Najlepšie bylinky na vlasy: Ktoré pomôžu pri ich padaní či zlej kvalite?

S vlasmi je to podobné ako s pleťou. Každý túži po dokonalosti, no realita je často úplne inde. Tak ako mnohé ženy trápia najrozličnejšie problémy s pleťou, rovnako veľké množstvo z nich bojuje aj s rôznymi problémami s vlasmi. Ktorá žena by nechcela dostať do vienka husté a rýchlo rastúce vlasy, ktoré sú pevné, žiarivo lesklé a mastia sa len raz za čas? A aká je realita? 

Jedna bojuje s lámavými vlasmi, druhá s ich nadmerným vypadávaním a ďalšia s mastnými alebo naopak vysušenými vlasmi. Správna starostlivosť o vlasy je pritom veľmi dôležitá. 

Vlasy treba vyživiť zvnútra, no rovnako je potrebné používať vhodne zvolené kozmetické produkty. Okrem toho však môžu pomôcť i bylinky a sila prírody. Mnohé totiž majú silu odstrániť najrozličnejšie neduhy, ktoré s vlasmi súvisia. Ktoré rastliny sú vhodné na bylinné oplachy? Ktoré byliny zastavia vypadávanie vlasov, ktoré podporia rast a ktoré eliminujú nadmerné mastenie? Ktoré bylinky podporia lesk a objem? 

TOP bylinky pre zdravé vlasy:

1. Aloe vera – bojovník proti vypadávaniu

Dužina z listov Aloe vera našla uplatnenie okrem iného aj v kozmetike a vďaka svojmu zloženiu a jedinečným vlastnostiam je pridávaná do rôznych kozmetických produktov, či už na pleť alebo vlasy. Pestovať si doma vlastné Aloe vera skutočne nie je na škodu. 

Napríklad si z dužiny listov môžete pravidelne pripraviť masku na vlasy. Gél aplikujte na celé vlasy po umytí, nechajte pôsobiť asi 10 minút a potom poriadne opláchnite. A aké vlasové problémy rieši liečivé Aloe? Pomôže pri nadmernom padaní či mastení vlasov, tiež ich zlej kvalite. Podporí regeneráciu vlasov, dodá im silu aj lesk.

Odporúčame: Ktoré bylinky pestovať v kuchyni? Nezmeškajte ideálny čas na sadenie!

pŕhľava dvojdomá

Zdroj: Shutterstock®

2. Pŕhľava dvojdomá – skvelá na bylinné oplachy proti lupinám

Ďalšou skvelou bylinou na vlasy je aj žihľava dvojdomá, o ktorej účinkoch vedeli už naše staré mamy. Predstavuje pritom i prírodné riešenie na viaceré vlasové problémy.

Odvar z listov pŕhľavy je ideálny na oplachovanie vlasov a vlasovej pokožky po ich umytí. Takýmto ošetrením je možné zabojovať proti otravným lupinám. Žihľava, ako sa jej ľudovo hovorí, má tiež pozitívny vplyv na vlasy pri ich nadmernom vypadávaní. Okrem toho vlasová kúra so žihľavou dokáže prekrviť pokožku a podporiť rast vlasov. 

3. Praslička roľná – obmedzí nadmerné vypadávanie vlasov

S akými problémami s vlasmi si poradí známa praslička roľná? I táto bylinka je veľmi nápomocná pri viacerých ťažkostiach. Podobne ako predchádzajúca žihľava osoží pri problémoch s nadmernou stratou vlasov. Vďaka svojmu zloženiu, ktoré zahŕňa aj flavonoidy či minerálne látky, výrazne posilňuje vlasy a preventívne pôsobí proti ich lámavosti.

Silný prasličkový výluh pri problémoch pravidelne vtierajte do vlasovej pokožky, prípadne je možné odvarom rovnako oplachovať vlasy po umytí. Skúste prasličku zmiešať so známym rebríčkom a podporíte tak i rast vlasov.

Odporúčame: Aké sú účinky píniových orechov? Už zopár kúskov dokáže divy!

lopúch väčší

Zdroj: Shutterstock®

4. Lopúch väčší – na mastné vlasy a lupiny

Pri starostlivosti o vlasy určite mnohé z vás nedajú po odskúšaní dopustiť ani na lopúch väčší, ktorý výrazne pomáha vlasom a vlasovej pokožke. Najvhodnejšie je pripraviť si odvar z koreňa. Na liter vody postačia dve až tri polievkové lyžice drogy zo sušeného koreňa lopúcha.

Lúhujte asi 20 minút a po scedení použite na prepláchnutie umytých vlasov. Zabránite tak rýchlemu masteniu a tvorbe lupín. Lopúch tiež podporuje zdravý rast vlasov, no vhodný je aj na ošetrenie veľmi slabých či vysušených vlasov. Lopúchový odvar je tiež určený na prečistenie problematickej pleti.

5. Petržlen záhradný – na podporu rastu

Vlasom pomôže aj petržlen záhradný, teda konkrétne jeho zelená vňať, ktorá je zdrojom antioxidantov a mnohých minerálnych látok a stopových prvkov. I z tejto vňate sa pripravuje silný odvar, ktorým sa preplachujú vlasy umyté šampónom.

Túto kúru je vhodné vyskúšať vtedy, keď sú vaše vlasy bez lesku a života. Odvar z petržlenovej vňate podporí kvalitu a rast vlasov, zlepší ich pružnosť a dodá im lesk. Takéto ošetrenie je ideálne počas zimného obdobia. Vtedy sú totiž vlasy oslabované mrazom, ktorý ich vysúša. 

Odporúčame: Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

šalvia lekárska

Zdroj: Shutterstock®

6. Šalvia lekárska – prečisťuje vlasovú pokožku

Zabudnúť nemôžeme ani na šalviu lekársku, ktorá je známa rôznorodými liečivými vlastnosťami. V jej listoch sa ukrývajú mnohé minerály aj vitamíny, ktoré sú potrebné pre dobrú kvalitu vlasov a ich prirodzený rast. Šalvia navyše pôsobí antibakteriálne a antisepticky.

Zo šalviových listov sa rovnako pripravuje odvar. Mierni podráždenie vlasovej pokožky, taktiež pokožku prečisťuje a bráni tvorbe lupín. Okrem toho uľahčuje rozčesávanie vlasov a pôsobí ako prírodný kondicionér. Šalvia pomôže suchým vlasom bez lesku či veľmi jemným vlasom, ktoré sa motajú. 

7. Podbeľ liečivý – podporí lesk vlasov

Byliniek, ktoré podporujú zdravie a krásu vlasov a odstraňujú viacero vlasových problémov je skutočne mnoho a my spomenieme ešte jednu. Je ňou podbeľ liečivý, ktorý pomôže zlepšiť kvalitu vlasov a navrátiť im stratený lesk. Rovnako podporí ich zdravý rast. Má protizápalové účinky.

Výluh z listov podbeľa môžete pravidelne vtierať priamo do vlasovej pokožky. Táto bylinka sa tiež dobre kombinuje s ďalšími nápomocnými bylinami, napríklad so spomínanou pŕhľavou či lopúchom. 

Ďalšie bylinky na vlasy:

  • rumanček kamilkový – upokojuje vlasovú pokožku, rozjasňuje vlasy, je skvelý na bylinný oplachy pre svetlé vlasy, ktorým dodá lesk a krásnu farbu
  • senovka grécka – podporuje silné vlasy a vlasové korienky, podporu rastu vlasov a proti vypadávaniu vlasov. Môže tiež pomôcť pri liečbe niektorých problémov s pokožkou hlavy, ako je suchosť alebo lupiny
  • koreň kostihoja kostihoj je známy svojimi regeneračnými vlastnosťami, vďaka čomu je vynikajúci pre podporu rastu vlasov a zlepšenie celkovej zdravotnej kondície vlasov a pokožky hlavy
  • nechtík lekársky – je známy svojimi protizápalovými a antiseptickými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť upokojiť podráždenú pokožku hlavy a liečiť rôzne kožné problémy, dokáže podporiť zdravý rast vlasov a zvýšiť prirodzený lesk vlasov
  • kapucínka väčšia – zabraňuje tvorbe lupín, tonizuje vlasovú pokožku, jej antimikrobiálne vlastnosti môžu pomôcť liečiť problémy s pokožkou hlavy, ako sú lupiny alebo svrbenie
  • rozmarín lekársky – rozmarín povzbudzuje cirkuláciu krvi v pokožke hlavy, čo môže pomôcť stimulovať rast vlasov, taktiež sa používa pre stmavnutie vlasov a posilnenie ich štruktúry

Článok aktualizovaný 9.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE