Nevoľnosti v tehotenstve – prečo vznikajú a ako proti nim bojovať?

Pohodové tehotenstvo je snom mnohých nastávajúcich mamičiek. A hoci vážne tehotenské komplikácie sú skôr menej časté, len málo žien sa úplne vyhne typickým sprievodným ťažkostiam tehotenstva. Tie sa môžu líšiť v jednotlivých fázach gravidity a môžu súvisieť napríklad s hormonálnymi zmenami v tele ženy, nárastom hmotnosti a ďalšími faktormi.

Napríklad v prvom trimestri je typický nedostatok energie a neustála únava. Niektoré nastávajúce mamičky zase trápi pálenie záhy či problém s vyprázdňovaním alebo zvýšenou plynatosťou. 

Vo vyšších štádiách tehotenstva sú zase typické napríklad opuchy končatín. Objaviť sa môžu aj problémy, ako krvácanie ďasien, časté močenie, zvýšené potenie, bolesti chrbta a mnoho ďalších. K typickým sprievodným príznakom tehotenstva, ktorým sa nevyhne vysoké percento tehotných žien, patria i tehotenské nevoľnosti. Prečo vznikajú a ako proti nim bojovať?  

Odporúčame: Lieky na vysoký tlak – ako pomáhajú pri hypertenzii? Je možné vysoký tlak liečiť bez nich?

tehotenská nevoľnosť

Zdroj: Depositphotos

Kedy sa najčastejšie vyskytujú tehotenské nevoľnosti?

Tehotenské nevoľnosti patria k typickým a častým sprievodným príznakom tehotenstva. V menšej alebo väčšej miere potrápia 70 až 80 % budúcich mamičiek. Často sú nazývané aj ranné nevoľnosti, no objaviť sa môžu prakticky kedykoľvek počas dňa, u niektorých žien dokonca pretrvávajú celé dni aj noci. Obvykle však práve v ranných hodinách bývajú príznaky najintenzívnejšie.

Najčastejšie sa rozvíjajú medzi 6. až 8. týždňom tehotenstva, čiže pomerne skoro. Práve tieto ťažkosti predstavujú u mnohých žien jeden z prvých zjavných príznakov gravidity. U väčšiny žien do druhého trimestra, ktorý sa počíta od 13. týždňa tehotenstva, odznievajú. Niekedy však môžu pretrvávať aj dlhšie, napríklad až do 16. týždňa tehotenstva.

Tehotenské nevoľnosti sa môžu prejavovať nasledovne:

 • pocity na vracanie,

 • vracanie,
 • nepríjemné pocity podobné morskej chorobe alebo nevoľnosti pri cestovaní,
 • silná averzia voči niektorým pachom a jedlám, ktoré môžu vyvolávať pocity na vracanie až vracanie,
 • nechutenstvo, resp. znížená chuť do jedla,
 • zvýšená nevoľnosť po jedle,
 • závraty,
 • bledosť kože.

Aké sú príčiny tehotenských nevoľností?

Presné príčiny tehotenských nevoľností nie sú známe, respektíve definitívne stanovené. Odborníci však spomínajú viacero teórií, ktoré majú vysvetľovať vznik týchto sprievodných ťažkostí tehotenstva. Najčastejšie sa možno stretnúť s vysvetlením, že nepríjemné nevoľnosti a zvracanie sú spôsobené nárastom hladín tehotenského hormónu hCG (ľudský choriogonadotropín). Tento hormón prudko rastie v úvode tehotenstva.

Podľa niektorých teórií však tehotenské nevoľnosti môžu súvisieť aj s nárastom estrogénu a progesterónu, čo má negatívny vplyv na funkciu tráviaceho traktu a efektivitu trávenia, alebo napríklad s citlivejším čuchom či pálením záhy, ktoré trápi mnoho tehotných žien. Určitú rolu vo výskyte tehotenských nevoľností môže zohrávať stres, únava, nízky krvný tlak, nízky krvný cukor či genetická predispozícia. K tehotenským nevoľnostiam bývajú náchylnejšie ženy počas prvého tehotenstva alebo pri tehotenstve v priebehu leta, respektíve počas horúčav. 

Môže tehotenská nevoľnosť škodiť bábätku?

Tehotenské nevoľnosti sú bežným sprievodným prejavom tehotenstva a vyvíjajúce sa bábätko v maternici bezprostredne neohrozujú. Nevoľnosť v tehotenstve je nepríjemná a vyčerpávajúca a žena ju musí, takpovediac, pretrpieť, no obvykle nejde o závažnú komplikáciu.

Avšak, v prípade, že žena opakovane vracia niekoľkokrát denne (tzv. hypereméza) a nie je schopná takmer nič jesť alebo piť, treba sa mať na pozore. Môže to viesť k úbytku váhy ženy či dehydratácii, vo vážnych prípadoch k podvýžive plodu. V týchto prípadoch sa odporúča navštíviť lekára. Lekára isto kontaktujte aj v prípade, ak sa v zvratkoch vyskytuje krv, ak produkujete veľmi málo moču, alebo ak výrazne nevoľnosti a vracanie pretrvávajú aj počas druhého trimestra. 

Odporúčame: ​Sex v tehotenstve - áno alebo nie? Je potrebná ochrana? Neublížime bábätku?

čo pomáha na nevoľnosti

Zdroj: Depositphotos

Ako bojovať proti tehotenským nevoľnostiam?

 • Ak máte problém s konzumáciou potravy, snažte sa jesť aspoň maličké dávky jedla viackrát denne. Prázdny žalúdok nevoľnosť ešte zhorší.
 • Jedlám, ktoré vo vás vyvolávajú nutkanie na vracanie, sa úplne vyhýbajte. Mnohým ženám vadia napríklad smažené pokrmy alebo veľmi aromatické jedlá, tiež káva.
 • Do jedálnička zaraďte potraviny bohaté na zložené sacharidy. Ide napríklad o ryžu, zemiaky, celozrnné potraviny či strukoviny (vhodné sú menej nadúvajúce, ako cícer či červená šošovica).
 • Ak vás trápia intenzívne nevoľnosti ráno, pripravte si na nočný stolík nejaké sušienky alebo sucháre. Trochu si z nich dajte ešte predtým, než sa rozhodnete vstávať.
 • Trávte veľa času na čerstvom vzduchu. Vydýchaný vzduch aj pustená klimatizácia môžu nevoľnosti zhoršovať.
 • Myslite na dostatočný pitný režim, o to viac počas tehotenstva v lete. Skúste pravidelne telu dopriať aspoň pár dúškov čistej vody.
 • Jedzte a pite skôr oddelene, aby ste veľmi nezvyšovali objem v žalúdku. 
 • Podľa možností venujte telu dostatok primeranej pohybovej aktivity
 • Voľte voľnejšie oblečenie. Tesné oblečenie môže nevoľnosť zhoršovať. 
 • Sústreďte sa na dýchanie, na hlboký a pomalý nádych a výdych. Pomáha to presmerovať pozornosť pri výskyte nevoľností. 
 • Keď vás dostihne pocit na vracanie, sadnite si a predkloňte sa, hlavu ponechajte na chvíľu medzi kolenami. 

Babské rady na zmiernenie tehotenských nevoľností:

 • zázvor – doprajte si ho formou čajov, cukríkov alebo lízaniek,
 • bylinné čaje – skúste mätový, medovkový alebo feniklový čaj,
 • akékoľvek lízanky, sladké žuvačky alebo cukríky – mnohým tehotným ženám výrazne napomáhajú znižovať nevoľnosti,
 • kolový nápoj – nevoľnosť pomôže znížiť aj pár dúškov,
 • niektoré druhy ovocia – mnohým ženám zaberajú rôzne druhy ovocia, vyskúšajte hlavne banány, citrusy, melón alebo hrozno,
 • vonné oleje – skúste inhalovať esenciálne oleje, napríklad citrusové.

Odporúčame: ​Cordyceps – vzácna tibetská huba, ktorej účinky musíte poznať!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE