Kedy a ako používať rakytníkový olej? Pomôže vám so zdravím i krásou!

Poznáte rakytníkový olej? Ak nie, je to dozaista veľká chyba, ktorú treba napraviť. Tento olej je totiž veľkým pomocníkom nielen pre zdravie, ale aj krásu. Pri použití zvnútra blahodarne pôsobí na organizmus, no zvonka sa zase vie postarať o vlasy či pleť. Z jeho účinkov môžeme spomenúť napríklad schopnosť podporiť proces trávenia či hojenie pokožky. 

V nasledujúcom článku vám prezradíme, s ktorými zdravotnými ťažkosťami si vie rakytníkový olej hravo poradiť. Na čo sa používa rakytníkový olej? Aké má rakytníkový olej účinky?

Poznáte rakytník?

Rakytník rešetliakový z čeľade hlošinovité predstavuje opadavú drevinu tvoriacu kry či malé stromčeky. Zvyčajne dorastá do výšky asi 3 až 6 metrov. Ide o pradávny ker, ktorý je súčasťou tradičnej indickej, mongolskej, tibetskej či ruskej medicíny už od nepamäti. 

V súčasnej dobe je rakytník značne rozšírený naprieč celou Európou aj Áziou. Rastie i voľne v prírode a často sa tiež pestuje na okrasné účely. V niektorých krajinách je dokonca chránený. Táto drevina nie je náročná na pestovateľské podmienky a dokáže sa dožiť pokojne aj 100 rokov.

Má rada slnečné stanovištia a priepustnejšie pôdy, no bez väčších problémov vydrží aj v nehostinnejších podmienkach. Rakytník je charakteristický zelenými úzkymi listami a najmä oranžovými až červenkastými oválnymi plodmi, ktoré sa zvyčajne objavujú od augusta až do októbra.

Práve z nich sa pripravuje i spomínaný olej, ktorý spoznáte podľa jeho nezameniteľnej sýto oranžovej farby a hustejšej konzistencie. Rakytníkový olej je dobre dostupný najmä v lekárňach. Dokonca je ho možné dostať i v tabletách.

Pozri aj: Ako znížiť vysoký krvný tlak? Skús to prirodzenou cestou!

vnútorné úžívanie rakytníkového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Účinné látky a pozitívne účinky rakytníkového oleja

Rakytníkový olej je zdrojom nejednej cennej látky. Má vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Je zdrojom i veľmi vzácnej omega-7 mastnej kyseliny. Tento olej tiež obsahuje aminokyseliny aj vitamín E a K či vitamíny skupiny B. Nakoniec sa v ňom ukrývajú aj karotenoidy, triesloviny i mnohé minerály.

Olej z bobúľ rakytníka výrazne podporuje obranyschopnosť organizmu a má antiseptické, antibiotické aj detoxikačné účinky. Taktiež pôsobí antioxidačne.

Prečo užívať rakytníkový olej?

  • Známy je jeho blahodarný vplyv na proces trávenia. Podporuje dobrú priechodnosť čriev a eliminuje zápchu či iné tráviace ťažkosti.
  • Olej z plodov rakytníka rešetliakového taktiež znižuje krvný tlak aj cholesterol a podporuje dobrý stav ciev. Napomáha tak predchádzať rozvoju srdcovo-cievnych ochorení.
  • Rakytníkový olej obsahuje vitamín C a ďalšie antioxidanty vo vysokom množstve, vďaka čomu podporuje imunitný systém a chrániť telo pred infekciami a chorobami.
  • Tento olej môže mať tiež hepatoprotektívne účinky, čo znamená, že môže pomôcť chrániť pečeň pred toxickými látkami a podporovať jej regeneráciu.
  • Okrem toho má vplyv aj na funkciu močového ústrojenstva.
  • Odporúča sa jeho použitie aj pri zápaloch dýchacích ciest či gynekologických problémoch.

Ako užívať tradičný rakytníkový olej?

Čo sa týka vnútorného užívania rakytníkového oleja, zvyčajne sa užíva jedna lyžička 2 až 3 razy denne počas zdravotných problémov a pri prevencii len jedenkrát denne. Presné pokyny k dávkovaniu, ktoré je dôležité dodržiavať, sú však vždy uvedené na obale produktu alebo v príbalovom letáčiku. Ak neviete, či je vhodné používať čistý rakytníkový olej pri vašom konkrétnom probléme, konzultujte to s odborníkom.

Odporúčame: Čo uvariť na obed? Vyskúšaj tento zdravý šošovicovo-mrkvový šalát!

vonkajšie použitie rakytníkového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako rakytníkový olej pomáha pleti?

Ako sme spomenuli už vyššie, univerzálny rakytníkový olej nie je určený len na vnútorné užívanie. Známe je aj vonkajšie použitie rakytníkového oleja. Tento prípravok je totiž skvelý na starostlivosť o pokožku. Má regeneračné aj protizápalové účinky, priaznivo vplýva na rast tkaniva a podporuje pružnosť kože.

Užitočný môže byť pri starostlivosti o zrelú pleť, pretože dokáže zmierňovať tvorbu vrások. Nepochybne ho však ocení aj problematická pleť. Rakytníkový olej intenzívne hydratuje pokožku a zároveň poskytuje výživné látky, ktoré zlepšujú jej celkový vzhľad a pružnosť.

Rakytníkový olej udržuje zdravie kože pri viacerých problémoch

Rakytníkový olej je totiž skvelým pomocníkom pri liečbe kožných ochorení. Podporená je regenerácia pokožky a kožných buniek a má hojivé účinky, čo je užitočné pri liečbe rán. Vyskúšajte ho, ak vás trápia ekzémy, akné, dermatitída či lupienka.

Rovnako napomáha hojiť kožné rany, popáleniny, omrzliny či otlaky. Aplikovať ho môžete priamo na postihnuté miesto niekoľkokrát denne. Pridať ho tiež môžete do kúpeľa, predídete tak vysúšaniu pokožky.

Ako rakytníkový olej podporuje zdravie vlasov?

Tento olej je vhodný aj na starostlivosť o vlasy. Pripravte si z neho zábal na poškodené vlasy, alebo ho pridajte do domácej vlasovej masky. Rakytníkový olej môže dokonca zmierniť vypadávanie vlasov. Taktiež zlepší ich kvalitu a podporí rast.

Olej dokáže intenzívne hydratovať vlasy a vlasovú pokožku, čím predchádza suchej pokožke hlavy a lámavosti vlasov, a zanecháva vlasy lesklé a zdravé. Vďaka svojim regeneračným a vyživujúcim vlastnostiam môže olej pomôcť obnoviť poškodenú štruktúru vlasov a zlepšiť ich celkovú kvalitu.

Článok aktualizovaný 26.3.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE