Nepríjemné pohlavne prenosné choroby: Čo by sme o nich mali vedieť?

Mnohé ochorenia sú prenášané krvou či vzduchom, taktiež môže dôjsť k nákaze cez kontaminované potraviny či predmety a podobne. Nemalé množstvo z nich však tiež radíme medzi takzvané pohlavne prenosné choroby, teda k ich prenosu dochádza pri pohlavnom styku. 

Medzi najčastejšie ochorenia z tejto kategórie radíme napríklad chlamýdie či kvapavku. Každý rok pritom pribúdajú milióny jedincov, ktorí sa stretnú s infekciou. Jednotlivé choroby môžu mať rôznu inkubačnú dobu i konkrétne príznaky. 

Dnes sa pozrieme na to, aké sú pohlavne prenosné choroby, pri akých príznakoch spozornieť a ako sa chrániť. Na aké sexuálne prenosné ochorenia môže poukazovať výtok z pohlavných orgánov či pálenie pri močení? Ako sa pred nimi chrániť?

Čo sú pohlavne prenosné choroby?

Pohlavne prenosné choroby, staršie nazývané aj pohlavné choroby, to je skupina ochorení, ktoré sú prenášané pri pohlavnom styku. Týmto odvetím sa zaoberá takzvaná venerológia, a to prevenciou, diagnostikou, liečením a kontrolou sexuálne prenosných chorôb (tzv. venerické choroby). 

Medzi najčastejšie pohlavné ochorenia prenášané sexom vo svete radíme hlavne kvapavku, syfilis, chlamýdie či trichomoniázu. Pohlavným stykom sa prenáša aj vírus HPV a vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, taktiež i genitálny herpes a vírusová hepatitída typu B. 

Medzi pohlavne prenosné choroby, ktoré nie sú v našich zemepisných šírkach až tak bežné, radíme napríklad takzvaný mäkký vred či donovanózu.

Prečo vznikajú sexuálne prenosné choroby?

Pohlavne prenosné choroby sú infekčného pôvodu, teda pôvodcom sú rôzne patogénne mikroorganizmy. Na základe toho, čo samotné ochorenie spôsobuje, pritom rozoznávame rôzne typy. Veľké množstvo z nich má bakteriálny pôvod, no vyskytujú sa aj vírusové pohlavné choroby prenášané sexuálne. Okrem toho môžu byť pôvodcami aj parazity či prvoky.

Bude vás zaujímať: 5 dôvodov, prečo jesť čučoriedky: Patria medzi najzdravšie druhy ovocia?

prejavy sexuálne prenosných chorôb Shutterstock

Cesty prenosu pohlavne prenosných chorôb

Ako už bolo uvedené, sexuálne prenosné ochorenia sa prenášajú pri pohlavnom styku, a to spravidla vaginálnom, análnom a taktiež orálnom. Infekcia sa teda šíri pri sexuálnom kontakte, pri ktorom dochádza k prenosu sekrétu slizníc, ejakulátu, slín či krvi. Možné cesty prenosu sú (nie všetky platia pre každý druh pohlavne prenosnej choroby):

 • nechránený pohlavný styk,

 • kontakt slizníc a a pokožky s telesnými tekutinami,

 • z matky na dieťa počas tehotenstva, pri pôrode alebo pri dojčení,

 • zdieľanie injekčných ihiel, transfúzny prenos (hepatitída B, HIV),

 • zriedkavejšie cez kontaminované predmety (napr. pri zdieľaní sexuálnych hračiek, uterákov).

Pohlavne prenosné infekcie – inkubačný čas

Jednotlivé pohlavne prenosné ochorenia majú inú inkubačnú dobu. To znamená, že kým príznaky jednej choroby sa dostavia do pár dní či týždňov, iné ochorenia sa rozvíjajú dlhšie, nespôsobujú človeku žiadne ťažkosti alebo len úplne minimálne, sú ľahko prehliadnuteľné a prepuknú až celé mesiace po nákaze. 

Ako sa prejavujú infekcie pohlavnými chorobami?

Aké prejavy môžu mať pohlavne prenosné nákazy? Príznaky pohlavných prenosných chorôb sú rozmanité. Tieto ochorenia v prvom rade sprevádzajú ťažkosti, ktoré súvisia s pohlavným ústrojenstvom. 

Najčastejšie ide o nepríjemné svrbenie, bolesť a rôzne vyrážky v danej oblasti, ale aj divne sfarbené či zapáchajúce výtoky, prípadne pálenie pri močení. Vyskytnúť sa však môže množstvo ďalších príznakov, a to nielen v intímnej oblasti.

 • Medzi prejavy kvapavky, ktorú spôsobuje baktéria Neisseria gonorrhoeae, radíme hnisavý výtok z močovej trubice, vaginálny výtok aj bolesť pri pohlavnom styku u žien a u mužov hlavne rezanie pri močení či výtok. Po prenose baktérií pri análnom styku sa môže objaviť zápal konečníka i svrbenie. 

 • Syfilis spôsobuje Treponema pallidum, pričom sa v mieste infekcie (na pohlavných orgánoch, v ústnej dutine a pod.) vytvára tvrdý vred. Často potom nastáva obdobie bez príznakov. Neskôr sa zväčšujú uzliny a dochádza i k výsevu vyrážok či nadmernej únave. 

 • Chlamýdiová infekcia, za ktorú je zodpovedná Chlamydia trachomatis, sa môže prejavovať svrbením močovej trubice a pošvy, bolesťami v podbrušku a pri močení aj opuchom semenníkov.

 • Trichomoniáza je spôsobená parazitom Trichomonas vaginalis. Typické prejavy zahŕňajú svrbenie, pálenie, začervenanie alebo zápach v genitálnej oblasti a neobvyklý vaginálny výtok u žien (často sivý a penistý), zatiaľ čo muži môžu zažívať mierny výtok alebo pálenie pri močení.

 Odporúčame: Prvá pomoc pri mnohých ťažkostiach: Poznáte účinky mätového oleja?

prevencia pohlavne prenosných ochorení Shutterstock

Vyšetrenie pohlavných chorôb a liečba

Pohlavne prenosné choroby dozaista nie je vhodné podceňovať a rovnako ani ich rozličné príznaky. Môžu totiž spôsobiť mnohé ďalšie zdravotné komplikácie. Dôležité je zahájiť ich okamžitú liečbu. Najskôr je však potrebné vyšetrenie u odborníka, k čomu však nedôjde, ak ho sám človek nevyhľadá. 

Pri spozorovaní rôznych prejavov, ktoré sme spomínali vyššie, je namieste návšteva lekára. Iba ten dokáže diagnostikovať ochorenie a stanoviť liečbu. Pri ochoreniach bakteriálneho typu pomôžu antibiotiká, v iných prípadoch zase antivirotiká, antimykotické tabletky a lokálne rôzne čípky alebo krémy.

Liečba pohlavných prenosných chorôb značne závisí od pôvodcu ochorenia a od zdravotných ťažkostí, ktoré pacienta trápia. 

Kedy je vhodné podstúpiť testovanie na sexuálne prenosné infekcie?

Pohlavne prenosné infekcie sa dajú diagnostikovať pomerne jednoducho, obvykle sa testujú vzorky krvi, moču alebo sterov z pohlavných orgánov. Testovanie na sexuálne prenosné choroby je vhodné podstúpiť vo viacerých prípadoch: 

 • ak sa vyskytnú príznaky pohlavných prenosných chorôb,

 • po nechránenom sexuálnom styku s novým alebo neznámym partnerom, 

 • pravidelne pri striedaní viacerých sexuálnych partnerov, 

 • po zistení, že sexuálny partner je pozitívne testovaný na pohlavne prenosnú chorobu. 

Prevencia sexuálne prenosných ochorení

Pred sexuálne prenosnými ochoreniami je k nevyhnutné sa prvom rade chrániť. Napríklad vírus HIV po nákaze už nie je možné z tela úplne eliminovať. Liečba je tak zameraná na riešenie sprievodných ťažkostí a predĺženie života postihnutého. O to väčší význam má prevencia. Ako znížiť riziko sexuálne prenosných chorôb?

Prevencia zahŕňa v prvom rade bezpečný sex – používanie ochrany (hlavne kondómov) pri pohlavnom styku s novým či neznámym partnerom. Riziko rozvoja pohlavne prenosného ochorenia je tiež možné znížiť nestriedaním sexuálnych partnerov. 

Obrovský význam majú pravidelné lekárske prehliadky. Tie síce človeka pred ochoreniami neochránia, no vďaka nim je ich možné včas diagnostikovať a liečiť.

Článok aktualizovaný 7.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE