Beňatinské jazero ako slovenské Plitvické jazerá - spoznajte tento skvost slovenskej prírody!

Slovensko je plné krásnych a unikátnych miest, a to vrátane našej prenádhernej prírody, ktorú obdivuje celý svet. Nie sú to iba Vysoké Tatry, Slovenský raj či Terchová, kam sa možno vydať za objavovaním prírodných krás, ale máme aj množstvo menších oblastí, ktoré nepochybne stoja za našu pozornosť. A jednou z nich je aj Beňatinské jazero.

Beňatinské jazero - nazývané aj Beňatinský travertín - je unikátna slovenská prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza v katastri východoslovenskej obce Beňatina, čo je neďaleko slovensko-ukrajinských hraníc. Ide o bývalý travertínový lom, ktorý zaplavila priezračná spodná voda. Tá tak vytvorila prekrásne tyrkysové jazierko, ktoré svojou farbou mnohým z nás pripomína známe Plitvické jazerá v Chorvátsku.

Beňatinské jazero

Slovensko je plné nádherných prírodných zákutí, kam nepochybne patrí aj množstvo jazier, v ktorých sa možno aj okúpať.

Beňatinské jazero je umiestnené strmých skalných stenách lomu a zároveň predstavuje najvýchodnejšie položenú travertínovú lokalitu na Slovensku.

  • Nachádza sa tam množstvo skamenelín drobných morských živočíchov, ako aj zaujímavý 5-metrový útvar, ktorý pravdepodobne predstavuje skamenený odtlačok obrovskej pravekej ryby.
  • Aj vďaka tomuto útvaru sa Beňatinské jazero nazýva „Beňatinská veľryba“.
  • Voda v jazere je však studená, ale zároveň veľmi čistá.
  • V jazere sa možno na vlastné riziko aj okúpať.

Lom Beňatina

Beňatinské jazero sa nachádza v okrese Sobrance a stále ešte nie je veľmi známe a navštevované. Beňatina pôvodne fungovala ako kameňolom - aj preto sa toto miesto nazýva aj lom Beňatina.

Jazero je obkolesené krásnymi travertínovými stenami, pričom tvorba travertínu pokračuje naďalej aj v súčasnosti.

POZOR - oficiálne je tu vyhlásený zákaz kúpania, okúpať sa teda možno na vlastné riziko. Pre turistov pri vodnej ploche funguje sezónne aj malý bufet.

Neprehliadnite: Dovolenka na Slovensku v lete i v zime: Turistika, lyžovanie, wellnes či pobyt s deťmi - tieto miesta sa oplatí navštíviť!

lom beňatina

Zdroj: instagram.com

Beňatínsky travertín

Travertínové jazero s prenádhernou tyrkysovou vodou patrí k najväčším prírodným pamiatkam a zároveň je aj chráneným územím. Voda v jazere je síce studená, avšak veľmi čistá.

  • Zaujímavosťou je aj načerveno sfarbený odtlačok pravekej ryby, ktorá sa pýši na útese jazera.
  • V skutočnosti je však známe, že sa v tomto bývalom kameňolome našla skamenelina päť metrov dlhej ryby.

Jazero je vzdialené od obce Beňatina iba dva kilometre a patrí do širšieho okolia TOP lokality UNESCO - Ruská Bystrá. 

Odporúčame aj: Čo si obliecť na turistiku? Sprievodca základnými outdoorovými potrebami

beňatina

Zdroj: instagram.com

Cesta k Beňatinskému jazeru

Beňatinské jazero sa nachádza na konci obce Beňatina, respektíve medzi obcami Beňatina a Inovce. Z hlavnej cesty spájajúce tieto dve obce treba odbočiť doprava - smer Beňantina - Inovce - a pokračovať asi 200 metrov na miesto, kde sa nachádza parkovisko. To leží hneď nad týmto krásnym jazerom.

GPS súradnice: 48,813046 22,342505

Zdroj úvodnej foto - instagram.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE