Počas zimného obdobia na nás číhajú rôzne druhy chrípky či prechladnutia. A preto nikdy nie je dosť pomocníkov, ktorí sa postarajú o silnejšiu imunitu. Jeden z účinných liekov na prevenciu proti prechladnutiu je konzumácia zázvoru, ktorý má antimikrobiálne a antivírusové účinky.
Máte radi zázvorovú príchuť? Prinášame vám recept na zázvorový sirup, ktorý je síce troška pikantný, no vašu imunitu zaručene posilní. To musíte vyskúšať!
Zázvor – domáci liečiteľ
Zázvor, ktorý sa odborne nazýva ďumbier lekársky, je kvitnúca rastlina patriaca do čeľade ďumbierovité. Koreň zázvoru sa používa ako korenie a má liečivé účinky. Podporuje trávenie, pomáha proti nevoľnosti, bolestiam hlavy, stimuluje krvný obeh, znižuje cholesterol a už desiatky rokov je známy ako prírodný liek proti prechladnutiu.
Zázvor je známy mnohými silnými liečivými účinkami, ktoré sú výsledkom jeho bohatého chemického zloženia. K hlavným zložkám patrí gingerol, ktorý má protizápalové a antioxidantné vlastnosti. Pri tepelnej úprave sa mení na ďalšie cenné zlúčeniny, ktoré majú silné protizápalové a analgetické účinky.
Koreň zázvoru sa pridáva do čaju alebo sa zvykne nastrúhať a jesť s cukrom. Výborný zázvorový sirup je jeden z účinných domácich receptov, ktorý funguje nielen ako prírodné antibiotikum, ale aj ako prevencia proti chrípke. Ako si ho pripraviť?
Odporúčame: Recept na hlivovú polievku: Je chutná, zdravá a posilní imunitu!
Ingrediencie na vynikajúci zázvorový sirup:
- 0,5 l vody
- 1 kg kryštálového cukru
- 2 citróny
- 100 g zázvoru
Príprava domáceho zázvorového sirupu na posilnenie imunity
Vyrobiť zázvorový sirup nie je zvlášť náročné. Ako prvé si načistíme zázvor alebo ďumbier. Potom čerstvý zázvor nakrájame na tenké plátky. Spolu s kryštálovým cukrom, šťavou z dvoch citrónov a vodou všetko varíme približne 10 minút. Potom zložíme zo sporáka a necháme 30 minút lúhovať. Na záver sirup scedíme a nalievame do fliaš.
Ako konzumovať zázvorový sirup: Použiť zázvorový sirup môžete podobne ako iné domáce sirupy. Výborne sa hodí napríklad do teplého čaju počas zimy na ochutenie. Je skvelý na posilnenie imunity aj boj proti chrípke či prechladnutiu. Cez leto je zase vhodný na prípravu osviežujúcej limonády. Môžete ho normálne riediť vodou, pridajte aj nakrájaný citrón.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
TIP na ďalší zázvorový recept: Chutné zázvorníky
Zo zázvoru sa dajú pripraviť aj chutné koláčiky, ktoré sú typické svojou jemne pikantnou chuťou. Na prípravu zázvorníkov budete potrebovať:
- 350 g hladkej múky
- 200 g práškového cukru
- 2 čajové lyžičky sušeného zázvoru
- 60 g masla
- 2 vajcia
Postup: Z hladkej múky, práškového cukru, sušeného zázvoru, masla a vajíčok vypracujeme cesto. Môže to trvať aj niekoľko minút, ale cesto je potrebné dobre vymiesiť. Potom cesto rozvaľkáme na tenký plát, z ktorého vykrajujeme kolieska, prípadne akékoľvek iné tvary. Zázvorníky pečieme pri teplote 200 stupňov približne 10 – 15 minút.
Čo tak vyskúšať recept na zázvorovú marmeládu?
- 1 kg zázvoru
- 500 g kryštálového cukru
- 1/2 citróna
- 1 PL pektínu
Postup: Zázvor ošúpeme a následne nakrájame na malé kúsočky. Dáme do hrnca, pridáme cukor, citrónovú šťavu a povaríme asi 10 minút. Potom pridáme pektín, ktorý sme rozmiešali v troche vody. Teplotu znížime a na slabom plameni varíme asi 30 minút za občasného miešania. Potom odstavíme, naplníme do pohárov, uzavrieme a otočíme hore dnom.
Článok aktualizovaný 5.1.2024