Ochorenia môžeme kategorizovať do rôznorodých skupín na základe viacerých kritérií a z viacerých hľadísk. Často ich triedime napríklad podľa toho, ktorú sústavu ľudského tela postihujú. Ide napríklad o ochorenia srdcovo-cievneho systému, tiež nervového alebo respiračného systému. Rovnako sú často ochorenia rozdeľované na infekčné a neinfekčné. Neinfekčné choroby sú tie, ktoré sú neprenosné z jedinca na jedinca, infekčné choroby sú zase prenosné, či už z človeka na človeka, alebo aj zo zvieraťa na človeka. Infekčné ochorenia môžeme ďalej deliť podľa konkrétnej príčiny, a teda pôvodcu ochorenia, a to napríklad na vírusové, bakteriálne či parazitárne ochorenia.
Ďalej môžeme choroby vo všeobecnosti deliť aj podľa toho, v akej miere sa vyskytujú. Tie, ktoré sú v súčasnej dobe v populácii značne rozšírené, často označujeme ako civilizačné ochorenia, iné choroby sa naopak objavujú len vzácne, tie zase môžeme označiť termínom zriedkavé ochorenia. Takto by sme s kategorizovaním a triedením chorôb mohli pokračovať ešte dlho. Počuli ste však o skupine chorôb, ktoré označujeme ako autoimunitné ochorenia?
Čo sú autoimunitné ochorenia?
Autoimunitné ochorenie, tiež imunopatia, predstavuje kolektívne označenie pre širokú skupinu chorôb, ktoré vznikajú z dôvodu nadmernej abnormálnej aktivity imunitného systému. V takomto prípade imunitný systém chybne identifikuje niektoré štruktúry vlastného tela a začne ich napádať, ničiť a produkovať proti nim protilátky. V mieste postihnutia, napríklad v tkanive či niektorom orgáne, dochádza následne k zápalovým procesom a odumieraniu buniek, čo následne vedie k rôznym sprievodným zdravotným ťažkostiam, ktoré sú typické pre konkrétne autoimunitné ochorenie.
Imunopatie sú i dnes pre lekárov neraz veľkou neznámou. Čo všetko o nich viete vy? Ktoré ochorenia spadajú do kategórie autoimunitné choroby? Prečo vznikajú a ako prebieha ich liečba? Overte svoje vedomosti v našom kvíze!
Náš ďalší kvíz: Odborné názvy ochorení a lekárske pojmy: Ako dobre sa vyznáte?