10 dôvodov, prečo jesť shiitake: Aké účinky má táto liečivá huba?

Poznáte hríby shiitake? Ide o ázijskú hubu, ktorej odborný názov je húževnatec jedlý či latinsky Lentinus edodes. Nejde však len o hocijaký hríb. Shiitake sú súčasťou tradičnej ľudovej medicíny už celé tisícročia, a to vďaka ich liečivým účinkom a pozitívnemu vplyvu na zdravie človeka.

Ich názov pochádza z japončiny, pričom shii je strom, na ktorom pôvodne huby rástli a take znamená hríby. Dnes je húževnatec rozšírený najmä na územiach s teplým a vlhkým podnebím.

Rastie hlavne na kmeňoch listnatých stromov, je však drevokazný. Bežne je na rôzne účely pestovaný na narezaných kmeňoch či substrátoch. A prečo sa oplatí používať huby shiitake? Dokážu napríklad posilňovať imunitný systém. Aké ďalšie majú tieto zdravé huby liečivé účinky? Aké huby shiitake obsahujú látky prospešné pre naše zdravie?

TOP účinky huby shiitake:

1. Podpora dlhovekosti

Je množstvo dôvodov, prečo zaradiť shiitake do jedálnička v rôznych formách. Dnes sa z nich napríklad vyrábajú aj rozličné výživové doplnky.

Dôležitejšie je však zmieniť, že v rámci tradičnej ľudovej medicíny je húževnatec jedlý, liečivá huba shiitake, akýmsi symbolom dlhovekosti, sily a životnej energie. Jeho účinky si vážia v Číne, Kórei i ďalších ázijských oblastiach. Pre Japoncov sú shiitake elixírom života.

Bude vás zaujímať: TOP zaujímavosti o ľudskej krvi: Z čoho sa skladá a koľko jej máme?

huby shiitake

Zdroj: Shutterstock®

2. Shiitake obsahujú látky cenné pre telo

Liečivá huba shiitake je nutrične bohatá. Aký je nutričný profil huby shiitake? Táto medicinálna huba obsahuje viaceré vitamíny skupiny B a taktiež mnohé dôležité minerálne látky a stopové prvky.

Spomenúť môžeme draslík, fosfor, horčík, mangán či selén. Sú zdrojom bielkovín i cennej vlákniny. Shiitake sú však známe hlavne obsahom takzvaného lentinánu, u ktorého boli zistené mnohé účinky. Okrem iného má protinádorové účinky aj protivírusové pôsobenie (lepšia obranyschopnosť organizmu). Okrem toho ešte obsahuje shiitake ergosterol.

3. Zlepšujú obranyschopnosť organizmu

Shiitake sú známym posilňovačom našej imunity, a to vďaka mnohým obsiahnutým látkam, vrátane spomínaného lentinánu. Tieto huby účinne stimulujú imunitný obranný mechanizmus, preto ak hľadáte prírodné posilnenie imunitného systému, sú správnou voľbou.

Výrazne pomáhajú bojovať proti škodlivým baktériám, vírusom či plesniam v organizme. Ak teda potrebujete naštartovať svoj imunitný systém, shiitake môžu byť skvelým pomocníkom. Konzumácia shiitake zlepšuje imunitu.

Navyše, sušené huby shiitake tiež môžu obsahovať vitamín D, ktorý je tiež potrebný pre podporu imunity.

4. Konzumácia huby shiitake podporí zníženie cholesterolu

Huby shiitake sa oplatí do jedálnička zaradiť aj v prípade, že vás trápi vysoká hladina cholesterolu. Vysoký cholesterol je pritom rizikovým faktorom mnohých vážnych srdcovo-cievnych ochorení, preto ho nie je vhodné podceňovať. Huby shiitake napomáhajú znižovať hladinu cholesterolu.

Tieto huby môžu dokonca prispieť i k udržiavaniu si hladiny krvného tlaku v norme. Konzumáciou shiitake je tak možné podporiť prevenciu rozličných chorôb srdca a ciev. Tieto huby teda podporujú kardiovaskulárne zdravie.

5. Prečisťujú telo

Aké ďalšie má huba shiitake účinky? Húževnatec jedlý ďalej napomáha prečisťovať celý organizmus. Pomáha telu zbavovať sa ťažkých kovov, pričom dokáže na seba viazať napríklad olovo či ortuť. Taktiež podporuje zbavovanie tela odpadových látok a dokonca i nadmerne zadržiavanej vody.

Odporúčame: Viete, aké účinky má čaj rooibos? Tu sú dôvody, prečo si ho dopriať!

konzumácia shiitake

Zdroj: Shutterstock®

6. Zlepšenie trávenia a podpora pečene

Shiitake pomáha aj tráviacemu traktu. Huby majú výrazne pozitívny vplyv na činnosť a dobrý stav čriev. Okrem toho zlepšujú i funkciu pečene. Pravidelná konzumácia shiitake je preto veľmi vhodná pre jedincov, ktorých trápia občasné tráviace problémy.

7. Pomoc pri chemoterapii

Spomenúť ešte môžeme ešte ďalšie liečivé účinky huby shiitake. V niektorých japonských oblastiach sa na základe výsledkov mnohých štúdií využívajú výťažky zo shiitake na znižovanie toxických účinkov chemoterapie. Čiže extrakty z týchto húb sú využívané ako podpora liečby rakoviny, resp. nádorových ochorení.

8. Shiitake pomáha pri cukrovke

Huby shiitake môže byť prínosné zaradiť do stravy aj pri cukrovke a problémoch s vysokou hladinou cukru v krvi. Okrem toho je húževnatec tiež vhodnou súčasťou jedálnička pri rôznych diétach a bojoch s nadmernou hmotnosťou a obezitou.

Má nízku energetickú hodnotu, no zároveň je veľmi výživný. Výborne vás zasýti. Shiitake huby môžete využiť pri príprave polievok, rôznych omáčok, zeleninových i mäsových pokrmov.

9. Majú antioxidačné vlastnosti

V hubách shiitake sa ukrýva nejedna antioxidačná látka. Antioxidanty pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť oxidačný stres a poškodiť bunky, čo vedie k rôznym chorobám a predčasnému starnutiu.

Zvyšujú aj riziko vzniku rakoviny, preto sú potravinám s vysokým obsahom antioxidantov propisované aj protinádorové účinky. Antioxidanty v hubách shiitake môžu tiež prispievať k posilneniu imunitného systému a znižovaniu zápalu (ochrana pred zápalovými procesmi). Konzumácia huby shiitake je preto vhodná aj pri chornických zápalových ochoreniach.

10. Posilňujú nervový systém

Sú nejaké ďalšie zdravotné výhody konzumácie shiitake?Nakoniec má táto medicinálna huba priaznivý vplyv aj na nervový systém človeka. Využíva sa pri vysokých nárokoch na koncentráciu. Dodáva energiu. Môže pomôcť pri vysokej stresovej záťaži či vyčerpanosti.

Nadmerný stres pritom môže mať negatívny vplyv aj na fyzické zdravie. Škodí imunite, pleti či tráveniu, takže je ho vo svojom živote vhodné čo najviac eliminovať. Aj v stresovom období sa preto odporúča používať huby shiitake.

Článok aktualizovaný 30.3.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE