30-minútová hormonálna joga: Skvelý spôsob, ako podporiť hormonálnu rovnováhu!

Hormóny ľudského tela majú obrovské množstvo úloh a funkcií. Vplývajú na činnosť viacerých vnútorných orgánov, pohlavný vývin, rast, metabolizmus a podobne. Sú produkované žľazami s vnútorným vylučovaním, ktoré tvoria endokrinný systém. Nenahraditeľné hormóny produkuje napríklad štítna žľaza, podmozgová žľaza, pankreas, nadobličky i mužské a ženské pohlavné žľazy. 

Ak však niektoré hormóny, respektíve žľazy, ktoré ich vylučujú, nefungujú správne, alebo sú vylučované v malom či naopak nadmernom množstve, môže dôjsť k rozvoju rozličných zdravotných problémov a k takzvanej hormonálnej nerovnováhe. 

Ako dostať svoj hormonálny systém do normálu? Ako ustáliť hladiny ženských hormónov? A čo tak hormonálna joga? Prečo je dobré vyskúšať hormonálnu jogu a ako na to?

Jogové techniky pre zdravšie telo a dušu

Joga je skutočne skvelé cvičenie, ktoré si našlo milióny fanúšikov naprieč celým svetom. Niet sa však čomu čudovať. Je mnoho dôvodov, prečo cvičiť jogu. Toto cvičenie v prvom rade posilní telo i ducha. 

Zlepšuje flexibilitu, pomáha pri bolestiach pohybového aparátu, harmonizuje trávenie, zlepšuje koncentráciu a odbúrava nadmerný stres. Cvičiť jogu môžete pre zlepšenie pohyblivosti, na lepšiu pružnosť tela, ale aj pre zlepšenie nálady a pre lepší zdravotný stav, ak vás trápia emočné problémy. Pohyb je tiež dôležitý pre imunitný systém.

Ranná joga človeka skvelo prebudí, naštartuje a pripraví na nový deň, joga vo večerných hodinách mu zase pomôže spomaliť a pripraviť sa na spánok, pričom podporí zlepšenie kvality spánku.

Odporúčame: 30-minútový pilates na precvičenie celého tela: Zvládnu ho aj začiatočníci!

cvičenie jogy

Zdroj: Depositphotos

Aké sú zdravotné benefity hormonálnej jogy?

Pri hormonálnej nerovnováhe a rôznych ťažkostiach s hormónmi sa zase oplatí pravidelne precvičovať hormonálnu jogu. Ide o sériu cvikov a pozícií, ktoré boli vytvorené tak, aby napomáhali reaktivovať produkciu hormónov. Môžu výrazne pomáhať pri problémoch so ženskými pohlavnými hormónmi, ale aj hormónmi štítnej žľazy.

Hormonálna jogová terapia má priaznivý vplyv na produkciu a hladinu hormónov v tele. Skvelo pomáha ženám pri rozličných problémoch, akými sú napríklad:

  • predčasná menopauza či výrazné prejavy menopauzy,
  • predmenštruačný syndróm, 
  • syndróm polycystických vaječníkov (PCOS),
  • endometrióza,
  • problémy s plodnosťou,
  • znížená činnosť štítnej žľazy.

Je to skvelá podpora hormonálneho systému ženy. Je vhodná pre ženy v akomkoľvek veku. Samozrejme, i tieto jogové cviky majú mnoho ďalších účinkov. Posilníte si vďaka nim svalstvo, podporíte správne držanie tela a odbúrate stres či emočnú nerovnováhu. 

Pri podpore hormonálnej rovnováhy v tele môžu byť nápomocné rôzne liečivá, prírodné prostriedky, zmena životného štýlu i zdravá strava. Skvelé účinky však má i spomenutá hormonálna joga. Ak máte problémy s hormónmi, alebo len chcete podporiť svoju hormonálnu rovnováhu, neváhajte si ju zacvičiť. Skúsiť môžete sériu cvikov a pozícií na podporu hormónov, ktorú nájdete vo videu nižšie. 

Čo stojí za hormonálnou nerovnováhou?

Príčinou hormonálnej nerovnováhy môžu byť rozličné poruchy a ochorenia hormonálneho systému (endokrinné poruchy). Stavy ako hypotyreóza, hypertyreóza, Cushingov syndróm, alebo Addisonova choroba sú príkladmi endokrinných porúch, ktoré môžu narušiť hladinu hormónov.

I nádorové ochorenia sú niekedy príčinou hormonálnych porúch. Avšak, vplyv má aj životný štýl, strava, fajčenie, alkohol i niektoré lieky. Dlhodobý stres môže viesť k vysokej hladine kortizolu, hormónu stresu, čo môže narušiť ostatné hormonálne systémy.

Ako sa prejavuje hormonálna nerovnováha?

Konkrétne príznaky závisia od toho, ktoré hormóny, respektíve žľazy s vnútorným vylučovaním, nefungujú správne. Objaviť sa môže nadmerná únava, problémy so spánkom, priberanie alebo chudnutie, zníženie libida, poruchy menštruačného cyklu a podobne.

Odporúčame: Fitness rutina Veroniky Vágnerovéj: Čo ju udržiava vo forme?

Ďalšie zostavy hormonálnej jogy:

Článok aktualizovaný 30.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE