Živý plot v záhrade: 7 najkrajších rastlín, ktoré ho oživia

Nie je nad to, keď si po dlhom pracovnom týždni vyložíte nohy na stoličku a z altánu pozorujete hrajúce sa deti a usilovné včely, ktoré prelietavajú z kvetu na kvet. Ten, kto má záhradu, tak vie, o čom hovorím. Či už máte trávnik, malé políčko so zeleninou alebo bazén a kvetinové záhony, záhrada predstavuje útek od reality, relax a oddych, a to dokonca i pri tej fyzickej práci, ktorú si záhrada vyžaduje, pri okopávaní alebo sadení. 

Niekedy nám však zvedavé pohľady a hlavy vykúkajúce ponad plot na naše nové jazierko začnú poriadne prekážať. Výborným riešením je živý plot. Je na ňom super nielen to, že nám poskytne želané súkromie, ale takisto je krásnym doplnkom v záhrade.

Pozri aj: Slimáky v záhrade: Ako sa ich účinne a ekologicky zbaviť?

Živý plot

Zdroj: pinterest.com

Aké rastliny zvoliť?

Živý plot nemá len estetickú funkciu, ale predstavuje i fyzickú bariéru, ktorá blokuje zvuk, chráni pred vetrom a dažďom, rastliny pred severným chladom a tiež poskytuje rastlinám tieň. Nevýhodou takéhoto plotu je to, že si musíme nejaký ten čas počkať, kým dorastie do požadovanej výšky. O plot sa treba pravidelne starať. Po výsadbe rastlinám dopriať kvalitnú a pravidelnú zálievku a neskôr strihať. Ale s porovnaním s obyčajným plotom, napríklad dreveným, živý plot má dlhšiu životnosť, ak sa oň správne staráte. 

Vďaka živému plotu doprajete vašej záhrade ochranu, krásny vzhľad a vám súkromie. Môžete si ho vytvarovať podľa vašich predstáv, no a tak z neho spraviť i dizajnový doplnok vašej záhrady.

Aké rastliny zvoliť pre živý plot? Čítajte ďalej. 

 

Galéria -

Turkmenstánsky brest, Ulmus pumila

Ak hľadáte rastlinu, ktorá za pár rokov vytvorí kvalitný živý plot, tak brest je tým najlepším riešením. Má hneď niekoľko pozitív: je nenáročný na pestovanie, extrémne rýchlo rastie, nezruinuje vašu peňaženku a je i tvarovateľný. Ak si brest zaobstaráte, nezabudnite ho pravidelne zastrihávať, aby zhustol a hlavne, aby vám nenarástol do obrovských rozmerov. Napriek tomu, že brest je listnatá rastlina, vďaka správnej starostlivosti i v zime svojimi hustými konármi vytvára clonu a súkromie. 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE