TOP 8 dôvodov, prečo jesť hrášok: Čo ukrývajú tieto zelené guľôčky?

Máte radi zelený hrášok? Šťavnatý zelený hrášok predstavuje skvelú jarnú či skôr letnú zeleninu, respektíve strukovinu. Guľovité zelené semená ukryté v strukoch sa získavajú z rastliny zvanej hrach siaty, ktorý radíme do čeľade bôbovité. Zber hrášku pritom začína spravidla v júni. 

Na čerstvých vylúskaných semenách si môžeme priamo pochutnávať, no rovnako je ich možné pridávať do rozličných pokrmov, napríklad polievok, šalátov, omáčok, rizota a podobne. A verte, že dať priestor zelenému hrášku v jedálničku sa skutočne vyplatí. 

Ako vplýva na naše zdravie konzumácia zeleného hrášku? Aké sú jeho nutričné hodnoty a zdravotné benefity? Má vysoký obsah bielkovín alebo obsahuje vo väčšom množstve iné výživné látky? Zistite viac v článku!

TOP benefity čerstvého hrášku pre naše zdravie:

1. Je zdrojom proteínov

Najskôr môžeme spomenúť nutričné benefity. Hrášok v prvom rade radíme medzi rastlinné zdroje bielkovín, podobne ako iné druhy strukovín. Proteíny majú v našom tele množstvo funkcií. Podieľajú sa na tvorbe buniek a tkanív, ukrývajú sa chrupavkách či koži, taktiež majú niektoré obrannú funkciu alebo sú súčasťou hormónov. 

2. Je zdrojom vlákniny

Hrášok obsahuje i vlákninu a vďaka tejto kombinácii človeka dobre zasýti a doplní mu energiu. Je vítanou súčasťou stravy športovcov a fyzicky aktívnych jedincov. Taktiež je pre dobrý obsah vlákniny vhodný aj vtedy, ak je váš jedálniček zameraný na redukciu hmotnosti. S dostatkom bielkovín a vlákniny v strave ide obvykle chudnutie jednoduchšie. 

Odporúčame: TOP liečivé koreniny: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?

čo obsahuje hrach Shutterstock®

3. Má vysoký obsah vitamínov a minerálov

Hrášok je tiež zdrojom mnohých dôležitých mikronutrientov. Spomenúť môžeme obsah vitamínov skupiny B, hrach ale obsahuje aj nenahraditeľné vitamíny C aj K. Zelený hrášok telu rovnako doplní viacero minerálnych látok a stopových prvkov. Významný je obsah draslíka či fosforu, no ukrýva sa v ňom aj horčík, vápnik, zinok, železo a ďalšie telu prospešné látky. Rovnako hrášok obsahuje antioxidanty. 

4. Prispieva k prevencii osteoporózy

Aké sú ďalšie výhody zeleného hrášku? Hrášok má vďaka svojmu zloženiu priaznivý vplyv na zdravie a dobrý stav kostí. Nájdeme v ňom spomínaný vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre správnu regeneráciu kostí a prispieva k ich mineralizácii. Ak chceme zdravé kosti, tento vitamín potrebujeme v dostatočnom množstve. 

Rovnako v ňom nájdeme mnohé minerály, ktorých prísun je dôležitý pre pevnosť kostí i zubov. Zaradením hrášku do jedálnička je tak možné prispieť k prevencii mnohých problémov s kosťami, medzi ktoré radíme i nepríjemnú osteoporózu.

Odporúčame: Čo všetko o spermiách musíš vedieť, ak (ne)chceš otehotnieť?!

zápcha Shutterstock®

5. Táto svieža jarná zelenina zabojuje proti zápche

Semená hrachu siateho obsahujú i slušné množstvo vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu čriev. Napomáha uľahčovať priechod stravy črevami a prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu. Celkovo podporuje trávenie. 

Zaradením hrášku do stravy je tak možné znížiť riziko rozvoja nepríjemnej zápchy a problémov s vylučovaním. U niektorých však môže hrášok spôsobovať plynatosť. V tom prípade je ho vhodné konzumovať v rozumnej miere a správne ho pripravovať. Pomôcť môžu rôzne koreniny v jedle, ktoré podporia trávenie a zmiernia nadúvanie.

6. Priaznivo vplýva na nervovú sústavu

Táto chutná strukovina má priaznivý vplyv aj na nervovú sústavu človeka. Obsahuje totiž slušnú dávku vitamínu B1, ktorý je známy aj pod názvom tiamín. Táto látka je nevyhnutná pre správnu funkciu nervového systému, našich nervov a psychiky. 

Jeho nedostatok sa môže prejavovať únavou, podráždenosťou aj nervozitou. Zelený hrášok vám pomôže posilniť nervy a prispeje k psychickej stabilite aj dobrej nálade.

Odporúčame: TOP 5 dôvodov, prečo jesť pekanové orechy: Už ste ich skúsili?

zdravé srdce Shutterstock®

7. Podporuje zdravie srdca

Hrášok urobí niečo nielen pre naše nervy, ale podporí aj zdravé srdce. Vďaka obsahu mnohých minerálov či vlákniny napomáha udržiavať priaznivé hodnoty krvného tlaku aj cholesterolu. Znižuje cholesterol a rovnako znižuje hladinu krvného tlaku. 

Taktiež vďaka mnohým flavonoidom a antioxidantom celkovo napomáha chrániť srdcovo-cievny systém. Vysoký tlak a cholesterol sú pritom rizikovým faktorom mnohých vážnych kardiovaskulárnych chorôb, preto ich neradno podceňovať.

8. Stará sa o vlasy, nechty i pokožku

Zelený hrášok nakoniec predstavuje výživu nielen pre naše kosti, nervy či srdce, ale aj vlasy, nechty či pokožku. Je to vďaka tomu, že telu doplní spomínané bielkoviny, dôležité vitamíny i minerálne látky. 

Vďaka obsahu antioxidantov navyše napomáha bunky tela i pokožku chrániť pred predčasným starnutím, i tým je podporená krásna pleť. Hrášku sú vo všeobecnosti pripisované omladzujúce účinky na organizmus.

Je dobrý aj mrazený hrášok?

Mrazenie čerstvého hrášku je dobrý spôsob, ako predĺžiť jeho životnosť. Proces je jednoduchý. Na zmrazenie čerstvého hrášku najprv hrášok opláchnite a krátko blanšírujte (2-3 minúty vo vriacej vode, potom rýchlo schlaďte v ľadovej vode). Potom hrášok dôkladne osušte, aby nebol mokrý. Suchý hrášok rozložte na plech a dajte zmraziť, potom ho preložte do vzduchotesných vrecúšok alebo nádob na dlhodobé skladovanie v mrazničke.

Otázkou však zostáva, má mrazený hrášok stále liečivé účinky a výživné látky, alebo sa mrazením táto skvelá potravina znehodnotila? Pravdou je, že mrazený hrášok si zachováva veľkú časť svojej výživovej hodnoty. Proces zmrazovania pomáha uchovať vitamíny a minerály, preto je mrazený hrášok výživovo porovnateľný s čerstvým hráškom. Dôležité je správne blanšírovanie a rýchle zmrazenie, aby sa minimalizovali straty živín.

Článok aktualizovaný 16.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE