Už ste skúsili konopný čaj? Objavte jeho jedinečné účinky!

konopný čaj

Rôzne potraviny či iné produkty z konopy siatej sú v súčasnej dobe čoraz známejšie, obľúbenejšie a viac využívané. Napríklad konopné semená môžeme zaradiť medzi akési superpotraviny, ktoré sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička. Obsahujú množstvo bielkovín aj nenasýtených mastných kyselín, podporujú vyprázdňovanie a normalizujú hladinu cholesterolu. 

Skvelý je aj konopný olej. Ten rovnako ukrýva mnoho cenných látok, priaznivo vplýva na hormonálny systém taktiež na kvalitu vlasov či pokožky. A čo taký konopný čaj? Už ste ho ochutnali? V článku vám prezradíme, aké sú jeho účinky. Ako pripraviť konopný čaj a aké má pre nás benefity?

Konopa siata – čo o nej viete?

Ako prvé si môžeme prezradiť zopár informácií o samotnej konope siatej, často prezývanej aj ako technické konope. Ide o jednoročnú rastlinu z čeľade konopovité s latinským názvom Cannabis sativa. Charakteristická je najmä svojimi listami, ktoré sú dlaňovito zložené z 5 alebo 7 ostro kopijovitých lístkov s pílkovitým okrajom. 

Konopa je dvojdomá, čiže rozoznávame samčie a samičie rastliny. Plodom je nažka, v ktorej sa ukrývajú sivasté až svetlohnedé semená. Konopa siata našla bohaté priemyselné využitie. Je pestovaná na mnohých územiach v Európe, Ázii aj Amerike.

Konopa siaha našla uplatnenie v lekárstve, potravinárstve aj ďalších oblastiach priemyslu. Zo získaného vlákna sa napríklad tká textil, zo semien sa tiež pripravuje múka, olej či otruby.

Odporúčame: TOP bylinky na problémy so štítnou žľazou: Ktoré sú nápomocné?

účinky konopného čaju Shutterstock®

Aké má konopný čaj zdravotné benefity? 

Aké sú prínosy konopného čaju pre naše telo? Spomínaný konopný čaj, o ktorom si prezradíme niečo viac, je pripravovaný zo sušených konopných listov. Tie sú pritom zdrojom cenných esenciálnych olejov, mnohých minerálov či látok s antioxidačnými účinkami. Čaj z konopy siatej ukrýva cenné antioxidanty a flavonoidy a vplýva pozitívne na ľudský organizmus vo viacerých smeroch. 

V prvom rade prispieva k upokojeniu a uvoľneniu nervovej sústavy. Má prirodzene mierne sedatívne vlastnosti. Pôsobí proti úzkosti, depresívnym stavom a iným psychickým ťažkostiam. Taktiež podporuje uvoľnenie svalstva. Veľmi dobre pôsobí pri problémoch so spánkom, najmä pri nespavosti.

Ďalšie účinky konopného čaju:

  • má relaxačné účinky,

  • pomáha podporiť zdravie a dobrú funkciu tráviaceho systému, podporuje trávenie, 

  • môže priniesť úľavu od rozličných zažívacích ťažkostí, napríklad od zápchy či kŕčov, 

  • zlepšuje spánok, 

  • taktiež môže pomôcť zmierniť príznaky pri rôznych chronických ochoreniach tráviaceho traktu,

  • vďaka svojmu zloženiu má tiež blahodarný vplyv na hladinu krvného tlaku, cholesterolu či cukru v krvi,

  • konopný čaj pomáha podporiť imunitu,

  • osvedčil sa ako dobrý pomocník na tlmenie rôznych druhov bolestí, napríklad chronických bolestí či migrény (na bolesti hlavy).

Obsahuje konopný čaj THC?

Tento druh konopy, teda konopa siata, je využívaný najmä preto, lebo má len minimálny obsah omamnej psychoaktívnej látky THC, preto sa nedá nelegálne zneužiť. V konope siatej sa týchto látok ukrýva menej ako 0,3 percenta, kým na porovnanie niektoré odrody konopy indickej, respektíve hašišovej, ktorá je zneužívaná na výrobu drog, môžu dosiahnuť až do 40 % THC. 

Čaj vyrobený z priemyselného konope má veľmi nízke až zanedbateľné množstvo THC, takže nemá psychoaktívne účinky.

Obsahuje konopný čaj kofeín?

Konopná zmes na prípravu čaju neobsahuje kofeín. Kofeín je prirodzene prítomný v čajových listoch (Camellia sinensis), kávových zrnách, kakaových bôboch a niektorých ďalších rastlinách. Konopný čaj je vyrobený z listov, kvetov alebo semien konope (Cannabis sativa) a nemá prirodzene žiadny kofeín.

Bude vás zaujímať: TOP dôvody, prečo jesť žeruchu: Vedeli ste vôbec o jej účinkoch?

sušené listy konopy Shutterstock®

Príprava konopného čaju

Po sušených lístkoch konopy siatej na prípravu čaju sa môžete poobzerať na internete aj v lekárňach či predajniach so zdravou výživou. Na trhu sa dajú nájsť čaje z rastlín pestovaných na ekologickom poľnohospodárstve a rastlín pestovaných a sušených priamo na Slovensku. Zo sušených konopných lístkov sa pripravuje čaj podobne ako iné bylinné čaje. Na šálku horúcej vody, nie však vriacej, postačí jedna lyžička čajoviny. Necháme pár minút lúhovať a potom scedíme. Môžeme osladiť medom a citrónom.

Kedy a pre koho je konopný čaj vhodný?

Konopný čaj je vhodné po malých dúškoch piť, keď sa potrebujeme uvoľniť a zrelaxovať. Zaháňa nervozitu a napätie. Vhodné je ho vyskúšať, ak vás trápia problémy s nespavosťou, či ťažkosti spojené so syndrómom dráždivého čreva alebo Crohnovou chorobou. 

Taktiež býva tento nápoj, ako aj iné produkty z konopy, využívaný ako podporný prostriedok na tlmenie bolestí či vo všeobecnosti ťažkostí pri rozličných chronických ochoreniach, napríklad aj pri liečbe reumatickej artritídy, sklerózy multiplex, Parkinsonovej choroby alebo aj počas chemoterapie. Pomáha na zlepšenie imunity. 

Môže mať konopný čaj vedľajšie účinky?

Výhody konopného čaju sú nepopierateľné, no je ho vhodné piť za každých okolností? Aj keď je konopný čaj považovaný za všeobecne bezpečný pre väčšinu ľudí, v niektorých prípadoch sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Ako sme spomenuli vyššie, konopný čaj pôsobí mierne sedatívne a upokojujúco. 

Pri zvýšenom užívaní môže spôsobiť väčšiu ospalosť, preto ho nie je úplne vhodné konzumovať vtedy, keď potrebujeme byť plne koncentrovaní. Je lepšie si šálku konopného čaju dopriať pred spánkov alebo naplánovaným relaxom. 

Zvýšené dávky konopného čaju tiež môžu u citlivých jedincov spôsobiť hnačky alebo žalúdočné kŕče. Vhodná je rozhodne konzultácia s lekárom pred užívaním konopného čaju, ak jedinec užíva nejaké lieky na predpis, najmä ak ide o antikoagulanciá, antiepileptiká, antidepresíva. Môžu nestať nevhodné interakcie. 

Článok aktualizovaný 8.6.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE