Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!

Ľudia sa rozhodnú zhadzovať kilá z rôznorodých dôvodov. Asi najčastejším dôvodom je fakt, že chcú skrátka vyzerať lepšie a cítiť sa lepšie vo vlastnom tele. Na chudnutie sa však nemožno pozerať len z tej estetickej stránky. 

Neraz je zhadzovanie kíl otázkou zdravia. Výrazná nadváha alebo obezita negatívne ovplyvňujú zdravie vo viacerých smeroch – škodia cievam a srdcu, pohybovému aparátu, tráveniu i plodnosti. Znížiť riziko mnohých zdravotných problémov, ako napríklad aj cukrovky 2. typu, možno práve úpravou telesnej hmotnosti. 

Chudnutie je však neraz neľahkou cestou a zhadzovanie kíl nemusí ísť tak ľahko, ako sme si mysleli. Pokojne sa môže stať, že ručička na váhe sa skrátka zastaví a nižšie už neklesne. Nedarí sa schudnúť? A viete, aké sú možné príčiny? Pozrite sa spolu s nami hneď na 10 možných dôvodov, ktoré môžu viesť k problémom s chudnutím. 

Nemôžem schudnúť – aké sú možné príčiny?

1. Prijímame veľa kalórií

Nedarí sa vám v chudnutí? K chudnutiu dochádza vtedy, keď máme kalorický deficit. To znamená, že množstvo prijatých kalórií (energetický príjem) je menšie ako množstvo spálených kalórií (energetický výdaj), teda prijímame menej energie než vydávame. Ak sa nám nedarí chudnúť, veľmi častou príčinou je práve fakt, že stále prijímame nadbytok kalórií. 

Kalórie v potravinách pritom dokážu byť neraz poriadne zradné. Platí totiž, že nie všetko zdravé má automaticky nízky podiel kalórií. Napríklad stogramová porcia prírodných nesolených orechov, ktoré nášmu telu dodajú obrovské množstvo rôznorodých živín, má bežne 500 až 600 kalórií.

Dôležitý je teda optimálny príjem. Podstatné sú primerané porcie v závislosti od druhu potravín. Okrem toho by mal celkový počet prijatých kalórií závisieť aj od miery fyzickej aktivity človeka. Ak je človek fyzicky aktívny a športuje, je normálne, že potrebuje prijať viac energie, ktorú však dokáže aj spáliť. 

Niektorým jedincom pri chudnutí pomáha rátanie kalórií, vďaka čomu je možné zaistiť, že energetický výdaj bude väčší ako energetický príjem, teda kalorický deficit. Počítanie kalórií si však môže vyžadovať viac času aj trpezlivosť.

Odporúčame: ​INTERMITTENT FASTING: 5 spôsobov prerušovaného pôstu

2. Hladujeme

Ak chceme schudnúť, spravidla je potrebné znížiť podiel prijatých kalórií. To však neznamená, že by sme mali hladovať. Drastické diéty založené na znížení kalorického príjmu na minimum môžu predstavovať pre naše zdravie obrovskú hrozbu a z dlhodobého hľadiska vôbec neprinášajú taký výsledok, aký by sme čakali.

Veľmi nízky príjem kalórií môže spočiatku pomôcť zhadzovať kilá, no nie je ničím neobvyklým, že telo sa začne časom brániť a váha sa skrátka zastaví. Ak máte problémy s chudnutím, zhodnoťte, či prijímate primerané množstvo kalórií – ani veľa, ani málo. 

3. Nedávame si pozor na tekuté kalórie

Ako sme spomenuli vyššie, kalórie vedia byť poriadne zradné. U mnohých nastáva problém s chudnutím vtedy, keď si síce dávajú pozor na to, čo jedia, ale nie na to, čo pijú. A pritom v rôznorodých nápojoch sa skrýva obrovské množstvo kalórií, ktoré nás ani nezasýtia, no započítajú sa nám do denného kalorického príjmu.

Zradné bývajú ovocné džúsy, sýtené limonády, koktaily aj rôzne ochutené kávové nápoje a, samozrejme, alkohol. Ak sa nám nedarí schudnúť, príčinou môže byť práve to, že zabúdame na kalórie prijaté v tekutom stave. Práve vďaka takýmto nápojom sa nám nemusí dariť dosiahnuť kalorický deficit.

4. Zanedbávame pitný režim

Pri tekutinách ešte chvíľu zostaneme. Ak sa snažíte zhodiť prebytočné kilá, klásť dôraz by ste mali aj na dostatočný pitný režim. Aby naše telo správne fungovalo v rôznych smeroch, potrebuje okrem iného aj pravidelný prísun tekutín. Počuli ste už o tom, že hlad je neraz prezlečený smäd? Deficit tekutín sa často prejaví aj hladom, čo nás zbytočne vedie ku konzumácii väčšieho množstva jedla.

Dôležité však je nielen to, koľko toho vypijeme, ale aj to, čo pijeme. Opäť pripomíname, že si treba dávať pozor na tekuté kalórie. Najlepšou voľbou je čistá voda, tiež minerálne vody, prípadne aj nesladené čaje. 

Odporúčame: Ako funguje diéta dlhého dychu? Je možné schudnúť dýchaním?

5. Málo sa hýbeme

Pri chudnutí je základom úprava stravy, no zabúdať nemožno ani na pohyb. Schudnúť je síce možné aj bez zvýšenia miery pohybových aktivít, teda len úpravou jedálnička, no ak je to možné, najlepšou voľbou je kombinácia zdravej stravy s aktívnym životným štýlom.

Pohyb pomôže nielen pri zhadzovaní prebytočných kíl, ale taktiež podporí celkové zdravie tela. Nedostatok pohybu sa spája s mnohými zdravotnými problémami. Negatívny vplyv má napríklad na trávenie aj pohybový aparát. Na spaľovanie tuku je skvelé aeróbne cvičenie, no silový tréning zase posilní svalstvo.

6. Málo spíme

Chudnutie môže sťažovať nielen nedostatok pohybu, ale aj nedostatok spánku. Nočný odpočinok je nevyhnutný pre správnu regeneráciu tela a správnu funkciu organizmu. Výrazný deficit spánku môže zapríčiniť, že chudneme pomaly alebo vôbec.

Taktiež môžeme spomenúť, že nedostatok nočného odpočinku narúša sekréciu niektorých hormónov, čo môže mať následne negatívny vplyv na reguláciu chuti do jedla. Výsledkom môže byť zvýšená chuť do jedla. 

7. Spoliehame sa na tablety či čaje na chudnutie

Obrovskou chybou pri chudnutí, ktorá môže byť príčinou toho, že váha neklesá, je spoliehanie sa na rôzne tablety, čaje a iné formy výživových doplnkov, ktoré sľubujú rýchle výsledky. Takéto doplnky stravy nemožno úplne hádzať do jedného vreca, niektoré môžu byť v tomto smere skutočne nápomocné.

No nemožno nezmeniť svoj životný štýl, užívať tablety na podporu chudnutia a očakávať nejaké výsledky. Ak sa človek nevhodne stravuje a nevedie aktívny spôsob života, nemôže sa spoliehať na to, že ho zachránia spaľovače tuku vo forme tabliet alebo čaje na chudnutie. 

Odporúčame: Bylinky na zápal priedušiek: Ktoré z nich pomôžu vášmu zdraviu?

8. Príliš sa stresujeme

Nadmerný a dlhodobý stres negatívne ovplyvňuje naše psychické aj fyzické zdravie. V súvislosti s chudnutím možno povedať, že stres podporuje vylučovanie hormónu kortizolu v tele. Ten sa prirodzene produkuje pri záťažových situáciách. Dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu môžu mať nielen negatívny vplyv na chudnutie, ale dokonca môžu viesť k priberaniu.

Nadmiera stresu okrem toho u niektorých vedie k zvýšenej náchylnosti k prejedaniu sa, čo rovnako pri chudnutí nie je žiaduce. Snažte sa preto stres lepšie zvládať, pomôcť môžu rôzne relaxačné techniky, bylinky či joga. 

9. Zabúdame na trpezlivosť

Zhodiť prebytočné kilogramy nemožno z večera do rána. Navyše, rýchle chudnutie môže narobiť viac škody než úžitku a neraz sa spája aj s jojo efektom. Ak sa rozhodneme upraviť svoju váhu, nemožno očakávať zázraky na počkanie.

Najlepšou voľbou je práve pomalé racionálne chudnutie, ktoré nemá škodlivý vplyv na naše telo a prináša dlhodobé výsledky. Ak sa nám zdá, že číslo na váhe klesá pomaly, možno bude problém ukrytý len v našej netrpezlivosti. Nekonzistentnosť môže ľahko zbúrať sen o chudnutí.

10. Máme nejaký zdravotný problém

V niektorých prípadoch sa môže ručička na váhe zastaviť, a to aj napriek tomu, že všetko robíme správne a vyššie spomenuté príčiny sa nás netýkajú. Prečo je to tak? Nuž, niekedy za problémami s chudnutím môže stáť napríklad aj nejaké ochorenie, s ktorým bojujeme.

Stáva sa to napríklad aj pri rôznych hormonálnych poruchách, vrátane ochorení štítnej žľazy (nedostatočná alebo nadbytočná produkcia hormónov štítnej žľazy). Sťažené chudnutie sa tiež môže objaviť pri problémoch so ženskými a mužskými pohlavnými hormónmi (estrogén, progesterón, testosterón).

Ak máte problém s udržiavaním si primeranej hmotnosti a máte podozrenie, že príčinou je práve nejaký zdravotný problém, prípadne lieky, ktoré dlhodobo užívate z dôvodu liečby nejakého ochorenia, neváhajte sa obrátiť na odborníka. V takýchto prípadoch je vhodné, aby chudnutie mal pod kontrolou lekár alebo iný odborník. 

Tipy na cvičenie na chudnutie: 

Článok aktualizovaný 26.2.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE