10 kávových náhrad, ktoré vás v okamihu prebudia a nakopnú!

Pitie kávy je pre mnohých z nás každodenný rituál. Tento obľúbený nápoj nám dodáva energiu a povzbudzuje nás nielen k pracovnému výkonu. Okrem toho nám káva poskytuje chvíľu odpočinku a relaxácie, kedy si môžeme vychutnať chvíľu pokoja a ticha.

Každý má svoj obľúbený spôsob prípravy kávy – niektorí dávajú prednosť filtrovanej káve, iní espressu alebo capuccinu. Niektorí uprednostňujú kávu s mliekom alebo s prídavkom cukru, zatiaľ čo iní ju pijú čistú - bez prísad.

Čo si ale dať, ak hľadáte kávovú náhradu? Dnes sme si pre vás pripravili zoznam TOP nápojov, ktoré pôsobia na náš organizmus ako fantastická bezkofeínová alternatíva. Ktorý z nich si získa práve vás?

Hľadáte kávové náhrady? Máme pre vás zdravé alternatívy kávy

Káva je nápoj, ktorý mnohí milujú pre jeho povzbudzujúce účinky a bohatú chuť.

Ak však potrebujete náhradu kávy, existuje niekoľko možností, ktoré vám môžu poskytnúť podobnú energiu a chuťový zážitok.

 • Čaj: Čaj obsahuje tiež kofeín, čo vám môže poskytnúť energiu, avšak v menšom množstve ako káva. Existuje mnoho druhov čaju s rôznymi chuťami a vlastnosťami, takže si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.
 • Zelený čaj: Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a môže byť skvelou náhradou kávy. Má jemnejšiu chuť a obsahuje menej kofeínu ako čierna káva, takže môže byť ideálnou alternatívou pre tých, ktorí chcú znížiť svoj príjem kofeínu.
 • Mliečne nápoje: Ak vám chýba chuť kávy, môžete vyskúšať mliečne nápoje, ako je latte alebo cappuccino. Tieto nápoje môžu poskytnúť podobný komfortný pocit ako káva, aj keď bez kofeínu.
 • Bylinné čaje: Ak sa chcete vyhnúť kofeínu úplne, môžete vyskúšať bylinné čaje. Existuje mnoho typov bylinných čajov s rôznymi chuťami a vlastnosťami, ktoré vám môžu pomôcť relaxovať a uvoľniť sa.
 • Nápoje s ovocím: Ovocné smoothie, džúsy alebo limonády môžu byť osviežujúcou náhradou kávy. Tieto nápoje sú bohaté na vitamíny a minerály a môžu vám poskytnúť energiu bez kofeínu.

Nezáleží na tom, prečo sa rozhodnete vyhnúť sa káve, existuje mnoho možností, ktoré vám môžu poskytnúť energiu a chuťový zážitok, ktorý hľadáte. Experimentujte s rôznymi nápojmi a objavte nové obľúbené alternatívy kávy.

1. Kombucha

Kombucha je vhodnou náhradou kávy z niekoľkých dôvodov.

 • Prvým dôvodom je, že kombucha obsahuje menej kofeínu ako káva, čo mnohí ľudia považujú za výhodu.
 • Kombucha tiež obsahuje výživné látky, ako sú probiotiká a antioxidanty, ktoré sú prospešné pre tráviaci systém a imunitný systém.
 • Okrem toho kombucha môže mať aj povzbudzujúce účinky na energetickú hladinu bez toho, aby spôsobovala nervozitu a podráždenosť, ktoré môžu byť spojené s nadmernou konzumáciou kávy.

Kombucha tiež môže pomôcť s hydratáciou a pomôcť udržať telo hydratované, čo je dôležité pre zdravie a vitalitu. Nakoniec, kombucha je tiež skvelou alternatívou pre tých, ktorí chcú skúsiť niečo nové a chcú sa vyhnúť nadmernému konzumovaniu kávy.

Neprehliadnite: Bezkofeinová káva: detoxikuje telo a obsahuje veľa antioxidantov

kávové náhrady

Zdroj: Depositphotos

2. Zelený čaj

Zelený čaj je vhodnou náhradou kávy z mnohých dôvodov. Obsahuje nižší obsah kofeínu, čo môže pomôcť ľuďom, ktorí majú ráno citlivé žalúdky alebo ktorým kofeín nespôsobuje najlepšie pocity. Zelený čaj obsahuje tiež antioxidanty, ktoré môžu pomôcť bojovať proti voľným radikálom v tele a podporovať celkové zdravie.

 • Okrem toho, zelený čaj má aj mnoho ďalších prospešných vlastností, ako je napríklad detoxikácia tela, podpora trávenia a zlepšenie imunity.
 • Celkovo je zelený čaj zdravšou alternatívou kávy a môže poskytnúť rovnaký stimulačný účinok bez negatívnych vedľajších účinkov.

3. Cícerová káva

Cícerová káva je vhodnou náhradou kávy z niekoľkých dôvodov. Po prvé, je bez kofeínu, takže je ideálna pre tých, ktorí sa snažia znížiť spotrebu kofeínu. Okrem toho obsahuje viac vlákniny a bielkovín než bežná káva, čo je prospešné pre tráviaci systém a pomáha udržiavať pocit sýtosti.

 • Cícerová káva má tiež nižší obsah kalórií a sacharidov než bežná káva, čo môže byť výhodné pre tých, ktorí sledujú svoju hmotnosť alebo sledujú svoju spotrebu sacharidov.
 • Nakoniec, cícerová káva má bohatú a hlbokú chuť, ktorá môže pripomínať chutnú kávu, a preto je obľúbeným nápojom pre tých, ktorí sa snažia vyhnúť sa kofeínu a hľadajú zdravšiu alternatívu.

4. Matcha čaj

Matcha čaj je vhodnou alternatívou kávy z niekoľkých dôvodov. Po prvé, obsahuje menej kofeínu než káva, čo znamená, že nevyvoláva taký silný nervový a srdcový efekt ako káva, ale poskytuje príjemnú, dlhotrvajúcu energiu. Okrem toho obsahuje matcha čaj aj antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré sú prospešné pre zdravie.

 • Matcha má aj pozitívny vplyv na trávenie a detoxikáciu organizmu.
 • Na rozdiel od kávy, ktorá môže spôsobovať zažívacie ťažkosti a nervozitu, matcha má pozitívny účinok na organizmus a podporuje duševnú pohodu.
 • Celkovo je matcha čaj zdravšou a udržateľnejšou alternatívou káve.

Odporúčame aj: Neuveríte! TOTO prezrádzajú zuby o našom zdraví a stravovaní

čaj

Zdroj: Depositphotos

5. Yerba maté

Yerba maté je vhodnou náhradou za kávu z niekoľkých dôvodov. Jedným z hlavných dôvodov je, že obsahuje kofeín, ktorý pomáha poskytnúť energiu a zvýšiť hladinu bdelosti, rovnako ako káva. Avšak, kofeín v maté je uvoľňovaný pomalšie a postupnejšie, čo môže minimalizovať nervozitu a záchvaty úzkosti, ktoré niektorí ľudia môžu pocítiť po konzumácii kávy.

 • Okrem toho, yerba maté obsahuje aj antioxidanty a vitamíny, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu imunitného systému a zdravia.
 • Taktiež je bohatý na minerály ako železo, vápnik a draslík.
 • Yerba maté má tiež stimulačné účinky na metabolizmus a môže pomôcť zrýchliť spaľovanie tukov.

Celkovo má yerba maté menej vedľajších účinkov ako káva a je vhodným nápojom pre tých, ktorí chcú získať energiu a pozitívne účinky kofeínu bez negatívnych vplyvov na organizmus.

6. Rooibos čaj

Rooibos čaj neobsahuje kofeín, čo znamená, že nepôsobí stimulačne na organizmus a nevyvoláva nadmernú nervozitu alebo nespavosť ako káva

 • Je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť organizmus pred voľnými radikálmi a podporujú imunitný systém.
 • Má upokojujúce účinky, čo môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť.
 • Je bez kalórií a obsahuje menej cukru ako mnohé kávy s prídavkom mlieka a cukru, čo ho robí vhodnou voľbou pre tých, ktorí chcú sledovať svoju hmotnosť.
 • Jeho jemná chuť a aróma sú prirodzene sladké, čo ho robí príjemnou voľbou pre tých, ktorí nechcú piť sladké nápoje.

7. Čaj z koreňa púpavy

Čaj z koreňa púpavy je vhodnou náhradou kávy z niekoľkých dôvodov. Prvým dôvodom je, že púpava má prirodzenú chuť, ktorá môže pripomínať chuť kávy, takže môže byť pre niektorých ľudí príjemnou alternatívou. Ďalším dôvodom je, že púpava obsahuje menej kofeínu ako káva, čo znamená, že čaj z púpavy môže byť vhodným nápojom pre tých, ktorí chcú znížiť svoju spotrebu kofeínu.

Okrem toho púpava je bohatá na antioxidanty a môže mať priaznivý účinok na trávenie a čistenie organizmu. Tieto vlastnosti robia z čaju z koreňa púpavy zdravú a chutnú alternatívu kávy.

8. Koreň čakanky a čakanková káva

Čakanková káva je vhodnou náhradou za klasickú kávu z niekoľko dôvodov. Jedným z hlavných dôvodov je, že neobsahuje kofeín, čo znamená, že môže byť konzumovaná aj večer bez toho, aby narušila zdravý spánok. Ďalším dôvodom je, že čakanková káva je bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k zdraviu organizmu.

Navyše, čakanka má príjemnú horkú chuť, ktorá je podobná chuti kávy, takže môže plne nahradiť chuť obľúbenej kávy bez negatívnych účinkov spojených s kofeínom.

Tip pre vás: Čakanková káva - vyskúšajte ju a objavte jej blahodarné účinky!

náhrada kávy

Zdroj: Depositphotos

9. Fermentovaný čaj

Fermentovaný čaj je vhodnou náhradou kávy z niekoľkých dôvodov. Obsahuje málo alebo žiaden kofeín, čo znamená, že môže poskytnúť jemnú stimuláciu bez možných vedľajších účinkov spojených s nadmernou konzumáciou kofeínu. Okrem toho kombucha obsahuje probiotiká a enzýmy, ktoré môžu pomôcť posilniť tráviaci systém a podporiť zdravie čriev.

Tiež má bohatý obsah antioxidantov a ďalších živín, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém a chrániť telo pred ochoreniami. Na rozdiel od kávy, kombucha môže mať aj ďalšie výhody, ako je lepšia hydratácia, nižšia pravdepodobnosť nervozity a zlepšená energia.

10. Adaptogénne čaje

Adaptogénne čaje sú vhodnou náhradou kávy z niekoľkých dôvodov.

Adaptogény sú prírodné byliny, ktoré pomáhajú zmierniť stres a zlepšujú výkon.

 • Nesú so sebou množstvo zdravotných prínosov, vrátane zlepšenia imunity, zvýšenia energie a zmiernenia únavy.
 • Takisto majú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť organizmus pred voľnými radikálmi.
 • Okrem toho adaptogénne čaje neobsahujú kofeín, takže sú vhodné aj pre tých, ktorí chcú obmedziť svoj príjem kofeínu alebo sú citliví na jeho účinky.

Nakoniec, adaptogénne čaje majú príjemnú chuť a môžu byť skvelou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú niečo iné ako kávu.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE