Esenciálne (éterické) oleje sú koncentrované výťažky z rastlín, ktoré zachytávajú ich jedinečné vône a liečivé vlastnosti. Tieto oleje sa získavajú destiláciou alebo lisovaním rôznych častí rastlín, ako sú kvety, listy, kôra alebo korene, a obsahujú prchavé aromatické zlúčeniny, ktoré majú silné účinky na naše telo i myseľ. Sú skvelým pomocníkom pre alternatívne spôsoby liečby.
Vedeli ste o tom, že rozličné esenciálne oleje vám môžu pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch, a to i pri psychických ťažkostiach? Tie správne oleje zabojujú so stresom, eliminujú napätie a nervozitu, upokoja nervový systém, zlepšia náladu a ochránia pred depresívnymi stavmi. Stačí len poznať tie správne a používať ich. A ktoré esenciálne oleje sú dobrým pomocníkom proti nadmernému stresu? Ktorý prírodný esenciálny olej je skvelý na aromaterapiu, keď nás trápi zvýšená úzkosť alebo pocity paniky? Objavte terapeutické účinky esenciálnych olejov!
Ako používať esenciálne oleje pri strese, úzkosti alebo zlej nálade?
Esenciálne alebo éterické oleje ponúkajú rôzne spôsoby, ako ich využiť pri zvládaní stresu, úzkosti a zlej nálady, a každý človek môže nájsť ten, ktorý mu najviac vyhovuje. Či už preferujete aromaterapiu, masáže, kúpele alebo inhalácie, je dôležité experimentovať s rôznymi metódami a olejmi, aby ste našli svoju obľúbenú a najúčinnejšiu formu uvoľnenia a relaxácie.
Tipy na použitie esenciálnych olejov:
Inhalácia esenciálnych olejov: Nakvapkajte 5-10 kvapiek esenciálneho oleja do vody v difuzéri a nechajte ho rozptyľovať vôňu po miestnosti. To môže pomôcť vytvoriť upokojujúcu atmosféru a zmierniť stres. Vôňa éterických olejov vás razom upokojí. Esenciálne oleje však môžete taktiež priamo inhalovať z fľaštičky. Dokonca sa dá dnes kúpiť aromaterapeutický inhalátor.
Difúzovanie esenciálnych olejov: Použite difuzér alebo aromalampu. Nakvapkajte 5-10 kvapiek esenciálneho oleja do vody v difuzéri a nechajte ho rozptyľovať vôňu po miestnosti. To môže pomôcť vytvoriť upokojujúcu atmosféru a zmierniť stres. Podobne môžete použiť aromalampu. Rozptyľovanie esenciálneho oleja po miestnosti je skvelá metóda, ktorú musíte vyskúšať.
Kúpeľ s esenciálnym olejom: Pridajte 10-15 kvapiek éterického oleja (napríklad levanduľový olej) do teplého kúpeľa, prípadne zmiešajte olej s trochou mlieka alebo medu, aby sa lepšie rozpustil vo vode. Kúpeľ s esenciálnymi olejmi môže byť veľmi účinný pri zmiernení stresu a navodení pokojného stavu.
Masáž s esenciálnym olejom: Zmiešajte 5-10 kvapiek esenciálneho oleja s 1 lyžicou nosného oleja (napríklad mandľového alebo kokosového) a masírujte krk, ramená alebo spánky. Masáž s esenciálnymi olejmi môže uvoľniť svalové napätie a podporiť hlboké uvoľnenie.
Obklady s esenciálnymi olejmi: Pripravte teplý alebo studený obklad (napríklad uterák alebo handričku), nakvapkajte naň 5-10 kvapiek esenciálneho oleja a priložte na čelo, krk alebo ramená. Obklad s esenciálnymi olejmi môže pomôcť zmierniť fyzické príznaky stresu, ako je napätie alebo bolesť hlavy.
Bude vás zaujímať: Ktoré kvety sú jedlé? Skúste túto netradičnú a zdravú pochúťku i vy!
Najlepšie esenciálne oleje na zvládnutie úzkosti a stresu:
1. Bergamotový esenciálny olej
Skvelým pomocníkom pri boji s nadmerným stresom je aj bergamotový esenciálny olej. Pripravuje sa lisovaním šupiek plodov stromu Citrus bergamia. Tento éterický olej zmierňuje úzkosť aj stres. Pozdvihuje melancholickú náladu a dodáva celkový pocit sviežosti. Jeho inhalácia sa odporúča aj pri infekciách horných dýchacích ciest. Taktiež znižuje krvný tlak.
2. Levanduľový esenciálny olej
Levanduľa ako bylinka je známa svojimi upokojujúcimi účinkami na nervový systém človeka. Éterický olej z levandule má rovnako výrazné upokojujúce, antidepresívne a harmonizujúce účinky. Majte ho vo svojej domácej lekárničke, ak často zažívate stresové obdobie, trápi vás úzkosť a zlá nálada. Levanduľový esenciálny olej pomôcť aj pri nespavosti či nepríjemných bolestiach hlavy.
3. Prírodný esenciálny olej Ylang Ylang
Jedinečný esenciálny olej Ylang Ylang môžeme zaradiť medzi najlepšie oleje, ktoré bojujú so stresom a zmierňujú úzkosť. Pripravuje sa z kvetov kanangy voňavej. Tento esenciálny olej je perfektným prírodným prostriedkom proti depresiám. Skúste ho, ak vás trápia úzkostné poruchy. Kvapky oleja Ylang Ylang zlepšujú náladu a zmierňujú pocity podráždenia a nervové napätie. Olej zaženie zlé myšlienky aj smútok. Pridajte si ho do kúpeľa alebo masážneho oleja.
Odporúčame: Perimenopauza – kedy nastáva a aké sú jej hlavné príznaky?
4. Éterický olej Pačuli
Aj esenciálny olej pačuli je známy svojimi antidepresívnymi účinkami. Taktiež pôsobí relaxačne a povzbudzujúco. Dokáže zlepšiť náladu aj zmierniť dlhodobý stres. Kúpeľ s pár kvapkami esenciálneho oleja pačuli prebúdza zmysly a zároveň sa postará aj o vašu pokožku. Normalizuje produkciu mazu a je vhodný pre mastnú pleť aj veľmi suchú a popraskanú. Môže pomôcť pri kožných zápaloch a rôznych ochoreniach kože.
5. Bazalkový olej
Pri nadmernom strese môžete vyskúšať aj bazalkový esenciálny olej. Povzbudzuje duševný stav a zmierňuje únavu. Podporuje pamäť, myseľ, koncentráciu. Je účinný pri nervozite či úzkosti. Taktiež sa osvedčil pri bolestiach hlavy. Éterický olej z bazalky sa tiež využíva pri zažívacích či dýchacích ťažkostiach. Táto aróma esenciálneho oleja dokáže hotové zázraky.
Odporúčame: Zdravá desiata i olovrant – vhodná do školy, práce i doma v karanténe
6. Geránium
Upokojiť sa, urovnať si myšlienky v hlave či zbaviť sa hnevu vám pomôže aj esenciálny olej geránium, pripravovaný z rastlín z rodu pakost, latinsky Geranium. Tento esenciálny olej je užitočný pri depresiách a nervovom napätí. Povzbudzuje dobrú náladu a zvyšuje zmyselnosť. Taktiež sa skvelo stará o pokožku. Môže pomôcť zmierniť prejavy rôznych kožných ochorení.
7. Santalové drevo
Nakoniec môžete vyskúšať aj éterický olej zo santalového dreva, ktorý má drevitú a hrejivú arómu. Zmierňuje depresívne nálady, dlhodobý stres, nervové napätie a pocity úzkosti. Navodzuje pozitívnu náladu. Okrem toho je užitočný aj pri nachladnutí. Upokojuje bolesť v krku a uľavuje pri vykašliavaní. Má antiseptické a protizápalové účinky, dokonca i afrodiziakálne.
Sú esenciálne oleje bezpečné?
Esenciálne oleje sú vo všeobecnosti bezpečné, ak sa používajú správne, avšak je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. Tu sú niektoré kľúčové body, ktoré je dobré mať na pamäti:
Riedenie: Esenciálne oleje sú veľmi koncentrované, preto by sa mali pred aplikáciou na pokožku vždy riediť nosným olejom (napríklad mandľovým, kokosovým alebo jojobovým). Neriedené oleje môžu spôsobiť podráždenie pokožky alebo alergickú reakciu.
Alergie a citlivosť: Pred prvým použitím esenciálneho oleja urobte malý test na koži (napríklad na predlaktí) a sledujte, či nedôjde k reakcii, ako je začervenanie, svrbenie alebo opuch. Niektorí ľudia môžu byť na určité oleje citliví.
Tehotenstvo a deti: Nie všetky esenciálne oleje sú bezpečné pre tehotné ženy, dojčiace matky alebo malé deti. Pred použitím je dobré konzultovať ich bezpečnosť s lekárom alebo aromaterapeutom.
Vnútorné použitie: Vnútorné použitie esenciálnych olejov by sa malo robiť s opatrnosťou a iba pod dohľadom odborníka, pretože niektoré oleje môžu byť toxické, ak sa užijú v nesprávnych dávkach alebo spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu.
Článok aktualizovaný 15.8.2024