Najčastejšie prejavy nedostatku sacharidov: Nechýbajú vám náhodou?

príznaky nedostatku sacharidov

Sacharidy radíme spolu s bielkovinami a tukmi k základným zložkám potravy človeka. Je dôležité  vedieť, že v našom tele majú viacero významných funkcií. Sú dôležitých zdrojom energie a niektoré z nich majú zase stavebnú funkciu. Sú súčasťou rôznych enzýmov či nukleových kyselín, no rovnako ich môžeme nájsť v biologických membránach. 

Význam sacharidov v strave človeka je jednoducho nezanedbateľný. V nasledujúcom článku vám prezradíme najčastejšie prejavy nedostatku sacharidov, ktoré môže človek pri nedostatočnej výžive rýchlo spozorovať. Aké sú príznaky nedostatku sacharidov v strave? Čo sa stane, ako vylúčime sacharidy zo svojej stravy?

Najčastejšie príznaky nedostatku sacharidov:

1. Únava a nedostatok energie

Sacharidy predstavujú pre telo základný zdroj energie, a tak sa niet čomu čudovať, že ich deficit sa prejavuje v prvom rade nadmernou únavou. Človek sa môže počas dňa cítiť akýsi spomalený. Ak človeku chýba energia, ani jeho mozog a pamäť nemôžu fungovať tak, ako by mali. 

Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, nezabúdajte mať vo svojom jedálničku dostatok potravín bohatých na polysacharidy, čiže zložené sacharidy, ktoré by mali v našej strave prevládať. 

Ich zdrojom sú celozrnné výrobky, ryža, zemiaky aj strukoviny. Ak potrebujete rýchly prísun energie, napríklad pri športových či iných fyzicky náročných aktivitách, spoľahnúť sa môžete aj na jednoduché cukry (jednoduché sacharidy).

Bude vás zaujímať: Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20: Platí aj dnes?

návaly hladu Shutterstock®

2. Neustály hlad, návaly hladu, nedostatočné zasýtenie, túžba po sacharidoch

Potraviny bohaté na zložené sacharidy dokážu človeka veľmi dobre nasýtiť. Sú totiž bohaté na vlákninu, čo je zmes nestráviteľných sacharidov, ktorá okrem iného napomáha regulovať aj pocity sýtosti. Práve nedostatočné nasýtenie a častý hlad upozorňujú na nedostatok vlákniny. 

V prípade, že hlad pociťujete už do hodiny po jedle, zaraďte do jedálnička viac potravín bohatých na polysacharidy. To vás ochráni pred kolísaním hladín krvného cukru, a tým aj neželanými návalmi hladu a zbytočným maškrtením. Signálom môžu byť neustále návaly hladu a obrovská chuť na sladké.

3. Zapáchajúci dych

Ako sa ešte môže prejaviť nízky príjem sacharidov? Ďalším typickým prejavom nedostatku sacharidov v strave je aj zapáchajúci dych, ktorý sa môže objaviť, napríklad keď držíte nízkosacharidové diéty. Je to z toho dôvodu, že ak telu chýbajú sacharidy, začne miesto toho spaľovať tuky, čím začne aj produkcia ketónov a ich hladina v organizme sa postupne zvyšuje. Práve tie sú zodpovedné za nepríjemný zápach z úst. 

V takomto prípade človeku nepomôže ani ústna voda, ani dôkladnejšie umývanie zubov, ale iba doplnenie sacharidov pomocou stravy. Ak vás dlhodobo trápia problémy so zlým dychom, skúste sa zamyslieť nad tým, či konzumujete dostatok sacharidov. 

Odporúčame: Mávaš problémy so sústredením? Tak toto musíš vyskúšať!

tráviace problémy Shutterstock®

4. Tráviace ťažkosti

Pri strave chudobnej na sacharidy sa ľahko môžu dostaviť aj rozličné tráviace problémy. Vieme, že potraviny bohaté na sacharidy nám dokážu zabezpečiť potrebné množstvo vlákniny, ktorá má pozitívny vplyv na proces trávenia a hlavne činnosť čriev. 

Kým rozpustná vláknina okrem iného vyživuje črevné baktérie, tá nerozpustná zase skracuje dobu, počas ktorej zostáva potrava v črevách. Nedostatok sacharidov a teda i vlákniny môže ľahko spôsobiť najmä problémy s vyprázdňovaním. V rámci prevencie zápchy nezabudnite do jedálnička zaradiť kvalitné zdroje vlákniny, medzi ktoré radíme aj strukoviny, ovsené vločky či rozličné druhy semienok.

5. Výkyvy nálad a znížená mentálna ostrosť

Ako sa ešte prejavuje nedostatočný príjem sacharidov? Nedostatok sacharidov môže významne ovplyvniť náladu a mentálnu ostrosť. Sacharidy sú kľúčové pre produkciu serotonínu, neurotransmitera, ktorý reguluje náladu. Keď je ich príjem nízky, hladina serotonínu môže klesnúť, čo môže viesť k podráždenosti, úzkosti a depresii. 

Mozog potrebuje glukózu, hlavnú formu sacharidov, na správne fungovanie; bez nej môže dôjsť k zníženiu koncentrácie, pamäte a celkovej mentálnej výkonnosti. Ľudia s nedostatkom sacharidov často hlásia, že sa cítia "zahmlene" (mozgová hmla), čo znamená, že ich myslenie je menej jasné a sú menej schopní riešiť problémy alebo robiť rozhodnutia. Aj preto nie je vylúčenie sacharidov zo stravy rozumné.

Sacharidy v strave – aké sú najlepšie zdroje sacharidov? 

  • Ovocie a zelenina: Obsahujú prírodné cukry (jednoduché sacharidy), vitamíny, minerály a veľa vlákniny. Skvelými voľbami sú jablká, banány, bobuľové ovocie, sladké zemiaky, brokolica a mrkva. 
  • Celé zrná: Obsahujú komplexné sacharidy, ktoré poskytujú trvalejšiu energiu a sú bohaté na vlákninu. Patria sem ovsené vločky, hnedá ryža, quinoa, jačmeň a celozrnný chlieb.
  • Strukoviny: Sú vynikajúcim zdrojom sacharidov, bielkovín a vlákniny. Medzi ne patria fazuľa, šošovica, hrach a cícer.
  • Mliečne výrobky: Obsahujú laktózu, čo je prirodzený cukor, tiež poskytujú bielkoviny a vápnik. Patria sem mlieko, jogurt a syr.
  • Orechy a semená: Aj keď obsahujú viac tukov, stále poskytujú komplexné sacharidy a vlákninu. Patria sem mandle, chia semienka, ľanové semienka a slnečnicové semienka.

Článok aktualizovaný 2.7.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE