Svrab je kožné ochorenie spôsobené roztočom Sarcoptes scabiei, ktorý sa zavŕtava do vrchnej vrstvy kože a spôsobuje silné svrbenie a podráždenie. Toto ochorenie sa rýchlo šíri blízkym fyzickým kontaktom a môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Hoci je svrab nepríjemný, dá sa úspešne liečiť správnymi liečivami a hygienickými opatreniami.
Čo je svrab?
Svrab je parazitárna kožná infekcia, pri ktorej mikroskopické roztoče prenikajú do pokožky a kladú tam vajíčka. Ich prítomnosť spúšťa silnú alergickú reakciu tela, ktorá sa prejavuje intenzívnym svrbením a kožnými vyrážkami. Tento roztoč je schopný prežiť na ľudskom tele niekoľko týždňov, pričom sa neustále množí a šíri na ďalšie časti tela.
Svrab je vysoko nákazlivý a ľahko sa šíri v kolektívoch, ako sú rodiny, škôlky, školy či domovy sociálnych služieb. Aj keď sa často spája so zhoršenými hygienickými podmienkami, môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na čistotu či životný štýl. Kľúčová je včasná diagnostika a okamžitá liečba, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu ochorenia.
Ako sa prenáša svrab?
Hlavným spôsobom prenosu svrabu je tesný fyzický kontakt s nakazenou osobou. Najčastejšie sa šíri v rodinách, medzi partnermi alebo v kolektívoch, kde dochádza k častému dotýkaniu sa pokožky. K nákaze môže dôjsť aj pri podaní rúk, objatí alebo dotykoch počas spánku.
Okrem priameho kontaktu sa svrab môže preniesť aj cez kontaminované predmety, ako sú posteľná bielizeň, oblečenie, uteráky či čalúnený nábytok. Hoci mimo tela prežije roztoč len krátko, pri vhodných podmienkach môže zostať aktívny až niekoľko dní, čo zvyšuje riziko prenosu v domácnostiach či verejných priestoroch.
Kto je náchylnejší na svrab?
- Deti a starší ľudia – častejšie sa nakazia v škôlkach, školách či zariadeniach sociálnych služieb.
- Ľudia žijúci v kolektívoch – internáty, domovy dôchodcov, azylové centrá sú prostredím, kde sa svrab šíri rýchlejšie.
- Osoby s oslabenou imunitou – chronicky chorí, pacienti s HIV alebo ľudia po chemoterapii sú náchylnejší na závažnejšie formy svrabu.
- Osoby s častým fyzickým kontaktom – zdravotníci, opatrovatelia, ale aj športovci v kontaktných športoch.
- Ľudia žijúci v nehygienických podmienkach – napríklad v preplnených domácnostiach alebo s obmedzeným prístupom k hygiene.
Ako vyzerá svrab?
Prvé príznaky svrabu sa objavujú približne 2 až 6 týždňov po nákaze, pričom hlavnými prejavmi sú svrbenie a kožné zmeny. Typické je intenzívne nočné svrbenie, ktoré sa zhoršuje pri teple, a vyrážka pripomínajúca drobné pupienky alebo pľuzgieriky.
Charakteristické príznaky svrabu:
- Červené vyrážky a pľuzgieriky.
- Tunelovité ryhy na koži – tenké sivobiele čiary spôsobené zavŕtanými roztočmi.
- Silné svrbenie – najmä v noci, keď sú roztoče aktívnejšie.
- Zapálené miesta a chrasty – v dôsledku škrabania sa môžu objaviť sekundárne infekcie.
- Suchá, olupujúca sa koža – v pokročilejšom štádiu svrabu.
Ktoré miesta na tele svrab najčastejšie postihuje?
Svrab sa najčastejšie vyskytuje na miestach, kde je pokožka tenká a teplejšia, čo vytvára ideálne podmienky pre roztoče. Medzi najčastejšie postihnuté oblasti patria medziprstové priestory na rukách, zápästia, lakte, podpazušie, okolie pupka, pás a stehná. U dospelých mužov bývajú často postihnuté genitálie, u žien okolie bradaviek. U malých detí a dojčiat sa svrab môže objaviť aj na dlaniach, chodidlách, hlave a krku, čo je u dospelých menej časté.
Možné komplikácie a následky svrabu
Ak sa svrab nelieči včas, môže viesť k závažným kožným problémom a infekciám. Neustále škrabanie postihnutých miest zvyšuje riziko bakteriálnych infekcií, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé kožné poškodenia. Možné komplikácie sú nasledovné:
- Sekundárne bakteriálne infekcie – stafylokokové a streptokokové infekcie môžu viesť k impetigu alebo celulitíde.
- Ekzém a chronické podráždenie kože – svrab môže vyvolať dlhodobé zápaly kože a alergické reakcie.
- Nodulárny svrab – tvrdé, svrbivé uzlíky, ktoré môžu pretrvávať aj po liečbe.
- Krustózny (nórsky) svrab – ťažká forma svrabu postihujúca najmä osoby s oslabenou imunitou, prejavuje sa hrubými šupinatými chrastami plnými roztočov.
- Psychické následky – pretrvávajúce svrbenie môže spôsobiť úzkosť, poruchy spánku a zhoršenie kvality života.
Diagnostika svrabu
Diagnózu svrabu stanoví lekár na základe klinických príznakov a fyzického vyšetrenia kože. Typickými znakmi sú červené vyrážky, svrbivé uzlíky a tunelovité ryhy v koži.
Na potvrdenie ochorenia môže lekár vykonať dermatoskopické vyšetrenie, pri ktorom skúma pokožku pod zväčšením, alebo odber kože na mikroskopické vyšetrenie, kde sa hľadajú vajíčka a dospelé roztoče. V prípade pochybností môže byť vykonaný aj test s atramentom alebo s farbivom, ktoré zvýrazní svrabové chodbičky pod kožou.
Liečba svrabu
Liečba svrabu si vyžaduje aplikáciu špeciálnych antiparazitických prípravkov, ktoré likvidujú roztoče a ich vajíčka. Najčastejšie sa používajú lokálne krémy a masti obsahujúce permetrín, benzylbenzoát alebo sírové prípravky, ktoré sa nanášajú na celé telo (okrem hlavy) a nechávajú pôsobiť niekoľko hodín až cez noc. V závažnejších prípadoch môže lekár predpísať perorálne antiparazitiká (napr. ivermektín).
Režimové opatrenia v domácnosti pri svrabe
Okrem samotnej liečby kože je nevyhnutné dezinfikovať prostredie, aby sa zabránilo opätovnej nákaze. Oblečenie, posteľnú bielizeň a uteráky je potrebné vyprať na minimálne 60 °C, predmety, ktoré nemožno vyprať, treba na 72 hodín uzavrieť do plastového vrecka. Všetci členovia domácnosti a blízki kontakty by sa mali podrobiť liečbe naraz, aj keď nemajú viditeľné príznaky, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu infekcie.
Ako dlho trvá liečba svrabu?
Liečba svrabu zvyčajne trvá 1 – 2 týždne, pričom svrbenie môže pretrvávať ešte niekoľko týždňov po úspešnej terapii. Pri správnom použití antiparazitických krémov a dodržiavaní hygienických opatrení by mala infekcia postupne ustúpiť. Ak sa však príznaky nezlepšia do 4 týždňov alebo sa objavia nové vyrážky, môže byť potrebná ďalšia liečba. Dôležité je liečiť všetkých členov domácnosti naraz, aby sa zabránilo opätovnému nakazeniu.
Prevencia svrabu
- Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s nakazenými osobami.
- Dodržiavajte osobnú hygienu – pravidelné umývanie rúk a výmena oblečenia.
- Nepoužívajte spoločné oblečenie, uteráky alebo posteľnú bielizeň.
- Dezinfikujte textílie – posteľnú bielizeň a oblečenie perte na vysokých teplotách.
- Čistite a dezinfikujte povrchy – pravidelne vysávajte koberce, pohovky a matrace.
- Ak bol svrab diagnostikovaný v kolektíve (škola, škôlka, domov dôchodcov), informujte zodpovedné osoby, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu.
- Pri podozrení na svrab vyhľadajte lekára a dodržiavajte predpísanú liečbu.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik