je nielen lahodná, ale aj mimoriadne prospešná pre zdravie a krásu. Podporuje mladistvý vzhľad pokožky, zlepšuje zdravie srdca a trávenia a pomáha telu bojovať proti toxínom. Ak hľadáte prírodný spôsob, ako zlepšiť svoj životný štýl, zemolez by rozhodne nemal chýbať vo vašom jedálničku. Doprajte si tento malý zázrak prírody a presvedčte sa sami o jeho účinkoch!

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE