Ako pomáha eukalyptový olej zdraviu? Tu je 10 tipov na jeho použitie!

Poznáte silu éterických olejov? Esenciálny eukalyptový olej sa získava z listov eukalyptu. Eukalyptus je vždyzelený mohutný strom, ktorého domovinou je najmä Austrália. Tento esenciálny olej má pritom v rámci aromaterapie široké uplatnenie.

Charakteristický je svojimi antibakteriálnymi, antivírusovými aj protiplesňovými účinkami. Môže byť užitočným pomocníkom pri liečbe mnohých ochorení a zdravotných problémov, ako sú napríklad respiračné problémy, prechladnutie a ochorenia dýchacích ciest. 

My máme pre vás dnes hneď 10 tipov na jeho použitie. Dokáže vám tento prírodný olej pomôcť s upchatými dutinami či zápalmi v ústnej dutine? Ako využiť eukalyptový esenciálny olej?

10 tipov na použitie eukalyptového oleja:

1. Bolesť hrdla

Bolesť hrdla je veľmi častým zdravotným problémom, a to hlavne pri nachladnutí či rôznych ochoreniach dýchacej sústavy. Eukalyptový olej si s ňou hravo poradí, keďže má dezinfekčné účinky, silné antibakteriálne účinky aj analgetické účinky.

Zopár kvapiek tohto esenciálneho oleja pridajte do pohára s teplou vodou a počas choroby pravidelne použite roztok ako kloktadlo. Neriedený esenciálny olej týmto spôsobom nepoužívajte, má silne dráždivé účinky na sliznice.

Odporúčame: Čo zaberá na boľavý krk? Skús tieto účinné joga pozície! ​

upchaté dutiny

Zdroj: Shutterstock®

2. Sila eukalyptového oleja pri upchatých dutinách

Ak vás počas choroby trápia aj upchaté dutiny, rovnako siahnite po kvalitnom eukalyptovom oleji. Pár kvapiek oleja pridajte do hrnca s horúcou vodou a použite olej na inhaláciu, resp. naparovanie.

Hlboko sa nadýchnite, skúste si vyfúkať nos a pre väčšiu úľavu opäť ešte chvíľu inhalujte. Naparovanie s týmto olejom celkovo prospeje zdraviu i pri kašli a nachladnutí. 

3. Kašeľ

Pri nepríjemnom kašli sa na rozpúšťanie hlienov a podporu vykašliavania oplatí aplikovať eukalyptový olej na oblasť hrudníka, krku, prípadne i chrbta, a to ráno i večer.

Vždy ho však len v malom množstve pridajte do nejakého základného rastlinného oleja, napríklad olivového či mandľového. Takouto zmesou premasírujte hrudník. Prispeje to k úľave od ťažkostí pri zápaloch dýchacích ciest či astme.

Odporúčame: Vyhadzujete škrupiny z vajíčok? Chyba! Využite ich vo svojej záhrade

bolesť kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

4. Účinky eukalyptového oleja na bolesť svalov a kĺbov

Eukalyptový olej si dobre poradí aj s bolesťou kĺbov, svalov či ťažkosťami pri reumatizme. Výborne pomôže hlavne masáž. Platí to, čo v predchádzajúcom prípade.

Eukalyptový olej v malom množstve pridajte do rastlinného oleja, napríklad kokosového či arganového. Zmesou krúživými pohybmi premasírujte postihnutú oblasť. O chvíľu pocítite príjemné uvoľnenie.

5. Zápach z úst a zápaly v ústnej dutine

Aj keď vás trápi zápach z úst či rôzne zápaly v ústnej dutine, môžete siahnuť po eukalyptovom oleji. Priaznivé sú v tomto prípade najmä jeho dezinfekčné vlastnosti. Aj v tomto prípade je účinné používať vodu s pár kvapkami esenciálneho oleja ako kloktadlo, respektíve prírodnú ústnu vodu.

Tento roztok použite na pravidelné výplachy úst aj pri zápale ďasien či problémoch s krvácajúcimi ďasnami alebo bolestivými aftami. 

Odporúčame: Kokosový olej: Je to naozaj zázrak na všetko tak ako sa hovorí?

akné

Zdroj: Shutterstock®

6. Akné

Keďže eukalyptový olej pôsobí antibakteriálne a hojivo aj na pokožku, je skvelým pomocníkom aj pri problémoch s akné či zapálenými vyrážkami. Podporí prekrvenie pokožky a hojace procesy.

Na ošetrenie a postupnú elimináciu týchto nedokonalostí pleti stačí pridať zopár kvapiek oleja eukalyptu na čistý navlhčený kozmetický tampón a tým potrieť postihnuté miesta. Kvapku oleja tiež môžete pridať do obľúbeného pleťového oleja či krému.

7. Proti lupinám

Eukalyptový esenciálny olej je vynikajúci na ošetrenie lupín vďaka svojim antimykotickým a antiseptickým vlastnostiam (prírodné antiseptikum), ktoré pomáhajú regulovať činnosť mazových žliaz na pokožke hlavy a zároveň bojovať proti príčinám lupín.

Zmiešajte eukalyptový olej s rastlinným olejom (2 PL rastlinného oleja a asi kvapiek esenciálneho!. Jemne vmasírujte zmes do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Po uplynutí času pôsobenia si vlasy umyte šampónom ako obvykle.

Tento proces môžete opakovať 1-2 krát týždenne. Pozorujte, ako na ošetrenie reaguje vaša pokožka hlavy, a prispôsobte frekvenciu podľa potreby.

8. Prírodný esenciálny olej eukalyptus na kožné rany

Aké sú ďalšie účinky eukalyptového esenciálneho oleja? Ako sme už spomenuli, eukalyptový olej podporuje hojenie pokožky, preto je po ňom možné siahnuť aj pri kožných poraneniach, rezných ranách, škrabancoch a podobne.

Opäť aplikujte trochu oleja na kozmetický tampón a ním ošetrite poškodenú pokožku. Raná bude čistá, predídete infekcii a začervenanie okolitej pokožky i bolesť sa zmiernia. 

Odporúčame: Aj ty robíš tieto chyby? S nami zabudneš na bolesť nôh!

stres

Zdroj: Shutterstock®

9. Kvalitný eukalyptový olej na stres a napätie

Eukalyptový olej patrí aj medzi prírodné prostriedky, ktoré majú priaznivý vplyv na nervový systém človeka. Má relaxačné účinky. Pomáha odstrániť psychickú únavu a vyčerpanosť, stimuluje mentálnu aktivitu, eliminuje stres, povzbudzuje myseľ a prekrvuje mozog.

V tomto prípade je vhodná inhalácia oleja. Použitie aromalampu alebo difuzér a nechajte vôňu rozniesť po celej miestnosti. Ľahnite si a zhlboka dýchajte. Pár kvapiek eukalyptového oleja si pre väčší relax môžete pridať aj do kúpeľa.

10. Hmyz a blchy

Eukalyptový éterický olej pôsobí aj ako prírodný repelent proti otravnému hmyzu, napríklad komárom. Do fľašky s rozprašovačom pridajte vodu a pár kvapiek oleja z eukalyptu. Môžete použiť napríklad v interiéri alebo na pokožku a šatstvo pri pobyte v prírode.

Ak vás už niečo poštípe, rovnako ranu ošetrite eukalyptovým olejom. Pri kúpaní psa zase pridajte do šampónu pár kvapiek oleja, čo prispeje k prevencii pred blchami.

Článok aktualizovaný 1.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE