Ako sa zbaviť plynatosti? Pri problémoch dodržujte týchto 8 zásad!

Nadmerná plynatosť je nepríjemný zdravotný problém postihujúci tráviaci trakt. Pri nadmernej plynatosti môžu jedinca trápiť bolesti brucha, tlak v bruchu a pocit plnosti v brušnej oblasti a objaviť sa môže aj škvŕkanie. Typické je nafúknuté tvrdé brucho. Ako podobné zdravotné ťažkosti riešiť? Dôležité je hľadať možné príčiny problému. 

Plynatosť môže súvisieť s niektorými ochoreniami, vinníkom býva aj potravinová alebo diétna intolerancia, tiež napríklad syndróm dráždivého čreva. Dlhodobá a výrazná plynatosť poukazuje na mnoho rôznych porúch a ochorení. V takomto prípade je potrebné zdravotný stav konzultovať s lekárom. 

V inom prípade môže k rozvoju týchto ťažkostí prispieť stravovanie aj celkový životný štýl jedinca. Pomôcť pritom môže dodržiavanie mnohých zásad. Ako čo najviac eliminovať nepríjemné pocity spojené s plynatosťou a nadúvaním a podporiť zdravé trávenie?

1. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré spôsobujú nadmerné nafukovanie

Pri opakovaných problémoch s plynatosťou je vhodné sa v prvom rade bližšie pozrieť na svoje stravovacie návyky. Konzumácia niektorých potravín dokáže viesť k zvýšenej plynatosti. Môže sa stať, že tieto ťažkosti vám spôsobujú konkrétne potraviny a tie je následne ideálne v jedálničku eliminovať, respektíve ich konzumovať len v primeranom množstve. 

Problematické neraz bývajú strukoviny, u mnohých jedincov je po ich konzumácii nadúvanie normálne. Je ich potrebné správne pripravovať. Vždy ich namáčajte a varte v čistej vode. Do strukovinových jedál pridávajte bylinky podporujúce trávenie. Medzi nadúvajúce potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť, radíme aj brokolicu, kapustu, slivky či jablká.

TIP: Veďte si určitý čas akýsi potravinový denník, pri ktorom si budete zapisovať, čo jete a či sa po jedle dostavili nejaké ťažkosti. Takýmto spôsobom možno ľahšie identifikovať problematické potraviny.

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť shiitake: Aké účinky má táto liečivá huba?

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

2. Jedzte pomaly

Ak vás častejšie trápi nadúvanie a plynatosť, môžete urobiť ešte niekoľko opatrení týkajúcich sa jedla. Vaša strava by mala byť zdravá a vyvážená a jedlo by ste navyše mali pri konzumácii poriadne prežúvať.

Odporúča sa jesť pomaly a pri jedle ani nerozprávať. Zbytočne tak budete prehĺtať množstvo vzduchu. Na raňajky, obed či večeru si vyhraďte dostatok času. Okrem toho sa tiež vyhýbajte prejedaniu sa. To môže spôsobiť i mnohé ďalšie tráviace ťažkosti a navyše aj priberanie na váhe.

3. Skoncujte so žuvačkami

Možno by vám to ani nenapadlo, ale aj taká vec, ako časté žutie žuvačiek, môže zhoršovať problém s plynatosťou. Keď žujete žuvačku, je pravdepodobnejšie, že budete prehĺtať viac vzduchu. Tento nadbytočný vzduch môže prejsť do vášho tráviaceho systému a spôsobiť nadúvanie alebo plynatosť.

Aby toho nebolo málo, mnohé žuvačky obsahujú umelé sladidlá, ako sú sorbitol, manitol a xylitol. Tieto sladidlá môžu byť pre niektoré osoby ťažko stráviteľné a v črevách môžu fermentovať, čo vedie k tvorbe plynu a môže spôsobiť plynatosť a nadúvanie.

4. Podporte zdravie probiotikami

Ak bojujete s pocitmi nafúknutého brucha, je potrebné dávať si pozor na dostatok probiotík. Pojem probiotiká zahŕňa prospešné mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele a sú nevyhnutné pre zdravé trávenie.

Osídľujú črevá a majú veľký význam z hľadiska trávenia. Ich prirodzeným zdrojom sú fermentované mliečne výrobky a taktiež kyslá kapusta. Ak si chcete doplniť probiotiká inou cestou, vhodné je poobzerať sa po kvalitnom doplnku stravy.

Odporúčame: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

5. Dbajte na správny pitný režim

Pri nadúvaní je vhodné urobiť zmeny nielen v stravovaní, ale aj pitnom režime. Dôležité je v prvom rade dodať telu dostatok tekutín. Tie však zároveň musia byť vhodné. Pite hlavne vodu alebo čaje. Problematické môžu byť naopak bublinkové a sladené nápoje.

Tiež je pozitívnym krokom obmedzenie alkoholu. Ak je nafúknuté brucho u vás častým problémom, snažte sa vyhýbať väčšiemu zapíjaniu jedla. Tekutiny si doplňte asi 30 minút po jedle.

6. Doprajte telu dostatok pohybu

Nadúvanie a plynatosť, ale aj zápchu, môže podnecovať aj nedostatok pohybu a sedavý spôsob života. Ak vás trápia práve tieto zažívacie ťažkosti, zamyslite sa nad tým, či ste dostatočne pohybovo aktívny.

Nemusíte sa pritom venovať žiadnym náročným športovým aktivitám a nikto od vás nečaká ani dokonalé výkony. Dôležité je udržať telo v pohybe, čo prispeje k prevencii mnohých zdravotných problémov. Doprajte si dlhšie prechádzky, behajte, plávajte, vymeňte výťah za schody a auto za bicykel.

Odporúčame: Aké sú prejavy dyslexie? Tieto náznaky si u dieťaťa treba všímať!

horúci kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

7. Skúste horúci kúpeľ

Ak sa už objaví tvrdé nafúknuté bruško, nadúvanie a plynatosť, skúste si dopriať horúci kúpeľ. Vaňa s príjemne teplou vodou môže predstavovať úľavu pre boľavé brucho. Rovnako to pomôže zmierniť úroveň stresu, ktorý neraz k rozvoju tráviacich problémov značne prispieva.

Po kúpeli si rovno môžete dopriať aj masáž brušnej oblasti. Účinné môže byť masírovanie brucha v okolí pupku krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek.

8. Spoľahnite sa na bylinky

Pri liečbe aj prevencii plynatosti a nadúvania sa nakoniec môžete spoľahnúť na rozličné bylinky. Medzi najlepšie byliny na tráviace problémy a nafúknuté brucho patrí napríklad mäta pieporná či rumanček kamilkový.

Odvary z týchto bylín účinne podporujú tráviace procesy v ľudskom tele. Zabudnúť však nemôžeme ani na fenikel. Feniklový čaj je akýmsi všeliekom. Zatočí s plynatosťou, kolikami, menštruačnými problémami aj zadržiavaním vody v organizme. Ďalšími vhodnými bylinkami sú horec, saturejka či bazalka.

Článok aktualizovaný 26.2.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE