Ryža patrí dlhodobo k najdôležitejším obilninám na svete. Hoci jej domovinou sú ázijské krajiny, ktoré zároveň patria k jej najväčším producentom, ako aj konzumentom, nájdeme ju v jedálničku väčšiny svetových kuchýň. Ryža sa podáva nielen formou prílohy, ale pripravuje sa z nej i niekoľko samostatných pokrmov.
Typickým príkladom ryžového pokrmu je bezpochyby rizoto, ktoré má svoj pôvod v Taliansku. Zabudnúť však nemožno ani na ryžový nákyp, ktorý je typický najmä pre našu kuchyňu a kuchyne okolitých krajín. Máte ryžový nákyp radi aj vy?
Odporúčame: Ako správne skladovať rýchlo sa kaziace potraviny? Máme návod a tipy!
Retro dezert z ryže, ktorý dobre zasýti
Ryžový nákyp majú mnohí spojený najmä so školskou jedálňou. Niet sa však čomu čudovať, keďže tento pokrm patrí ku klasickým sladkým jedlám, spolu so žemľovkou či dukátovými buchtičkami, ktoré majú pevné miesto na jedálnom lístku jedální základných aj stredných škôl.
Ak túto dobrotu obľubujete, skúste si ju pripraviť vo fit ľahšej verzii s menším podielom cukru a kalórií, zato s vysokým obsahom dôležitých bielkovín vďaka pridanému tvarohu. Sladkú chuť pridá jedlu najmä ovocie a brezový cukor, ktorý môžeme označiť za zdravšiu verziu bieleho rafinovaného cukru. Dostali ste na túto výživnú maškrtu chuť? Tak hor sa do prípravy!
Odporúčame: Zdravé čučoriedkové muffiny zo špaldovej múky
Shutterstock®Na fitness ryžový nákyp budeme potrebovať:
- 200 g ryže
- 800 ml kokosového mlieka (prípadne mandľového alebo iného)
- 200 g roztierateľného tvarohu
- 250 g hrudkového tvarohu
- 300 g ovocia (čerešne, maliny, čučoriedky alebo iné)
- 3 vajcia
- 30 g chia semien
- kôru z jedného citrónu
- 80 g xylitolu (brezový cukor)
Odporúčame: Praktické rady pre pestovanie byliniek a korenín doma a ich využitie v kuchyni
Ako pripraviť tvarohový ryžový nákyp
Ako prvé si ryžu domäkka uvaríme v mlieku. Potrvá to asi 15 minút. Následne ryžu osladíme brezovým cukrom. Primiešame aj žĺtky z vajec, nastrúhanú citrónovú kôru, chia semená aj oba druhy tvarohov. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a rovnako ho vmiešame do pripravenej ryžovej zmesi.
Následne zľahka primiešame ovocie, buď celé bobule (čučoriedky, maliny a pod.), alebo na kúsky nakrájané väčšie plody (slivky, jablká a pod.). Ryžovú zmes nalejeme do menšej zapekacej misky, ktorú sme trochu potreli olejom.
Nákyp pečieme pri teplote 170 °C asi 40 až 45 minút. Po upečení necháme nákyp trochu ochladnúť a môžeme podávať. Viac zatuhne však až v chlade. Ryžový nákyp môžeme podávať napríklad i s kúskami ovocia a orechovým maslom. Dobrú chuť!
FIT tipy, pre ďalšie zdravé verzie ryžového nákypu:
- Namiesto bielej ryže použite hnedú ryžu alebo quinou: Zvyšuje obsah vlákniny a živín, čo podporuje lepšie trávenie a dlhší pocit sýtosti.
- Namiesto kokosového mlieka môžete použiť ovsené mlieko alebo sójové mlieko: Má menej tuku a vyšší obsah bielkovín, čo je ideálne pre fitness režim.
- Pridajte proteínový prášok (vanilkový alebo neochutený): Zvýšite tak obsah bielkovín, čo podporí regeneráciu svalov po cvičení.
- Použite javorový sirup alebo stéviu namiesto xylitolu: Zdravá alternatíva sladidla s nižším glykemickým indexom.
- Pridajte škoricu alebo vanilkový extrakt: Zlepšíte chuť nákypu bez pridávania cukru a zároveň podporíte metabolizmus.
- Nahraďte ovocie lyofilizovaným ovocím alebo bobuľami goji: Zvýšite obsah antioxidantov, čo podporuje zdravie a regeneráciu.
- Použite ľanové semienka namiesto chia semien: Majú podobné zdravotné výhody, ale obohatia jedlo o omega-3 mastné kyseliny.
Aktualizovaný článok: 12.10.2024