Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrmov. 

Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a dodnes je využívaný vo farmácii. Okrem iného sa z neho pripravuje aj esenciálny rozmarínový olej, ktorý môže i vám pomôcť pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Pri ktorých neduhoch sa naň spoľahnúť? Aké má rozmarínový olej použitie?

Prírodný esenciálny olej rozmarín – aké je jeho využitie?

1. Prinesie úľavu pri dýchacích ťažkostiach

Esenciálny olej z rozmarínu lekárskeho pôsobí antioxidačne, antibakteriálne, protizápalovo aj analgeticky. Na dýchacie ústrojenstvo pôsobí prečisťujúco. Môže pomôcť pri nádche, prechladnutí, chrípke, bronchitíde či rôznych dýchacích ťažkostiach. 

Vhodné je ho priamo inhalovať alebo ho tiež môžete pridať do difuzéra či aromalampy. Takto príjemnú arómu rozprúdite po celej miestnosti.

Bude vás zaujímať: Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?

stresShutterstock

2. Inhalácia rozmarínového oleja pri strese, bolestiach hlavy, nespavosti

Vedeli ste o tom, že má rozmarínový olej účinky aj na psychiku? Inhalovanie esenciálneho rozmarínového oleja môže byť nápomocné v mnohých ďalších prípadoch. Môže to pomôcť vtedy, keď sa cítime vystresovaní. Rozmarín prináša upokojenie a celkovo zlepšuje náladu. 

Taktiež môže pomôcť zmierniť podráždenosť či bolesti hlavy. Zaháňa pocity úzkosti a bojuje s nespavosťou.

3. Proti psychickej únave na psychické povzbudenie

Silica rozmarínu je rovnako nápomocná a účinná pri celkovej psychickej únave. Povzbudzuje činnosť mozgu a funkciu nervovej sústavy. Podporuje koncentráciu a stimuluje pamäť. Prinavracia duševnú energiu, príjemne osviežuje myseľ. 

Stačí ho opäť inhalovať alebo pridať do difuzéra. Ak sa nabudúce bude okolo vás kopiť neodkladná práca, neváhajte si k nemu privoňať. Vôňa rozmarínového oleja vás nabudí a posilní myseľ. 

Odporúčame: Bolí vás chrbát a bedrá? Vyskúšajte barefoot obuv

vypadávanie vlasovShutterstock

4. Na vypadávanie vlasov a iné vlasové problémy

Rozmarínový olej môže byť užitočný aj pri problémoch s vlasmi. Známy je hlavne jeho pozitívny účinok pri vypadávaní vlasov. Pomôže lokálna aplikácia v zriedenej forme. Pri umývaní vlasov z neho pridajte zopár kvapiek do šampónu, kondicionéru či masky. 

Prípadne ho môžete zmiešať s nejakým rastlinným olejom a použiť na vlasový zábal. Okrem toho tento olej tiež bojuje s lupinami, stará sa o suché vlasy a spomaľuje ich šedivenie.

5. Pomoc pri zapálenej pleti

Esenciálny prírodný olej z rozmarínu lekárskeho pomáha i pleti. Tlmí kožné zápaly a môže pomôcť i s hojením rán, má antibakteriálne účinky. Taktiež zmierňuje suché miesta na pokožke. Pravidelnou masážou sa zlepší i celkový tón pleti.

Pri použití na citlivú pokožku je však vždy vhodné esenciálny olej pridať do nejakého iného rastlinného oleja, napríklad kokosového, arganového či mandľového. Stačí pridať kvapky esenciálneho oleja rozmarín. Na riedenie oleja nezabúdajte, čistá silica môže dráždiť pokožku a sliznice. 

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu

bolesť svalovShutterstock

6. Účinok esenciálneho oleja rozmarín na svaly a kĺby

Tento esenciálny olej je užitočný taktiež pri svalovom napätí a únave, napríklad po cvičení či zvýšenej fyzickej námahe. Pôsobí uvoľňujúco a tlmí bolesť svalov. Pridajte ho do masážneho či akéhokoľvek rastlinného oleja a premasírujte ním boľavé miesta. 

Takáto masáž s esenciálnym olejom rozmarín dobre pôsobí a pomáha aj pri reumatických a artritídnych ťažkostiach. Masážou je tiež možné zmierniť menštruačné kŕče.

7. Zabojuje s celulitídou

Ako posledné môžeme ešte spomenúť to, že esenciálnemu rozmarínovému oleju sa pripisuje i schopnosť zlepšiť stav pokožky postihnutej celulitídou. Boj s pomarančovou kožou môžete opäť podporiť pravidelnou masážou s rozmarínovým olejom.

Opatrenia pri používaní esenciálneho rozmarínového oleja

Použitie esenciálneho oleja rozmarín má svoje pravidlá, na ktoré by sa malo pamätať pre bezpečné použitie a prevenciu možných vedľajších účinkov. Vždy esenciálne oleje zrieďte pred aplikáciou na pokožku. Esenciálne oleje, vrátane rozmarínového, by mali byť pred aplikáciou na pokožku vždy zriedené rastlinným olejom, ako je jojobový, kokosový, alebo olivový olej, aby sa predišlo podráždeniu alebo alergickej reakcii.

Pred prvým použitím rozmarínového oleja je dôležité urobiť test citlivosti. Nanesiete malé množstvo zriedeného oleja na malú plochu kože, napríklad na vnútornú stranu predlaktia, a počkáte 24 hodín, aby ste zistili, či sa vyvinie alergická reakcia.

Rozmarínový olej môže zvýšiť citlivosť pokožky na UV žiarenie. Po aplikácii oleja na pokožku sa vyhnite priamemu slnečnému žiareniu alebo soláriám na niekoľko hodín. Esenciálne oleje by mali byť vždy uložené mimo dosahu detí a domácich zvierat, aby sa predišlo ich neúmyselnému požitiu alebo kontaktu s pokožkou.

Článok aktualizovaný 9.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE