Nechtíková masť je všeliekom na všetko: Takto si ju vyrobíte!

Nechtík lekársky je v prvom rade krásnou kvetinou, no v tom druhom je po celom svete známy ako liečivá rastlina, ktorá by sa mala pestovať v každej záhade. Calendula officinalis (latinské pomenovanie pre nechtík lekársky) disponuje protizápalovými, antivírusovými, protiplesňovými, antimikrobiálnymi a sťahujúcimi účinkami. Vďaka týmto účinkom môžeme nechtík považovať a označiť práve za liečivú bylinu, ktorá má zároveň všestranné využitie. Najčastejšie sa používa na ošetrenie drobných poranení, škrabancov a popálenín. No svoju silu dokáže preukázať aj pri liečbe kožných problémov (akné, ekzém,...), uštipnutí hmyzom, kŕčových žilách, slnkom spálenej pokožke, vredoch a hemoroidoch či zápaloch ciev.

Táto bylinka sa najčastejšie používa na prípravu čaju. Nechtíkový čaj je naplnený antioxidantmi, ktoré pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a rovnako aj predčasnému starnutiu organizmu. Za zmienku stojí aj nechtíkový olej, ktorý sa hodí na ošetrenie všetkých typov pokožky, dokonca ho mnohí odporúčajú aj na ošetrenie citlivej pokožky novorodencov. Olej potláča kožné zápaly, zmierňuje podráždenie, podporuje regeneráciu pokožky, zmierňuje opuchy i krvné podliatiny.

Známa je aj nechtíková tinktúra, nechtíkový zápar a nemenej známy a odporúčaný je aj sedací kúpeľ s nechtíkom (odporúča sa najmä pri hemoroidoch). Skúste aj domácu nechtíkovú masť.

domáca nechtíková masť

Zdroj: Redakcia TvojeZDRAVIE.sk - Leona Sovjaková

Na nechtíkovú masť budeme potrebovať:

  • 500 g bravčovej masti (najlepšie domáca)
  • 4 plné hrste nadrobno posekaného nechtíka

Vo vodnom kúpeli si necháme roztopiť bravčovú masť, do ktorej pridáme nadrobno nasekané kvety nechtíka lekárskeho. Masť s nechtíkom necháme vzkypieť, premiešame a odstavíme. Prikryjeme a necháme 24 hodín odstáť. Nasledujúci deň masť s nechtíkom dáme roztopiť a cez gázu prelejeme do pripravených sklenených nádob. Hotovú nechtíkovú masť skladujeme na chladnejšom mieste a podľa potreby používame na ošetrenie pokožky. 

Pri príprave si dávajte pozor, aby ste masť neznehodnotili – aby sa do nej nedostali žiadne nečistoty. Ak vám bravčová masť nie je po vôli, tak ju môžete nahradiť bambuckým maslom, včelím voskom, vazelínou alebo kokosovým olejom.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE