Spoznajte účinky malinových listov: Vrelo odporúča aj babička!

účinky malinových listov

Sezóna chutných sladučkých ružových malín sa pomaly rozbieha. Postupne sa objavujú v záhradách a rovnako je možné vybrať sa aj na samozber malín do rôznych zberných miest. Toto typicky letné ovocie je nielen veľmi chutné, ale aj zdravé. Je zdrojom vitamínov C aj E, vlákniny, horčíka či draslíka. Taktiež je plné antioxidantov, podporuje trávenie a má nízky podiel cukru. Jednoducho povedané, existuje mnoho dôvodov, prečo jesť maliny pravidelne. Zamýšľali ste však niekedy nad tým, či môže byť nejaký úžitok aj z malinových listov? 

Liečivý účinok malinových listov

Možno vás to prekvapí, no listy ostružiny malinovej majú priam blahodarný vplyv na ľudský organizmus a dokážu byť nápomocné pri mnohých zdravotných problémoch, podobne, ako rozličné známe bylinky. Napríklad predstavujú veľkého pomocníka pri menštruačných kŕčoch a taktiež aj tráviacich ťažkostiach. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú účinky malinových listov, ako ich správne vysušiť aj ako ich používať.

Rady starých mám - prečo aj babička odporúča piť malinový čaj z malinových listov?

Sezóna chutných sladučkých ružových malín sa pomaly rozbieha. Postupne sa objavujú v záhradách a rovnako je možné vybrať sa aj na samozber malín do rôznych zberných miest. Toto typicky letné ovocie je nielen veľmi chutné, ale aj zdravé. Je zdrojom vitamínov C aj E, vlákniny, horčíka či draslíka

Taktiež je plné antioxidantov, podporuje trávenie a má nízky podiel cukru. Jednoducho povedané, existuje mnoho dôvodov, prečo jesť maliny pravidelne. Zamýšľali ste však niekedy nad tým, či môže byť nejaký úžitok aj z malinových listov?

Prospešné účinky malinových listov

Možno vás to prekvapí, no listy ostružiny malinovej majú priam blahodarný vplyv na ľudský organizmus a dokážu byť nápomocné pri mnohých zdravotných problémoch, podobne, ako rozličné známe bylinky. Napríklad predstavujú veľkého pomocníka pri menštruačných kŕčoch a taktiež aj tráviacich ťažkostiach. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú účinky malinových listov, ako ich správne vysušiť aj ako ich používať.

Pozri aj: Prečo jesť mandle pravidelne? Týchto 5 ich vlastností vás prekvapí!

malinový list Shutterstock®

Pripravte si čaj z malinových listov

Ak sa nabudúce vyberiete nazbierať za košík lahodných malín, nezabudnite si urobiť zásoby aj z ich listov. Zber malinových listov je vhodný počas celého obdobia kvitnutia ostružiny malinovej. Ideálne je pritom trhať najmä mladé svetlozelené lístky. 

Vhodným miestom na ich sušenie je dobre vetraná miestnosť alebo tieň niekde vonku. Sušte ich len v tenkých vrstvách, inak sa dostatočne nepreschnú. Pri sušení v umelých podmienkach zabezpečte, aby teplota nepresiahla 40 až 50 °C. Nasušené malinové listy uskladnite v papierovom vrecúšku a odložte ich na tmavé a chladnejšie miesto.

Z takto pripravených zásob malinových listov si môžete kedykoľvek pripraviť čaj, ktorý vás prekvapí svojou sviežou chuťou. Pri príprave liečivého nápoja vám postačí jedna čajová lyžička sušených listov na pohár vriacej vody.

Použiť však môžete aj čerstvé listy, no v tom prípade je na šálku vody potrebné použiť 2 až 3 lyžice liečivej drogy. Nápoj nechajte lúhovať asi 15 minút a následne sceďte. Počas zdravotných ťažkostí si môžete dopriať jednu až dve šálky čaju z malinových listov. Silnejší zápar je vhodný aj na vonkajšie použitie či na kloktanie.

O týchto ich účinkoch malinových listov ste (možno) nevedeli

Malinové listy ukrývajú množstvo významných látok, ktoré stoja za zmienku. Nájdeme v nich vitamín C, železo, minerálne soli aj triesloviny. Majú protizápalové účinky, telo zbavujú toxínov a sú nápomocné pri nádche, horúčke, bolestiach hlavy či tráviacich ťažkostiach.

Pri ktorých zdravotných problémoch si dopriať čaj z malinových listov? 

Vyskúšajte ho pri brušných alebo menštruačných bolestiach. Poradí si so zápchami aj hnačkami, a to aj u malých detí. Čaj z malinových listov je vhodný aj pre tehotné ženy, no nie počas prvého trimestra. Tento nápoj totižto podporuje sťahy maternice. V neskorších fázach tehotenstva však môže pomôcť uľahčiť pôrod. 

Okrem toho podporuje vylučovanie nadbytočnej vody z tela. Silnejší zápar z malinových listov môžete použiť na kloktanie, a to najmä pri rozličných nepríjemných zápaloch ústnej dutiny alebo bolesti v hrdle.

Okrem toho je vhodný na vonkajšie ošetrenie kožných problémov. Podporíte tak hojenie rán či kožných ochorení. Takýmto odvarom z malinových listov si tiež môžete raz za čas oplachovať vlasy po umytí. Budú krásne lesklé. 

Na liečebné účely môžete využiť aj čerstvé listy ostružiny malinovej. Poriadne ich rozdrvte a použite ako masku na tvár, ak vás trápi akné či nepríjemné zápaly. 

Odporúčame: Viete, prečo potrebujeme tuky? Zistite, ktoré sú zdravé a ktoré nie!

čaj z malinových listov Shutterstock®

Skúste aj tinktúru z malinových listov

  • čerstvé listy maliny ostružinovej
  • vysokopercentný kvalitný alkohol (alebo lieh)

Držte sa pomeru 1:5, teda na 100 g listov použite 500 ml alkoholu. Listy nakrájajte na menšie časti, vložte do sklenenej nádoby a zalejte kvalitným alkoholom. Nechajte macerovať na tmavšom mieste približne 2 týždne. Následne preceďte a tinktúru užívajte.

Pri vnútorných zdravotných problémoch sa odporúča užívať 3 ml tinktúry 3-krát denne. Tinktúru však neváhajte použiť aj na vonkajšie ošetrenie pokožky, napr. pri kožných problémoch alebo kŕčových žilách.

Aktualizovaný článok: 14.06.2024

3 komentárov
Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

17.07.2019 12:16

zajtra vyskúšam!

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

17.07.2019 12:40

takéto a podobné články o zužitkovaní " odpadu" by tu mohli byť v osobitnej skupine , napr. pod názvom "Recyklujeme"- lebo na niektoré zabudneme....

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

21.07.2019 20:29

už teraz cítim vôňu malín,je výborný.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE