Spánok je základná ľudská potreba, bez ktorej nemôžeme existovať a napriek tomu o ňom vieme v podstate len veľmi málo. Aj to, čo o spánku zistila veda sú často informácie, ku ktorým vedci nemajú vôbec žiadne vysvetlenie, inak povedané netušia, prečo sa dejú.
Spánok je skutočne fascinujúca a zároveň záhadná činnosť, ktorú však vykonávame každý jeden deň. A tu prichádza úplne prvá zaujímavosť – vedeli ste, že prespíme približne tretinu svojho života. Aké sú ďalšie zaujímavosti o spánku?
TOP zaujímavé fakty o snoch:
1. Najviac spia novorodenci
Azda každý už počul o tom, že spln má na spánok negatívny dopad. Určite vás neprekvapí ani informácia, že človek spí najdlhšie počas svojich novorodeneckých čias, a to až 14 až 17 hodín, pričom v dospelom veku spíme najmenej, v priemere 7 až 8 hodín denne.
Odporúčame: Ako zlepšiť koncentráciu? Takto podporíte schopnosť sústrediť sa!
Depositphotos2. Koľko trvá zaspávanie?
Zaspávanie už bežného človeka by malo trvať približne 10 až 15 minút. Čo z toho vyplýva? Ak zaspávate menej ako 5 minút, ste podľa vedcov nevyspatí a trpíte spánkovým deficitom. Pozor, spánkový deficit je veľmi nebezpečný. Veda hovorí, že vás zabije skôr ako hlad.
3. Single spánok
Veda odhalila aj to, že insomniou, teda chronickou nespavosťou, trpia častejšie single ľudia, rozvedení a tiež vdovci. Čo sa sociálneho statusu týka, na spánok údajne vplýva aj finančná situácia daného človeka. Tí, čo zarábajú lepšie, lepšie aj spia.
Pozri aj: TOP bylinky na stres či úzkosť: Ktoré rýchlo upokoja našu myseľ?
4. Snívame všetci
Každý človek sníva, aj keď si na svoje sny nemusí spomenúť. Sny sú súčasťou fázy REM (rýchleho pohybu očí), ktorá tvorí približne 20 – 25 percent nášho spánku. Zaujímavosťou je, že priemerný človek má za noc niekoľko snov, no väčšinu z nich zabudne ešte predtým, než sa úplne prebudí. Aj keď si na ne nepamätáte, váš mozog sníva každú noc!
5. Farebné vs. čiernobiele sny
Predtým, než vynašli farebnú televíziu snívalo až 85 percent ľudí čiernobielo. Po vynáleze farebnej televízie sníva čiernobielo už len 25 percent z nás. Ešte jedna zaujímavosť o snoch – ak si ich chcete dopodrobna zapamätať, veďte si denník a zapisujte si ich obsah hneď po zobudení. Do 5 minút totiž zabudnete až 50 percent toho, čo sa vám snívalo!
6. Nočné mory
Nočné mory sa nevyhýbajú ani dospelým, aj keď ich častejšie zažívajú deti. Často sú spojené so stresom, úzkosťou alebo negatívnymi emóciami, ktoré si podvedome prenášame do spánku. Zaujímavé však je, že niektoré jedlá – napríklad korenené jedlá alebo veľké porcie pred spaním – môžu vyvolať živé a niekedy desivé sny. Ak sa nočné mory opakujú, môžu byť signálom, že je čas venovať pozornosť svojmu duševnému zdraviu.
Zaujme ťa: Najlepšie bylinky pre lepší spánok: Zbavte sa nespavosti bez liekov!
Depositphotos7. Spánok zvierat
Človek je jediným cicavcom na Zemi, ktorý dokáže vedome odkladať spánok. Keď sme už pri tých zvieratách, takou žirafou by ste zrejme nechceli byť, pretože spí asi len 2 hodiny denne. Naopak, hnedý netopier spí takmer 20 a mačka prespí až dve tretiny svojho života. Pri zvieratkách ešte zostaneme, pretože francúzski buldočkovia sú jediným druhom psov, ktorí trpia na spánkové apnoe, čo je porucha dýchania počas spánku!
8. Sny slepých či hluchých
Snenie je pre bežného zdravého človeka a človeka so sluchovým či zrakovým hendikepom o niečo rozličnejšie. Pre hluchého človeka napríklad nie je nič výnimočné, že sníva v znakovom jazyku. Pre slepého človeka nie je ničím zvláštnym to, že snívajú skôr v emóciách, pachoch či zvuku ako v obraze.
9. Nedostatok spánku a hlad
Výskumy deklarujú, že nedostatok spánku má vplyv na to, aký hladný sa cítime. Únava totiž vplýva na pokles leptínu v krvi, čo je hormón regulujúci hlad a pocit plnosti. Pravidelný spánkový deficit tak môže viesť k prejedaniu sa, až k ochoreniam ako nadváha či obezita.
Odporúčame: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO): Mýty a fakty o koronavíruse
Zaujímavosti o spánku na záver
Až jeden zo štyroch manželských párov nezdieľa jednu posteľ. Ak ráno neviete vstať z postele, môže ísť o ochorenie menom dysania. Zaujímať vás bude i to, že ak ste námesační, nie ste v tom sami, pretože námesačnosť postihuje až 15 percent populácie. A tipnite si, aký je rekord v nespaní! 11 DNÍ!!!
Spánok je nevyhnutnou súčasťou nášho života, no stále skrýva množstvo záhad. Vedeli ste, že príliš dlhý spánok môže byť rovnako škodlivý ako jeho nedostatok? Alebo že ľudia, ktorí spia menej ako 6 hodín denne, majú vyššie riziko vzniku srdcových chorôb? Každý z nás má iné potreby, ale jedno je isté – kvalitný a dostatočný spánok je kľúčom k fyzickému aj psychickému zdraviu. Tak si ho doprajte!
Aktualizovaný článok: 09.12.2024