TOP zaujímavosti o ľudskej krvi: Z čoho sa skladá a koľko jej máme?

zaujímavosti o ľudskej krvi

Dnes vám prinášame ďalší článok, v ktorom sa pozrieme na rozličné zaujímavosti o ľudskom tele a odhalíme niektoré jeho záhady. Už sme vám priniesli napríklad zaujímavosti o očiach a rovnako aj prekvapivé fakty o koži. A čo nového sa dozviete teraz? 

V nasledujúcom článku sme sa nezamerali na niektorý orgán ľudského tela či ľudské zmysly, ale na cennú a vzácnu tekutinu, ktorá prúdi v našich žilách. Spomíname cennú tekutinu, no možno vás prekvapí fakt, že z hľadiska reálnej trhovej hodnoty je drahší ako krv čierny atrament do tlačiarne. Samozrejme, pre naše telo je krv nenahraditeľná. Čo všetko by sme o nej mali vedieť?

Vlastnosti ľudskej krvi – čo je vlastne krv?

Krv v podstate predstavuje tekuté tkanivo. Ide o tekutinu tvorenú krvnou plazmou a v nej rozptýlenými krvnými bunkami. Aké sú zložky krvi? Medzi krvné bunky radíme červené (erytrocyty) a biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty). Krv má jasnočervenú až tmavočervenú farbu, záleží na tom, či je okysličená alebo odkysličená. Za jej červenú farbu je zodpovedný hemoglobín, čo je červené krvné farbivo. Možno vás prekvapí ešte fakt, že v našej krvi nájdeme dokonca i zlato, a to približne 0,2 mg. 

Ľudská krv má v tele viaceré funkcie

V našom tele má krv množstvo dôležitých funkcií. Jednou z najvýznamnejších je dozaista transport kyslíka v tele. Zabezpečuje tiež rozvoz hormónov, vitamínov, živín či dokonca tepla a odvádza odpadové látky. Má význam z hľadiska imunity, metabolizmu a riadenia homeostázy, pričom napomáha udržiavať stály osmotický tlak či pH. 

Odporúčame: Hľadáte prírodný liek na vysoký tlak? Bylinkári odporúčajú túto rastlinu!

krvné skupiny Shutterstock®

Koľko krvi sa nachádza v ľudskom tele?

Pozrieť sa môžeme aj na zopár zaujímavých čísiel, ktoré s krvou súvisia. Dôležitá krv tvorí niečo okolo 8 až 9 % hmotnosti ľudského tela, čo predstavuje objem približne 4 až 6 litrov krvi. Ženy mávajú spravidla krvi o čosi menej ako muži. Toto množstvo pritom prúdi v cievach, ktoré majú cez 100 000 kilometrov. V tele novorodenca sa nachádza približne len jedna šálka krvi. 

Strata krvi do 15 % z celkového objemu krvi v krvnom obehu je považovaná za malú a zvyčajne nespôsobuje žiadne ťažkosti. Straty väčšie ako 30 % sú už považované za závažné a väčšie ako 40 % môžu byť život ohrozujúce. 

Koľko krvi odovzdávajú darcovia?

Keď sa človek rozhodne darovať krv, je mu odobratých okolo 450 ml tejto vzácnej tekutiny, ktorá následne môže zachrániť život až trom ľudom. Darovanie krvi je možné u mužov každé tri mesiace a u žien každé štyri mesiace. Pri darovaní krvi a následnej transfúzii krvi príjemcovi je nevyhnutné sledovanie kompatibility krvných skupín

Krvné typy AB0 a Rh faktor – poznáte svoju krvnú skupinu?

Známych je mnoho systémov krvných typov, no najznámejšie a z hľadiska transfúzií aj najvýznamnejšie sú dve, a to AB0 systém a Rh faktor. To, akú máme krvnú skupinu záleží na kombinácii prítomných antigénov a protilátok v krvi, pričom o tom rozhoduje dedičnosť. Na základe AB0 systému poznáme krvné skupiny A, B, AB a 0. 

Okrem toho sa v rámci krvnej skupiny určuje aj spomínaný Rh faktor. Označenie Rh+ znamená, že je prítomný na povrchu červených krviniek, Rh- sa používa vtedy, keď na povrchu chýba. Spomenúť môžeme ešte fakt, že krvná skupina 0 je považovaná za najstaršiu. 

Existuje univerzálny darca a univerzálny príjemca krvi

Krvná skupina 0 s negatívnym Rh faktorom, čiže 0-, je univerzálna a jedinec s touto krvou ju môže darovať všetkým ostatným, pretože táto krv neobsahuje žiadne antigény, ktoré by mohli spôsobiť imunitnú reakciu u príjemcu. Každý človek bez ohľadu na skupinu a Rh faktor môže prijať bez problémov krv od jedinca, ktorý má krv 0-. 

Avšak, neexistuje len univerzálny darca, ale aj univerzálny príjemca. A je to človek s krvnou skupinou AB+. Ľudia s touto krvnou skupinou môžu prijať krv od všetkých ostatných krvných skupín (A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, O+ a O-). Dôvodom je, že krv AB+ obsahuje všetky hlavné antigény (A, B a Rh), takže ich imunitný systém nerozpoznáva žiadne cudzie antigény a nevyvoláva imunitnú reakciu proti prenesenej krvi.

Odporúčame: Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B12? Týchto 7 prejavov neignorujte!

komáre Shutterstock®

Naša krv môže byť potravou

V súvislosti s krvou nám môžu ešte prísť na um komáre, ktoré si na nej s radosťou pochutnávajú. Hlavne počas leta si neraz nájdeme štípance, ktoré nám prezradia, že sa na nás pásli otravné komáre. Zaujímavosťou pritom je, že to robia iba samičky. Samcov komárov by sme mohli označiť za vegetariánov. Samice však hľadajú krv, pretože je pre ne zdrojom bielkovín. 

Tie potrebujú na vývoj a dozrievanie vajíčok. Údajne pritom komáre najviac láka krvná skupina 0. A viete ešte, koľko komárov by bolo asi treba, aby dokázali vysať z človeka všetku krv? Muselo by sa ich na jedinca vrhnúť cez 1,2 milióna.

Aj krv môže „ochorieť“

Nakoniec môžeme ešte spomenúť, že aj v súvislosti s krvou sa vyskytujú mnohé zdravotné problémy. Často sa skloňuje hlavne slovo anémia. Hovorí sa jej tiež chudokrvnosť či málokrvnosť. Tento stav je charakteristický nedostatkom hemoglobínu v krvi a následne aj nedostatočným okysličovaním. Pod pojmom hemofília zase rozumieme vrodenú poruchu zrážania krvi. 

V tele človeka s týmto ochorením je narušený prirodzený proces zrážania krvi, čo vedie k tomu, že pri poranení trvá veľmi dlhú dobu, kým je krvácanie zastavené. Človek tak môže stratiť veľké množstvo krvi. Veľmi vážnym stavom je aj sepsa, ktorej sa ľudovo hovorí otrava krvi. Môže ohroziť život jedinca. Vyskytujú sa aj zhubné ochorenia krvných buniek. Pri leukémii dochádza k nádorovému bujneniu bielych krviniek.

Článok aktualizovaný 11.6.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE