Všetko je inak! Je 10 000 krokov denne realita či mýtus?

Vedeli ste, že 10 000 krokov denne vzniklo ešte v šesťdesiatych rokoch v ďalekom Japonsku? Tento počet, z ktorého by malo prosperovať vaše celkové zdravie, vtedy použila marketingová kampaň na základe práce istého akademika a chcela jednoducho prinútiť Japoncov hýbať sa viac. 

Dnes je 10 000 krokov akýmsi fenoménom, ktorý si dávame denne za cieľ s pocitom, že pre svoje zdravie robíme viac. Je to však mýtus alebo realita? Myslíte si, že 10 000 krokov je málo alebo veľa? Urobíte vy 10 000 krokov za deň? Koľko krokov by sme reálne mali spraviť pre svoje zdravie?

10000 krokov denne – podceňovaný cieľ

Hovoríme o tom stále. Chôdza je najprirodzenejším pohybom pre človeka a len polhodinka svižnej chôdze denne môže pre niekoho znamenať zdravší životný štýl, o tom niet pochýb. Pohyb a zdravie sú skrátka úzko prepojené. Desaťtisíc krokov denne je v prepočte na kilometre niekde v rozmedzí 5 – 8 km, čo, samozrejme, závisí od dĺžky krokov.

Táto vzdialenosť sa zdá na pohľad ako smiešny cieľ, no boli by ste naozaj prekvapení, ako ťažko je každý jeden deň dosiahnuteľný.

Pozri aj: Viete, prečo jesť rebarboru? Ak nie je aj vo vašom jedálničku, zmeňte to!

denný cieľ chôdze

Zdroj: Shutterstock®

Zdravý je návyk

Je teda 10-tisíc krokov denne potrebných k dosiahnutiu zdravšieho „ja“? Odborníci sa zhodujú na tom, že nejde ani tak o samotný počet krokov, ale o to, že vám to pomôže vytvoriť si návyk. Ten je v tomto prípade najdôležitejší. Keď si zvyknete na to, že chodíte denne 5 – 8 kilometrov, odchodíte tak približne trištvrte hodinu, čo je ešte o niečo viac, ako je odporúčané minimum pohybu v podobe chôdze.

Môžeme tak skonštatovať, že 10-tisíc krokov nemusíte denne odchodiť preto, aby ste boli zdravší. Stačí len chodiť, presný počet krokov denne nie je zas až tak významný.

Ako na to? Dajte si za cieľ dosiahnuteľný počet krokov, no zároveň to musí byť toľko, aby to bola pre vás aspoň malá výzva. Napríklad 8-tisíc krokov. Potom tento cieľ dosiahnite každý deň počas celého mesiaca.

V ďalšom mesiaci cieľ zvýšte – môže ísť aj o cieľ 10000 krokov! Ak chcete predsa len vedieť, koľko krokov cez deň robíte, dobrým pomocníkom je digitálny krokomer alebo fitness náramok pre monitorovanie aktivity (ukáže napr. aj spálenie kalórií).

Aktívny spôsob života pre pevné zdravie – aké sú benefity chôdze?

Len polhodina chôdze denne môže urobiť zázraky, hoci to nie je práve intenzívna fyzická aktivita. Od lepšieho trávenia cez menšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky až po zdravšie kĺby, silnejšie svaly a kosti. To všetko dokážete vo vašom organizme zlepšiť len prostredníctvom chodenia.

Možno tomu ťažko uveriť, no obyčajné prekladanie nohy cez nohu dokáže aj posilniť imunitu, zlepšiť kondíciu, prispieť k chudnutiu a tiež posilniť mozgovú činnosť a dokonca aj zlepšiť náladu.

Či už teda budete chodiť 10-tisíc krokov denne alebo menej, no minimálne polhodinu, všetky tieto zdravotné benefity sa budú postupne ukazovať aj na vašom tele. Cieľ je vydržať, vytvoriť si dlhodobý návyk a chodiť, chodiť a chodiť. Dosiahnuť by ste to mali celkom jednoducho, napríklad tak, že vymeníte autobus za chôdzu do práce či do obchodu.

Zaujme ťa: Čo robiť pri spálení slnkom? Vieme, čo vám zaručene uľaví od bolesti

ako pôsobí na človeka chôdza

Zdroj: Shutterstock®

Tipy, ako zvýšiť priemerný počet krkov denne:

  • Zapojte pohyb do každodennej rutiny: Choďte peši na nákupy, používajte schody namiesto výťahu, alebo vystúpte o zastávku skôr a zvyšok cesty do práce či domov dôjdite peši. To sú ľahké spôsoby, ako zvýšiť množstvo krokov denne. Takto pôjde aj strata váhy ľahšie.
  • Chôdza počas telefonovania: Využite čas strávený na telefóne chôdzou. Je to jednoduchý spôsob, ako zvýšiť počet krokov, zatiaľ čo vykonávate bežné úlohy.
  • Využite prírodné prostredie: Vyberte sa na turistiku alebo prechádzky v parku. Prírodné prostredie je nielen príjemné, ale môže vám tiež pomôcť zvýšiť počet krokov pre zlepšenie zdravia.
  • Vytvorte si zoznam obľúbených trás: Mať pripravený zoznam zaujímavých miest na prechádzky môže zvýšiť vašu motiváciu k pravidelnému pohybu.
  • Organizujte prechádzky s priateľmi alebo rodinou: Spoločné chôdze môžu byť motivujúce a zábavné. Môžete si tiež navzájom dávať výzvy na počet krokov. Taktiež môžete spolu podniknúť rôzne pohybové aktivity.
  • Nastavte si pripomienky na pohyb: Mnohé smartfóny a fitness náramky majú funkciu, ktorá vás upozorní, ak ste už dlho nevykonali nejaký pohyb a nemáte dostatok pohybu.
  • Vstávajte skôr: Získate viac času na pohyb, či už ráno pred prácou alebo vychádzkou pred raňajkami. AJ takto zvýšite priemerný počet krokov denne.

Inšpiruj sa: Najlepšie slovenské letné festivaly: Máš už vstupenku?

Článok aktualizovaný 17.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE