TOP bylinky na stres či úzkosť: Ktoré rýchlo upokoja našu myseľ?

Vedeli ste o tom, že stres môže byť negatívny aj pozitívny? Ide totiž o určitý psychický stav človeka, respektíve akúsi obrannú reakciu nášho organizmu na podnet z okolia, pričom týmto podnetom môže byť nielen nepriaznivá situácia, ale aj kladne emocionálne nabitá udalosť.

Vtedy prežívame pozitívny stres, ktorý môže zlepšiť náš výkon či tvorivosť a môže byť pre nás pohnútkou ku konaniu. Negatívny stres však naopak pociťujeme spravidla počas tých zlých udalostí a v nadmernom množstve zvyčajne vôbec nebýva pre nás prínosný!

Ktoré liečivé bylinky chránia pred stresom?

Stres je bežnou súčasťou našich životov a je pomerne ťažké sa mu úplne vyhnúť. Ochorenie, strata blízkeho, svadba, narodenie dieťaťa, strata zamestnania, hádky, zmeny v živote – to všetko sú stresory, ktoré prispievajú k vyvolaniu stresu. Nadmerný stres pritom z dlhodobého hľadiska predstavuje pre organizmus veľkú záťaž. Môže prispieť k zníženiu imunity či zvyšovaniu krvného tlaku. 

Taktiež môže prispieť k rozvoju tráviacich problémov a ťažkostí so žlčníkom aj zhoršeniu pleti. Preto je vhodné mať stres vo svojom živote pod kontrolou. Skvelými pomocníkmi sú pritom rozličné bylinky, ktoré pôsobia upokojujúco a bojujú proti stresu, pocitom úzkosti či depresívnym náladám. Ktorá bylinka najlepšie upokojí nervový systém?

TOP bylinky proti stresu:

1. Medovka lekárska

Jednou z najlepších byliniek s upokojujúcimi účinkami je dozaista známa medovka lekárska, ktorú mnohí bežne pestujú i v záhradke či domácnostiach. Podobá sa mäte, no jej listy majú charakteristickú citrusovú arómu.

Čo dokáže medovka lekárska? Čaj z medovky je perfektný na upokojenie celého nervového systému a je účinný pre dobrú náladu. Nezabudnite si ho pripraviť po ťažkom dni. Zmierňuje podráždenie a vhodný je aj večer pred odpočinkom, pretože navodzuje pokojný spánok.

Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť kešu orechy: V čom sú také výnimočné?

levanduľa

Zdroj: Depositphotos

2. Levanduľa úzkolistá

Účinné upokojenie prinesie aj levanduľa úzkolistá, ktorú rozpoznáme vďaka jej nádherným fialovým voňavým kvetom. Levanduľový čaj zmierňuje nervozitu, priaznivo vplýva na krvný tlak, podporuje dobrý spánok a navyše má blahodarný vplyv aj na tráviaci trakt človeka.

Levanduľu môžete používať aj vo forme éterického oleja. V období stresu a pri podráždení a napätí v organizme priamo vdychujte výpary z esenciálneho oleja alebo použite difuzér na uvoľnenie vône do celej miestnosti. Nezabudnite si vyložiť nohy na stôl a relaxovať.

3. Valeriána lekárska

Ďalším pomocníkom v boji proti stresu, napätiu, strachu, depresívnym náladám či úzkosti je aj valeriána lekárska. Má krásne drobné biele alebo ružovkasté kvety, ktoré sú usporiadané vo vidlicovitých vrcholíkoch do trojramenných metlín.

Droga z valeriány pôsobí upokojujúco i sedatívne a zmierňuje búšenie srdca. Valeriánu vyskúšajte pri neurózach, depresiách, svalovom napätí aj nespavosti. Neváhajte a pripravte si z nej pravidelne čaj proti stresu.

Bude vás zaujímať: Prekvapujúce účinky podbeľa: Prečo naň nedá dopustiť ľudová medicína?

mučenka

Zdroj: Depositphotos

4. Mučenka opletavá

Mučenka opletavá, tiež nazývaná ako mučenka pleťová a latinsky Passiflora incarnata, možno nie je tak známou rastlinou ako predchádzajúce, no to neznamená, že jej účinky nestoja za pozornosť. Má popínavú byľ a skutočne netradičné kvety s bielymi či bledomodrými okvetnými lístkami a bielou alebo fialovou korunou.

V ľudovej medicíne sa mučenka využíva na boj proti mnohým neduhom. Pôsobí ako prírodné a šetrné prírodné sedatívum, eliminuje pocity podráždenia a prispieva ku kvalitnému spánku. Chráni organizmus pred účinkami nadmerného stresu. Okrem toho je ju možné využívať aj pri problémoch s vysokým krvným tlakom.

5. Lipkavec marinkový

Ďalej si našiel miesto v tomto zozname najlepších byliniek proti stresu aj lipkavec marinkový, nazývaný aj lipkavec vonný či latinsky Galium odoratum. Má plazivý podzemok, praslenovité listy a biele kvety.

V ľudovej medicíne sa používa pri ochoreniach žlčníka či pečene aj pri nepravidelnej menštruácii. Podporuje látkovú premenu. Skvelo však pomáha aj pri podráždenosti nervového systému, búšení srdca, nespavosti alebo prepracovanosti. Prinesie účinné upokojenie.

Odporúčame: Zistite, čo znamená zimnica: Kedy signalizuje vážny problém?

ľubovník

Zdroj: Depositphotos

6. Ľubovník bodkovaný

Medzi prírodné antidepresíva rozhodne patrí aj ľubovník bodkovaný. Ľubovník bodkovaný je známy svojimi antidepresívnymi vlastnosťami, vďaka čomu je často využívaný pri liečbe depresie a zlepšovaní nálady. Tlmí pocity stresu a stavy úzkosti.

Používa sa aj proti nespavosti. Jeho sedatívne účinky môžu prispieť k lepšiemu spánku, čo je obzvlášť užitočné pre ľudí s nespavosťou spojenou s psychickým nepokojom. Ľubovník bodkovaný je považovaný za prírodnú podporu pri zlepšovaní kognitívnych funkcií, ako sú pamäť a pozornosť, čím môže zlepšovať celkovú duševnú pohodu.

Článok aktualizovaný 12.2.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE